موضوعات
لرستان

کاهش صادرات گمرک استان

نویسنده:
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از کاهش صادرات معادن و همچنین گمرک استان خبر داد...
1396/08/27
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از کاهش صادرات معادن و همچنین گمرک استان خبر داد.
به گزارش همشهری «محمدرضا صفی‌خانی» در حاشیه کارگروه صادرات غیر‌نفتی لرستان در خصوص کاهش صادرات معادن استان گفت: مواد معدنی در سال‌های گذشته ۷۰ درصد صادرات استان بوده که این امر نشان دهنده خام فروشی در معادن استان بوده است.
صفی‌خانی افزود: در حوزه سنگ، کربنات کلسیم و سایر فراوری‌های معدنی اتفاقات خوبی رخ داده است. معادن و پهنه‌های معدنی به شرکت‌هایی واگذار می‌شود که امکانات فراوری داشته باشند و ارزش نهایی و صادرات محصولات معدنی استانحفظ شود. وی به سهم گمرک از صادرات استان اشاره و عنوان کرد: از ۱۸۸ هزار تن صادرات وزنی استان در سال گذشته، سهم گمرک ۲۰ هزار تن یعنی 10/6  درصد بوده و از نظر ارزشی نیز از ۱۴۰ میلیون دلار سال گذشته سهم گمرک استان، ۲۱ میلیون و ۳۳۶ هزار دلار یعنی 15/2  درصد بوده است. از نظر ارزشی میزان صادرات گمرک استان در ۶ ماه نخست امسال ۱۵ درصد کاهش داشته است. این مسئول بیان کرد: در زمینه حبوبات و سنگ نیز لرستان به عنوان میز معین کشور، معرفی شده و به زودی سیاستگذاری‌های لازم در این زمینه ابلاغ می شود.

موانع صادرات کالا باید رفع شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع انسانی استانداری از کاهش سهم گمرک لرستان از مجموع صادرات آن انتقاد کرد.
«مهرداد غضنفری» در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی لرستان گفت: روند صادرات استان در ۶ ماهه سال جاری نسبت به هدف گذاری‌های صادراتی، مطلوب بوده است. وی افزود: با اینکه دو ماه از سال جاری درگیر مساله‌ای همچون انتخابات بودیم، اما آمار بیش از ۱۴۰ میلیون دلار صادرات در شش ماه اول سال جاری در مقایسه با هدف‌گذاری ۳۰۱ میلیون دلاری سال ۹۶ مطلوب است. تجربه نشان داده که رشد صادرات استان همیشه در ۶ ماه دوم سال بیشتر می‌شود.
غضنفری با اشاره به ظرفیت‌های استان در بخش‌های مختلف عنوان کرد: ما از نظر منابع و به‌ویژه منابع طبیعی و انسانی از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخورداریم و باید از این ظرفیت‌ها استفاده مطلوب داشته باشیم.
وی با اشاره به کاهش سهم بخش‌هایی از جمله کشاورزی، معادن و کاهش سهم گمرک استان از صادرات کالاها نیز اظهار کرد: باید خروجی کالاها از گمرک استان افزایش یابد و موانع و ممانعت‌هایی که در زمینه صادرات کشاورزی و معادن وجود دارد، برطرف شود.

کاهش ارزش ریالی صادرات کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان هم از کاهش ۱۶ درصدی صادرات بخش کشاورزی این استان به لحاظ ریالی خبر داد.
«عبدالرضا بازدار» گفت: میزان صادرات بخش کشاورزی استان از ۸ میلیون دلار در ۶ ماه سال ۹۵ به 7/2 میلیون دلار در ۶ ماه نخست سال ۹۶ کاهش یافته است. از نظر وزنی صادرات این بخش ۱۶ درصد رشد داشته و از ۲۰ هزار و ۵۴۹ تن به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تن افزایش یافته است.
بازدار با اشاره به مشکلات ملی در زمینه صادرات دام زنده نیز اظهار کرد: بر اساس سیاست‌های کشوری، امسال صادرات دام زنده انجام نگرفته و همین امر بخش زیادی از آمار صادراتی ما را کاهش داده است. همچنین صادرات سیب از استان انجام نشده که علت آن هم مناسب بودن قیمت داخلی سیب بوده است.
وی ادامه داد: هم اکنون ۸ هزار تن سیب در سردخانه‌های استان وجود دارد و ۲۵۰ هزار تن سیب نیز از استان خریداری شده است. در زمینه آرد نیز سال گذشته صادرات نداشتیم ولی امسال ۷۷۰ هزار تن صادرات صورت گرفته است. در زمینه لبنیات هم صادرات استان از ۹۸۲ تن به هزار و ۷۷۳ تن افزایش یافته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code