موضوعات
لرستان

گندمزار‌های دلفان زیر تیغ کشت‌کاران سوداگر

نویسنده:
کشاورزی غیراصولی در زمین‌های اجاره ای، آب و خاک استان را چند سال است که با مخاطرات جدی مواجه کرده است. لرستان یکی از قطب‌های کشاورزی در زمینه تولیدات زراعی و باغی به شمار می‌رود اما کشاورزانی که غیر اصولی کشت می‌کنند آسیب‌های جدی به آب، خاک و اقتصاد کشاورزی استان وارد کرده‌اند...
1396/05/22
کشاورزی غیراصولی در زمین‌های اجاره ای، آب و خاک استان را چند سال است که با مخاطرات جدی مواجه کرده است. لرستان یکی از قطب‌های کشاورزی در زمینه تولیدات زراعی و باغی به شمار می‌رود اما کشاورزانی که غیر اصولی کشت می‌کنند آسیب‌های جدی به آب، خاک و اقتصاد کشاورزی استان وارد کرده‌اند.
این گروه از کشاورزان با استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی غیراستاندارد، کشت محصولات آبدوست در شرایطی که با بحران آب و خشکسالی مواجهیم و برداشت غیرمجاز آب به معضلی جدی در حوزه کشاورزی لرستان تبدیل شده‌اند. طی سال‌های اخیر برخی از کشاورزان منطقه خاوه و چواری در دلفان کشت سیب‌زمینی را جایگزین گندم کرده‌اند؛ این در حالی است که مشکلات زیادی برای اراضی زیر کشت سیب‌زمینی ایجاد شده است.

سیب‌زمینی جایگزین گندم
دشت خاوه را می‌توان یکی از بهترین مناطق دلفان از نظر آب و خاک نامید. این دشت وسیع به برکت سفره‌های آب زیر‌زمینی، هموار بودن اراضی آن و خاک مرغوب، یکی از حاصلخیز‌ترین مناطق کشاورزی دلفان به شمار می‌رود و بخش اعظمی از محصولات در این منطقه تولید می‌شوند.
به گزارش پایگاه خبری دلفان،‌ این دشت به دلیل مستعد بودن برای ذخیره نزولات آسمانی‌، پر آب‌ترین منطقه دلفان به شمار می‌رود، به طوری که علاوه بر حفر چاه‌های مجاز و غیر‌مجاز کشاورزی، آب شرب شهر نورآباد و بسیاری از روستاهای کم آب منطقه را نیز تامین می‌کند. طی سال‌های اخیر بسیاری از کشاورزان منطقه با تغییر رویه در کاشت محصولات سنتی مانند گندم، جو و سایر حبوبات به کشت سیب‌زمینی و واگذاری این اراضی به بهره‌برداران غیر اصولی در قبال بهایی اندک، علاوه بر کاهش تولید محصول استراتژیک گندم، باعث تهدید جدی کیفیت خاک اراضی تحت کشت و بهره برداری بی‌رویه از سفره‌های آب زیر‌زمینی شده‌‌اند. این در حالی است که گندم تنها محصولی است که از آن به عنوان محصول استراتژیک و اساس استقلال کشاورزی یاد می‌شود‌ و برکت سفره مردم است.
در این میان تعدادی از کشاورزان منطقه خاوه و چواری با اجاره دادن زمین‌هایشان  کشت سیب‌زمینی را جایگزین گندم کرده‌اند. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان سال گذشته با اشاره به خشکسالی و افت سفره‌های آب زیرزمینی لرستان گفته بود؛ در اجرای سیاست‌های شورای حفاظت از منابع آب لرستان و به حکم رئیس قوه قضاییه، برداشت آب از چاه‌های کشاورزی برای کشت محصولات آب‌بر نظیر هندوانه، پیاز و سیب‌زمینی ممنوع است و در صورت تخلف این چاه‌ها پلمب خواهند شد. همچنین برداشت غیرمجاز آب هم از دشت‌های استان ممنوع بوده و در صورت مشاهده، این چاه‌ها نیز پلمب می‌شوند.
به رغم ممنوعیت بهره‌برداری بی‌رویه و غیر‌مجاز از آب‌های منطقه به علت خشکسالی سال‌های اخیر و کاهش مخازن آب زیر‌زمینی، باز هم کشت سیب‌زمینی از سوی برخی کشاورزان در دلفان ادامه دارد و این امر نیازمند توجه مسئولان به جلوگیری از کشت این قبیل محصولات است.

لزوم برخورد مسئولان
خبرگزاری بسیج هم در مطلبی در این‌باره می‌نویسد؛ با وجود تذکرات مسئولان بابت کشت نشدن سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، خیار و هندوانه که جزو محصولات آبدوست محسوب می‌شوند، اوایل هر سال این محصولات از سوی کشاورزانی که منافع کلان استان را در نظر نمی‌گیرند کاشت می‌شوند. هیچ اقدامی در زمینه ممنوعیت کشت این محصولات از سوی مسئولان به صورت جدی انجام نگرفته یا اگر انجام گرفته تاثیری قابل انتظار در جلوگیری از کشت این محصولات نداشته است.
اجاره کردن زمین‌های کشاورزی و چاه‌های آب کشاورزان با مبالغی که چندان هم مورد توجه نیست، به معضلی برای کشاورزی لرستان تبدیل شده است. این اقدام کشاورزان غیر‌اصولی در کاشت محصولات آبدوست در مناطقی از جمله منطقه خاوه‌، روستاهای چواری، کفراج‌، سراب غضنفر و تعداد دیگری از روستا‌های دلفان انجام می‌شود که موجب خشک شدن سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.
این اراضی و چاه‌ها که در مناطق حاصلخیز و پر‌آب شهرستان دلفان قرار دارند، همه‌ساله زیر کشت محصولات آبدوست از قبیل سیب‌زمینی، هندوانه، گوجه‌فرنگی، خیار و... می‌روند. برای مثال پرورش یک عدد سیب‌زمینی 100 گرمی، به 25 لیتر آب نیاز دارد (یعنی برای هرکیلو سیب‌زمینی ۲۵۰لیتر آب مصرف می‌شود).
به طور حتم با افزایش کشت چنین محصولاتی در سطح شهرستان چنانچه مسئولان جلوی روند کشت آنها را نگیرند، دشت‌های خاوه و چواری مانند دشت‌های همدان به کویر تبدیل خواهند شد.

آلودگی محیط زیست دلفان
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست دلفان هم سیب‌زمینی‌کاران را جدیدترین معضل زیست‌محیطی این شهرستان عنوان کرد و گفت:‌ با 40 سیب‌زمینی‌کار در دلفان برخورد قانونی شده است.
به گزارش ایسنا «قاسم دلفانی» با بیان اینکه طی چند سال اخیر کشاورزان دلفانی اقدام به اجاره زمین خود به سیب‌زمینی‌کاران کرده‌اند، افزود: این افراد بدون در نظر گرفتن هیچ‌ محدودیتی از تمامی منابع برای بالا بردن تولید خود استفاده می‌کنند. این اقدامات نه تنها منجر به تخلیه مواد معدنی و تخریب بافت خاک منطقه شده بلکه به دلیل استفاده از کود مرغی در اراضی، محیط‌زیست منطقه را نیز به شدت آلوده کرده است.
دلفانی بیان کرد: کشاورزان حتی گندمزارهای رشد کرده خود را تخریب و در اختیار این سیب‌زمینی‌کاران قرار می‌دهند و آنها نیز اقدام به کشت بی‌رویه سیب‌زمینی می‌کنند.
وی از برخورد با این سیب‌زمینی‌کاران خبر داد و گفت: تاکنون حدود 40 پرونده آلودگی زیست‌محیطی برای این افراد تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع شده است. باید هرچه سریع‌تر معضل سیب‌زمینی‌کاران حل شود چرا که به شدت محیط‌زیست را آلوده کرده‌اند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code