موضوعات
لرستان

چوب حراج به سیب بروجرد در کمبود سردخانه

نویسنده: عباس دارایی/ بروجرد-خبرنگار
بروجرد قطب اصلی تولید سیب درختی در لرستان است که به دلیل کمبود سردخانه عمده محصول تولیدی باغداران این شهرستان از سوی دلالان با قیمت ناچیز خریداری می‌شود...
1396/07/19
بروجرد قطب اصلی تولید سیب درختی در لرستان است که به دلیل کمبود سردخانه عمده محصول تولیدی باغداران این شهرستان از سوی دلالان با قیمت ناچیز خریداری می‌شود.
سیب بروجرد شهرت زیادی دارد و کشاورزان این شهرستان به دلیل آب و هوای معتدل محصول مرغوبی را روانه بازار می‌کنند اما به دلیل خلاهای زیر‌ساختی امکان نگهداری حجم زیادی از محصول تولیدی وجود ندارد، به همین دلیل همواره سود سرشاری نصیب دلالان و واسطه‌ها می‌شود.
امسال برخلاف سال‌های گذشته میزان تولید سیب در بروجرد افزایش چشمگیری داشته اما این افزایش میزان تولید منجر به سود سرشار برای باغداران نشده و همچنان واسطه‌ها در بازار سیب بروجرد جولان می‌دهند.
امسال بیش از 40 هزار تن سیب در بروجرد برداشت خواهد شد اما تنها یک سردخانه با ظرفیت 9 هزار تن وجود دارد. همین امر باعث شده تا قیمت واقعی سیب به باغداران پرداخت نشود. آن هم در حالی که سیب خریداری شده از سوی دلالان با قیمت‌های قابل توجه در بازارهای دیگر عرضه می‌شود.

وجود25 درصد باغ‌های لرستان در بروجرد
یکی از باغداران بروجردی می‌گوید: حدود 25 درصد باغ‌های لرستان در بروجرد وجود دارد اما به دلیل کمبود سردخانه و کارخانه بسته‌بندی، سود سرشار از تولیدات باغی بروجرد فقط به جیب واسطه‌ها می‌رود.
«نبی‌الهب دیناروند» می‌افزاید: مشکلات سردخانه‌ای مهم‌ترین مشکل ماست چرا که بخشی از میوه‌های ما به صورت تازه به فروش می‌رسد و مقداری هم برای تامین میوه شب عید خریداری می‌شود. مشکل در نگهداری از میوه‌ها موجب شده تا باغداران تولیدات‌شان را با قیمت ارزان‌تری به فروش برسانند.
وی بیان می‌کند: سیب خریداری شده از باغداران بروجردی، چندین برابر قیمت خریداری شده به بازارها عرضه می‌شود. بخش زیادی از میوه‌های خریداری شده هم در ایام نزدیک به عید با قیمت‌های بسیار بالا در بازارها توزیع می‌شوند. سال‌های گذشته سیب‌های تولیدی شهرستان در نزدیکی ایام عید به قیمت هر کیلو حدود 3 هزار تومان به فروش می‌رسید.
دیناروند عنوان می‌کند: امسال میزان محصول باغ‌های ما افزایش چشمگیری داشته و سه برابر پارسال تولید داشته‌ایم اما قیمت‌های پایین پرداختی از سوی دلالان باعث شده تا سود سرشار متناسب با میزان محصول تولیدی عاید باغداران نشود.

تولید سالانه 30هزار تن سیب
مدیر جهاد کشاورزی بروجرد با بیان اینکه بیش از دو هزار و 500 هکتار باغ سیب در بروجرد وجود دارد، اظهار می‌کند: به طور میانگین سالانه 30 هزار تن سیب در سطح باغ‌های شهرستان تولید می‌شود.
«رضا امینی» می‌افزاید: امسال 40 هزار تن انواع سیب گلاب و پاییزه در بروجرد تولید شده است که حجم محصول تولیدی سیب از سطح باغ‌های شهرستان نسبت به سال گذشته بیش از 50 درصد افزایش یافته است.
وی عنوان می‌کند: دو نوع سیب پاییزی و گلاب از باغ‌های سیب بروجرد برداشت می‌شود که سطح زیرکشت سیب گلاب در این شهرستان 818 هکتار است. از این میزان 7 هزار تن برداشت می‎شود. سطح زیر کشت سیب پاییزه هم هزار و 719 هکتار است که 28 هزار و 468 تن برداشت می‎شود.
امینی می‌گوید: به طور میانگین از هر هکتار سطح باغ‌های بروجرد 11/2 تن سیب گلاب و از هر هکتار 22 تن سیب پاییزه برداشت می‎شود که همین امر باعث شده تا بروجرد به عنوان قطب تولید سیب در لرستان مطرح باشد.
وی ادامه می‌دهد: عمده باغ‌های سیب بروجرد در مناطق شیخ میری، گلدشت و کپرگه و در روستاهای کریخان واقع شده اند. به دلیل کمبود سردخانه، کشاورزان توانایی این که سیب تولیدی باغ را مستقیم به فروش برسانند نداشته و به ناچار سیب را با قیمتی بسیار اندک به دلالان می‌فروشند.
این مسئول بیان می‌کند: هزینه نگه‌داری سیب در سردخانه هر کیلو 260 تومان برای 6 ماه است. باغداران چون برای هزینه نگهداری از آن در سردخانه باید متحمل هزینه‌ای شوند که برایشان سنگین است ترجیح می‌دهند آن را به قیمت نازل به دلالان بفروشند.

2 هزار و 537 هکتار باغ‌ سیب
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به تولید بیشترین سیب در بروجرد، سلسله، دورود و خرم‌آباد، عنوان می‌کند: در حال حاضر بروجرد به عنوان قطب تولید سیب شناخته شده است. سطح زیر کشت سیب در این شهرستان 2 هزار و 537 هکتار است که 491 هکتار نهال و 2 هزار و 46 هکتار بارور هستند.
«عبدالرضا بازدار» می‌افزاید: در حال حاضر با توجه به کمبود در زمینه سردخانه، نگهداری عمده سیب تولیدی در لرستان به صورت سردرختی بوده و سپس از سوی واسطه‌ها خریداری و به استان‌های همجوار حمل می‌شوند. در بروجرد تنها یک سردخانه با ظرفیت 9 هزار تن وجود دارد که این شهرستان با این مقدار تولید سیب نیازمند سردخانه‌ای با ظرفیت 25 هزار تن است.
بازدار با بیان اینکه مقداری از سیب‌های برداشت شده این شهرستان علاوه بر سردخانه بروجرد در سردخانه‌های همدان، خرم آباد و نهاوند نگهداری می‌شوند، می‌گوید: به دلیل کمبود سردخانه در لرستان واسطه‌ها سیب را با قیمت نازل خریداری کرده و به بازارها عرضه می‌کنند. این افراد از فرصت پیش آمده در زمینه کمبود سردخانه استفاده کرده و سیب‌ها را با مبلغی کم از کشاورزان خریداری می‌کنند. همین سیب‌ها با قیمتی چند برابر به دست مصرف‌کننده می‌رسد که منطقی نیست.
وی تاکید می‌کند: در بروجرد 30 درصد سیب‌های تولیدی درجه 3، 30 درصد درجه 2 و 40 درصد درجه یک هستند. سیب‌های درجه یک به عنوان سیب سالم شناسایی شده و به برخی از کشورها و استان‌های همجوار صادر می‌شوند.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code