موضوعات
لرستان

یک محله شلوغ در مرکز شهر و مشکلاتش

نویسنده: فاطمه حافظی /خرم‌آباد- خبرنگار
«جلال‌ آل‌ احمد» جزو محله‌هایی است که به معبری برای اتصال دو محله ناصرخسرو و شفا تبدیل شده است. هرچند تردد خودروها در محله زیاد است اما رونقی در آن دیده نمی‌شود...
1396/05/22
 «جلال‌ آل‌ احمد» جزو محله‌هایی است که به معبری برای اتصال دو محله ناصرخسرو و شفا تبدیل شده است. هرچند تردد خودروها در محله زیاد است اما رونقی در آن دیده نمی‌شود. بافت قدیمی هم باعث شده قیمت زمین و ملک در  منطقه طبق ارزش واقعی خود نباشد. این موارد بخشی از مشکلات اهالی ساکن در محله جلال آل‌احمد خرم‌آباد است که باید نبود ایستگاه انتظار برای تاکسی، فعالیت مسافربرهای شخصی،‌ گره‌های ترافیکی در تقاطع‌های ناصرخسرو، دهخدا و 30 متری و تعریض نشدن خیابان را هم به آنها اضافه کرد.

تجاری شدن ساختمان‌ها بدون افزایش بهای ملک
«شاهین فرامرزی» یکی از ساکنان محله جلال آل‌احمد می‌گوید: ساختمان‌ها اکثرا از حالت مسکونی خارج و تجاری شده‌اند. اما تجاری شدن ساختمان‌ها در این محله نتوانسته همانند سایر محله‌ها همچون شفا تاثیری بر افزایش نرخ ملک داشته باشد زیرا بیشتر شهروندان،این محله را به عنوان معبری برای دسترسی به دو محله ناصرخسرو و شفا می دانند.
فرامرزی می‌افزاید: اینکه محله جلال آل‌احمد معبری برای دسترسی به این دو محله بوده، نفع چندانی برای اهالی و صاحبان املاک حتی با وجود تجاری شدن ساختمان‌ها نداشته است.

آلودگی های صوتی  و درگیری رانندگان
«میثم باباخانی» یکی دیگر از ساکنان محله، عرض کم خیابان اصلی و ترافیک سرسام آور آن را از مشکلات اصلی عنوان می‌کند و می‌گوید: ‌تجاری شدن بخش زیادی از ساختمان ها و معبر دسترسی بودن هم در به وجود آمدن ترافیک نقش بسزایی دارند.
وی ادامه می‌دهد: عرض کم خیابان باعث شده تا زمانی که خودرویی در کنار خیابان پارک می شود مشکلات عدیده‌ای ایجاد شود. بسته شدن راه‌ خودرو‌ها، آلودگی صوتی ناشی از بوق وسایل نقلیه، در برخی مواقع بحث و درگیری که بین رانندگان ایجاد می‌شود از جمله مشکلات است.

لزوم نوسازی بافت قدیمی
یکی دیگر از اهالی محله می‌گوید: بافت محله، بیشتر قدیمی و سنتی است و در تعداد بسیار کمی از ساختمان‌ها نوسازی انجام شده که این تعداد هم انگشت شمار است. همین موضوع باعث شده تا بافت قدیمی محله دست نخورده بماند. زیباسازی نمای ساختمان ها و توسعه شهری در این محله جایی ندارد به همین دلیل پیشرفتی هم حاصل نمی‌شود. قیمت زمین در محله‌های دیگر روز به روز افزایش می‌یابد اما در این محله به دلیل دارابودن بافت قدیمی، زمین با افزایش قیمت روبه‌رو نیست.  «میرزا اسدی» بیان می‌کند: اگر مدیران شهری راهکارها یا تسهیلاتی برای نوسازی ارائه دهند قطعا ساکنان محله تمایل بیشتری برای نوسازی بافت فرسوده خواهند داشت. با اجرایی شدن طرح نوسازی و پرداخت تسهیلات هم محله رونق پیدا می‌کند و هم ارزش ملک و زمین بالاتر می رود.

نبود ایستگاه انتظار
«یوسف عزیزپور» ساکن محله جلال آل‌احمد است و از نبود ایستگاه تاکسی در محله گلایه می‌کند. وی می‌گوید: البته سهم ما از ایستگاه تاکسی تنها تابلوی ایستگاه است. هیچ صندلی و یا ایستگاه انتظاری برای مسافر وجود ندارد.  عزیزپور ادامه می‌دهد: تمامی خودروهایی که در ایستگاه تاکسی این محله فعالیت می‌کنند، سواری شخصی هستند. از همه بدتر آن است که هرکدام به نوعی ادعای مالکیت در زمینه فعالیت در این خط را دارند. همین موضوع باعث شده تا در ابتدای خیابان بیشتر اوقات شاهد درگیری لفظی و حتی فیزیکی رانندگان فعال در این خط باشیم که جلوه خوبی برای محله ندارد. از طرف دیگر چون بانوان و کودکان نیز جزو مسافران این خط هستند،درگیری های رانندگان به نوعی بر روحیات آنها تاثیر منفی می‌گذارد.
وی اظهار می‌کند: یکی دیگر از مشکلات محله نبود ایستگاه مینی‌بوس است که حتی مکان مناسبی هم برای ایجاد آن وجود ندارد. به نوعی باید گفت؛ خیابان های این محله عرض زیادی دارند اما طول شان جوابگوی ایجاد بسیاری از امکانات نیست و باید با این محدودیت‌ها و به نوعی کمبودها کنار بیاییم.
عزیزپور مشکل دیگر را گره‌های ترافیکی در خیابان اصلی یک طرفه محله عنوان می‌کند و می‌گوید: گویا شورای ترافیک قصد ساماندهی داشته‌، اما نتیجه کار، موجب تشدید ترافیک شده است.

اجرا نشدن طرح تعریض خیابان
«مریم نادری» از ساکنان همین محله است و می‌گوید: خیابان جلال آل‌احمد از چند سال پیش قرار بود عقب نشینی داشته باشد که تاکنون اجرایی نشده است. شهرداری تاکنون معضل کم‌عرض بودن خیابان‌های پردد و با ترافیک بالای این محله را حل نکرده است. با افزایش روزافزون خودروهای شخصی این معضل روز‌به‌روز بزرگ تر و رفع آن هزینه بالاتری خواهد داشت. واحد اجرائیات شهرداری در این محله و حد فاصل ناصرخسرو و جلال آل‌احمد قرار دارد. عقب‌نشینی این ساختمان از سوی شهرداری انجام نشده است تا دیگر مالکان به عقب‌نشینی املاکشان ترغیب شوند.

ساماندهی زمین خالی محله
یکی دیگر از شهروندان ساکن در این محله عنوان می‌کند: چند سال است یک زمین خالی در تقاطع شصت متری جلال آل‌احمد وجود دارد و به محلی برای تجمع معتادان تبدیل شده است. شهرداری قطعا مالک زمین را می‌شناسد و می‌تواند با مکاتبه یا صدور اخطار از مالک بخواهد زمین را تعیین تکلیف کند.
«مجید بسطامی» می‌افزاید: شهرداری می‌تواند زمین را خریداری و آن را به مجموعه ورزشی برای ساکنان محله تبدیل کند تا هم زمین از بلاتکلیفی خارج و هم زیرساخت فرهنگی و ورزشی برای محله ایجاد ‌شود.

نبود سطل زباله
«مهراوه احمدی» یکی دیگر از ساکنان محله می‌گوید: بیشتر کوچه‌های این محله نظم خاصی ندارند و مشخص نیست جزو محله ناصرخسرو هستند یا جلال آل احمد. کوچه‌ها از دو طرف به هر دو خیابان اصلی راه دارند اما از آسفالت خوبی برخوردار نیستند. سطل زباله هم در بسیاری از کوچه‌ها وجود ندارد. نبود سطل زباله باعث می‌شود زباله‌ها برای مدت زیادی جلوی درب ساختمان‌ها بمانند و گربه‌ها پلاستیک‌های زباله را پاره کنند.
این ساکن محله اظهار می‌کند: چون بچه‌ها در کوچه بازی می‌کنند قطعا به محل ریخت و پاش زباله‌ها نیز سرک می‌کشند و دمپایی یا کفش خود را آلوده می‌کنند و به محیط خانه بر می‌گردند. این آلودگی در خانه‌ها نیز پخش می‌شود و سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد. مدیران شهری مربوطه ضرورت دارد سطل‌های زباله را در تمامی کوچه‌های محله نصب کنند تا حداقل سلامت مردم تامین شود.

سد معبر خودروهای فروش میوه
«نگار مهرابی» در خوابگاه قائم در محله جلال آل‌احمد ساکن است. وی توقف خودروهای فروش میوه در تقاطع جلال آل‌احمد با شصت متری را از مهم‌ترین مشکلات این محله عنوان می‌کند و می‌گوید: آنها علاوه بر ایجاد ترافیک در این مسیر، آلودگی صوتی زیادی هم ایجاد می‌کنند که برای ساکنان خوابگاه مشکلاتی را به وجود می‌آورد. این خودروهای فروش میوه باید در محلی ساماندهی شوند تا ترافیک در خیابان‌های پرتردد و شلوغ ایجاد نشود. ضروری  است بازاری ایجاد شود تا شهروندان نیز بتوانند میوه مورد نیاز خود را با قیمت مناسب از این قبیل بازارها خریداری کنند.
مهرابی ادامه می‌دهد: وجود زمین حصارکشی شده بدون‌استفاده مقابل خوابگاه نیز مشکلاتی را به وجود آورده که از آن جمله می‌توان به تجمع معتادان اشاره کرد.

سد معبر مغازه‌داران
«یسنا حیدری» دیگر ساکن محله با اشاره به اینکه بعضی از کاسبان محله فضای جلوی مغازه را اشغال می‌کنند و ادعای مالکیت نسبت به فضای اشغال شده دارند، می‌گوید: برخی کسبه فضای پیاده رو و حتی خیابان مقابل مغازه‌هایشان را با گذاشتن جعبه مسدود و سد معبر می‌کنند که هم عابران و هم رانندگان در عبور و مرور با مشکل مواجه می شوند. چطور شهرداری برای گرفتن عوارض، شبانه مغازه‌ها را پلمب می‌کند اما نمی‌تواند با نظارت و بازرسی ‌‌کسبه را ملزم به رعایت حریم و جلوگیری از سد معبر کند؟

    تخفیفات نوسازی شهرداری برای بافت‌های فرسوده
معاون خدمات شهری شهردار خرم‌آباد در پاسخ به انتقاد شهروندان مبنی بر سد معبر در این خیابان، می‌گوید: گشت‌های نظارتی در منطقه وجود دارد و به کاسبان تذکر و اخطار داده می‌شود. در مواردی هم جرائمی برای آنها در نظر گرفته ‌شده است. «علی محمدخانی» می‌افزاید: در خصوص قدیمی بودن بافت ساختمان‌های این محله نیز مالکان باید به شهرداری منطقه یا اداره نوسازی شهرداری مراجعه کنند تا بتوانند از تخفیفاتی که برای نوسازی بافت‌های فرسوده وجود دارد استفاده کنند. شهرداری از نوسازی و بهسازی بافت یا ساختمان‌های قدیمی استقبال می‌کند، زیرا زیبایی و شادابی را نه تنها در محله بلکه در سطح شهر به وجود می‌آورد..

    رفع گره ترافیکی نیازمند حضور پلیس
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار خرم‌آباد با اشاره به اینکه تعریض خیابان جلال آل‌احمد نیازمند اعتبار کلان است، می‌گوید: در حال حاضر شهرداری چنین بنیه مالی ندارد. «اردشیر سالارپور» با تایید مشکلات ترافیکی در خیابان جلال آل احمد، می‌افزاید: این خیابان در تقاطع‌های ناصرخسرو، دهخدا و 30 متری شهید پژوهنده گره‌های ترافیکی زیادی را ایجاد می‌کند. از آنجا که نمی‌توان در این تقاطع‌ها چراغ راهنمایی نصب کرد، رفع گره‌های ترافیکی به خصوص در تقاطع دهخدا و 30 متری شهید پژوهنده نیازمند حضور پلیس راهور است تا مسیر را هدایت کند..

    ساماندهی ایستگاه تاکسی
«محمد فتحی بیرانوند» رئیس سازمان حمل ونقل‌، بار و مسافر شهرداری خرم‌آباد هم با بیان اینکه در سنوات گذشته نسبت به ساماندهی خطوط و ایستگاه‌های تاکسی در سطح شهر خرم‌آباد کوتاهی‌های زیادی شده است، می‌گوید: به همین منظور ساماندهی و نظم‌بخشی به این مورد در اولویت کاری سازمان قرار گرفته است. بعد از ساماندهی خطوط و ایستگاه‌ها در خیابان‌های اصلی به سراغ ایستگاه‌های محلی می‌رویم. محله جلال آل‌احمد نیز در اولویت کاری ما قرار دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code