موضوعات
لرستان

یک روستا و این همه کتابخوان

نویسنده:
روستای فرسش الیگودرز به عنوان یکی از پرافتخارترین روستاهای کشور در حوزه کتاب و کتابخوانی شناخته شده و به تعبیری از حوزه کتاب، آبرو و اعتبار گرفته است. به گزارش ایرنا، این روستا یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین روستاهای لرستان است که در 45 کیلومتری شرق الیگودرز در منطقه‌ای بکر و زیبا قرار دارد...
1396/08/30
روستای فرسش الیگودرز به عنوان یکی از پرافتخارترین روستاهای کشور در حوزه کتاب و کتابخوانی شناخته شده و به تعبیری از حوزه کتاب، آبرو و اعتبار گرفته است. به گزارش ایرنا، این روستا یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین روستاهای لرستان است که در 45 کیلومتری شرق الیگودرز در منطقه‌ای بکر و زیبا قرار دارد.
اگرچه در جامعه امروز، زمان زیادی به کتاب خواندن اختصاص داده نمی‌شود، اما مردم روستا از گذشته‌های دور کتاب را گنجی ارزشمند می‌دانستند و همواره در تکریم آن کوشیده و برای کتابخوان‌ها ارزش زیادی قائل بوده‌اند. اهمیت به حوزه کتاب و کتابخوانی عاملی شد که روستای فرسش در سال‌های 94 و 95 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی شود.

دوستدارترین روستای کشور در حوزه کتابخوانی
اهالی روستای فرسش از همان ابتدا، به رسم دیرین نیاکان‌شان، کتابخانه تازه‌تاسیس اوایل انقلاب را به عنوان نخستین خدمت نظام در آن روستا حفظ کردند. آنان جمله معروف مقام معظم رهبری را که فرمودند؛ «امروز کتابخوانی و علم‌آموزی نه تنها یک وظیفه ملی که یک واجب دینی است» را چراغ روشنی برای پیشرفت و تعالی خود دانستند.
از ابتدای انقلاب اسلامی همه دولت‌ها به نوعی برای افزایش میزان مطالعه در روستای فرسش تلاش کردند تا اینکه در دولت تدبیر و امید، جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا شد. روستای فرسش نیز که مملو از دوستداران کتاب بود، با حضور در دومین جشنواره به عنوان دوستدارترین روستای کشور در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی شناخته شد.

احداث بهترین کتابخانه استان در فرسش
«یاور اسدی» دهیار روستای فرسش الیگودرز با اشاره به اقدامات خوب دولت تدبیر و امید در حوزه کتابخوانی در این منطقه اظهار کرد: روستای فرسش دارای 2 باب کتابخانه عمومی و 22 باب کتابخانه خانگی است که با تدابیر دولت تدبیر و امید در حوزه کتاب و کتابخوانی موفق به ساخت بهترین کتابخانه روستایی لرستان در آن شدیم.
وی افزود: در هیچ روستایی از الیگودرز کتابخانه عمومی وجود ندارد اما علاقه اهالی روستای ما به کتاب موجب این پویایی در حوزه کتاب شده است. در روستای فرسش بیش از 10 نویسنده، شاعر و هنرمند وجود دارد که همه آنها موفقیت خود را مدیون کتاب و کتابخوانی هستند.

برگزاری جام باشگاه‌های کتابخوانی
«حبیب جمشیدی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی الیگودرز، شرکت روستای فرسش برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران را موجب معرفی بهتر دستاوردهای حوزه کتاب در این روستا عنوان کرد و گفت: فرسش تنها روستای لرستان است که در نمایشگاه کتاب تهران غرفه اختصاصی دارد.
وی تصریح کرد: در روستای فرسش ده‌ها برنامه متنوع فرهنگی در حوزه کتاب اجرا شده است. نمونه آن اجرای جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان است که برای نخستین بار تابستان سال جاری در لرستان اجرا شد. این برنامه در قالب دو کارگاه با حضور استادانی برجسته از دفتر مطالعات وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار شد. در این کارگاه بیش از 50 نفر دوره‌های لازم را آموزش دیدند. جام باشگاه‌های کتابخوانی هر سال در 15 روستای دوستدار کتاب و 80 شهر کشور اجرا می‌شود که امسال هم در روستای فرسش میزبان این جام بودیم.
جمشیدی با اشاره به اینکه روستای فرسش تنها روستای استان است که برند روستای دوستدار کتاب را کسب کرده، عنوان کرد: روستای فرسش روستای دوستدار کتاب و الگویی برای سایر مناطق کشور است. امیدواریم در فرسش با توجه به ظرفیت‌های فراوان و فراهم بودن زمینه برای انجام کار فرهنگی، بتوان خدمات بیشتری در حوزه کتاب ارائه داد.

تشکیل باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان
«امیرحسین ولیان» بخشدار بربرود شرقی الیگودرز هم با اشاره به اجرای جام باشگاهای کتابخوانی کودک و نوجوان لرستان که تابستان سال جاری در روستای فرسش برگزار شد، عنوان کرد: جام باشگاه‌های کتابخوانی، تاثیر بسزایی در ترویج فرهنگ مطالعه بین کودکان و نوجوانان روستایی و عشایری دارد. در اجرای جام باشگاه‌های کتابخوانی هر روستا می‌تواند با اخذ مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان تشکیل دهد. هر باشگاه کتابخوانی که شرایط لازم را داراست، می‌تواند حداکثر 15 عضو داشته باشد.
ولیان افزود: روستای فرسش به دلیل فعالیت‌های گسترده در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی تنها روستای دوستدار کتاب استان است. جام باشگاه‌های کتابخوانی برای دومین سال متوالی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی برگزار شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code