موضوعات
لرستان

کشماهور در انتظار خروج از بن بست

نویسنده: فاطیما محمدی/ کوهدشت - خبرنگار
اجرای پروژه‌های راهسازی برای بالا بردن ضریب ایمنی یکی از اقدامات خوب دولت در سراسر کشور و از جمله لرستان به عنوان یکی از استان‌های ترانزیتی است. اما بلاتکیفی و کندی در اجرای پروژه‌ها و نبود اعتبارات موجب شده است تا پروژه‌های راهسازی در موعد مقرر به بهره‌برداری نرسند...
1396/07/19
اجرای پروژه‌های راهسازی برای بالا بردن ضریب ایمنی یکی از اقدامات خوب دولت در سراسر کشور و از جمله لرستان به عنوان یکی از استان‌های ترانزیتی است. اما بلاتکیفی و کندی در اجرای پروژه‌ها و نبود اعتبارات موجب شده است تا پروژه‌های راهسازی در موعد مقرر به بهره‌برداری نرسند.
جاده کشماهور - درب گنبد یکی از پروژه‌های راهسازی در کوهدشت است که عملیات اجرایی آن از سال 93 آغاز شد و قرار بود ظرف مدت 18 ماه به اتمام برسد. توسعه و رونق فروش محصولات کشاورزی از جمله عواملی بود كه ضرورت اجرای این پروژه راهسازی را افزایش می‌داد اما به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار این پروژه تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است.
 
لزوم تکمیل پروژه کشماهور- درب گنبد

«طاهر امرائی» یکی از شهروندان می‌گوید: محور کوهدشت عرض باریکی دارد اما تردد خودروهای سبک و سنگین داخلی و نفت‌کش‌ها در آن بالاست و شلوغی جاده و عرض باریک آن ضریب ایمنی را در آن کاهش می‌دهد.  
وی با اشاره به اینكه قرار بود جاده کشماهور- درب گنبد برای استفاده اهالی احداث شود ادامه می‌دهد: این جاده می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای تردد افراد محلی کوهدشت باشد. علاوه بر اینكه بار ترافیکی جاده اصلی را كاهش و ضریب ایمنی را افزایش می دهد.
امرائی عنوان می‌کند: مطالبه مردم تکمیل این جاده است زیرا علاوه بر تردد ایمن، منطقه کشماهور از بن بست خارج می‌شود. همچنین اهالی منطقه نیز برای رفتن به کوهدشت و درب گنبد دیگر نیازی به طی کردن مسافتی بالغ بر 70 کیلومتر ندارند و با صرف هزینه و وقت کمتری به مقصد می‌رسند.  
وی ادامه می‌دهد: از متولیان امر انتظار می‌رود نسبت به انجام پروژه‌های راهسازی برای اهمیت دادن به جان و زندگی مردم اهتمام بیشتری داشته باشند و نسبت به تکمیل هر چه سریع‌تر پروژه هایی از این دست اقدامات لازم را انجام دهند.
 
ضرورت احداث جاده کشماهور- درب گنبد

«نورمحمد فردی بیرانوند» فرماندار کوهدشت هم در این باره بیان می‌کند: یکی از مزایای تکمیل جاده کشماهور به درب گنبد خروج این منطقه از بن بست است که تاکنون به دلیل همین مورد خسارت‌ها و ضررهای زیادی را ساکنان این منطقه متحمل شده اند.
وی می‌افزاید: بارزترین ضرر متحمل شده اهالی فروش محصولات کشاورزی با قیمت بسیار کم به دلالان و واسطه‌ها و صرف هزینه و وقت زیاد برای رفتن به سایر مناطق است. از جمله مزایای احداث و تکمیل جاده، این است که منطقه و سایر روستاهای اطراف از بن بست خارج می‌شوند  می‌توانند به عنوان روستاهای هدف گردشگری مورد توجه مسئولان میراث فرهنگی قرار بگیرند و میزبان بسیاری از طرح‌های میراث فرهنگی و گردشگری و بنیاد مسکن روستایی باشند.
 
اتصال 17 کیلومتری  
مدیر اداره راه و شهرسازی کوهدشت اظهار می‌کند: منطقه کشماهور کوهدشت یکی از بزرگ‌ترین دشت‌های کشاورزی در استان بوده که جزو تقسیمات بخش درب گنبد است، به دلیل کوهستانی و بن بست بودن شرایط برای اهالی سخت شده بود و ساکنان مجبور بودند برای تردد به شهر مسافت 70 تا 80 کیلومتری را طی کنند.
«داریوش آزادبخت» ادامه می‌دهد: احداث جاده کشماهور- درب گنبد یک اتصال 17 کیلومتری را به جای طی کردن مسافت 70 تا 80 کیلومتری ایجاد می‌كند.
وی عنوان می كند: عملیات راه شکافی جاده کشماهور - درب گنبد از سال 93 با هدف افزایش ضریب ایمنی و ایجاد راهی مطمئن برای عبور مسافران و اهالی مناطق مجاور برای تردد و عبور از پل سیمره یا همان مسیر معروف نفت کش‌ها آغاز شد. با توجه به اینکه عملیات راه شکافی جاده تمام شده اما بهسازی و آسفالت آن باقی مانده است. در مجموع 60 درصد از کل قرارداد و متناسب با کل پروژه تنها 30 درصد از حجم کار انجام شده است.
 
اعتبار 4 میلیارد تومانی پروژه

آزادبخت با اشاره به اینکه کل اعتبار در نظر گرفته شده برای پروژه 4 میلیارد تومان بوده است، بیان می كند: هزینه صرف شده تا این مرحله از کار 2 میلیارد و 100 میلیون تومان بوده که بر اساس توان مالی پیمانکار بوده است. این اداره تنها یک سوم این مبلغ یعنی 700 میلیون تومان را توانسته به پیمانکار پرداخت کند.
وی ادامه می دهد: البته باید در نظر داشت که پیمانکار یک و نیم میلیارد تومان تا این مرحله از کار از اداره طلب دارد و باید تخصیص به گونه ای باشد که بتوان رضایت پیمانکار را نیز جلب و انگیزه برای ادامه فعالیت را ایجاد کرد. بدون احتساب طلب پیمانکار یک میلیارد و 900 میلیون تومان دیگر برای نهایی شدن پروژه نیاز است.
وی عنوان می‌کند: برای اتمام و بهره برداری از پروژه محدودیت منابع مالی شدید موجب شد تا نتوانیم مبلغ بیشتری از طلب پیمانکار را پرداخت کنیم از طرفی 2 سال پیاپی به پروژه هیچ اعتباری تعلق نگرفته بود. محل تزریق اعتبار برای این پروژه استانداری و سازمان تملک و دارایی‌ها بود که طی 2 سال متوالی مبلغی را مصوب کردند اما هیچ تخصیصی صورت نگرفت. در سال جاری هم تاکنون مبلغی به پروژه تخصیص داده نشده است. در صورتی که اعتباری تزریق شود بلافاصله عملیات بهسازی شروع می‌شود و ظرف 6 ماه کار نهایی خواهد شد.
 
اهداف اجرای پروژه

آزادبخت به اهداف و مزایای تکمیل پروژه اشاره می‌کند و می‌گوید: اولین موضوع بحث پدافند غیرعامل بود که هر جاده اصلی باید جایگزینی برای مواقع اضطراری داشته باشد. در جاده کوهدشت نیز به دلیل تردد بالا باید برای مسیرهای کناری یک جاده جایگزین در نظر گرفته می‌شد.
وی می‌افزاید: موضوع دیگر کاهش بعد مسافت بود. جاده‌ای که بیش از 70 کیلومتر طول دارد با احداث جاده کشماهور- درب گنبد به 20 کیلومتر کاهش می‌یابد. موضوع دیگر خروج منطقه کشماهور از بن بست بود که منطقه وسیع کشاورزی است و به دلیل بن بست بودن و فاصله زیاد با مراکز فروش محصولات کشاورزی باعث می‌شد تا دلالان محصولات کشاورزی تولیدی این منطقه را با قیمت پایین تری خریداری کنند.

    کاهش تصادفات با بالا بردن ضریب ایمنی
«داریوش آزادبخت» مدیر اداره راه و شهرسازی کوهدشت اظهار می‌کند: نقش ایمنی راه‌ها و تاثیر آن بر کاهش تصادفات بر کسی پوشیده نیست. هر چه ضریب ایمنی جاده‌ها افزایش یابد به تبع میزان تصادفات نیز کاهش پیدا می‌کند. اما تخصیص نیافتن اعتبار در راهسازی و بهسازی محورهای مواصلاتی از دلایل اصلی برای کاهش ضریب ایمنی در جاده‌هاست. لرستان نیز یکی از استان‌های درگیر با این موضوع است. شرایط و موقعیت لرستان در مسیر ترانزیتی اهمیت و توجه ویژه به بالا بردن ضرایب ایمنی در جاده‌ها را دوچندان می‌کند. باید با همکاری‌های چند جانبه و پای کار آمدن دستگاه‌های مرتبط و از همه مهم‌تر تامین و تخصیص اعتبارات لازم، ایمنی را در جاده‌های استان افزایش دهیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code