موضوعات
لرستان

چرخ‌ آسیاب‌های لرستان نمی‌چرخد

نویسنده: نسرین صفربیرانوند/ خرم‌آباد- خبرنگار
کارخانه‌های آرد لرستان به عنوان تامین‌کننده آرد باکیفیت نقش مهمی در سلامت مردم و میزان رضایتمندی آنها دارند، اما در این میان مشکلاتی از جمله تعداد زیاد کارخانه‌های آرد، فعالیت با ظرفیت پایین و نبود نقدینگی موجب شده کیفیت کار آنها کاهش پیدا کند...
1396/09/14
کارخانه‌های آرد لرستان به عنوان تامین‌کننده آرد باکیفیت نقش مهمی در سلامت مردم و میزان رضایتمندی آنها دارند، اما در این میان مشکلاتی از جمله تعداد زیاد کارخانه‌های آرد، فعالیت با ظرفیت پایین و نبود نقدینگی موجب شده کیفیت کار آنها کاهش پیدا کند. مسلم است که نان یکی از کالاهای اساسی در سبد غذایی خانوارهاست و در سفره‌های مردم لرستان نیز جایگاه خاصی دارد، بنابراین تولید آرد با کیفیت برای تهیه نان سالم از اهمیت زیادی برخوردار است.

فعالیت با ظرفیت پایین
مدیر عامل یکی از کارخانه‌های آرد استان با بیان اینکه عمده‌ترین مشکل پیش روی این کارخانه‌ها فعالیت با ظرفیت پایین است، اظهار می‌کند: کارخانه‌های استان در حال حاضر با 20 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند و چنین شرایطی هیچ توجیه اقتصادی برای فعالان این حوزه ندارد.
«بهمن عباسی» می‌افزاید: در حالی که هزینه‌های زیادی بابت خرید دستگاه و ماشین‌آلات برای کارخانه‌های آرد استان صرف شده، اما درآمد زیادی کسب نمی‌کنند و فعالیت‌ برای آنها مقرون به صرفه نیست.  
وی تنها راهکار رفع مشکل کارخانه‌های استان را صادرات عنوان می‌کند و می‌گوید: با توجه به وضعیتی که کارخانه‌های آرد استان با آن مواجهند، تنها راه نجات فراهم کردن بستر و زمینه‌ برای صادرات است.

کاهش نقدینگی کارخانه‌ها
دبیر انجمن کارخانه‌های آرد لرستان هم با اشاره به اینکه تعداد کارخانه‌های استان نسبت به جمعیت آن بیشتر است، اظهار می‌کند: در حال حاضر 13 کارخانه آرد فعال داریم که در مقایسه با استان‌هایی همچون خوزستان و اصفهان تعداد بیشتری را تشکیل می‌دهند.  
«سیدمحسن صاحب‌الزمانی» می‌افزاید: در حال حاضر ظرفیت آرد استان زیاد است، اما در بحث صادرات به استان‌های دیگر کاری انجام نگرفته است. به عنوان نمونه اراک به عنوان همسایه لرستان آرد مورد نیاز خود را از قم خریداری می‌کند؛ این درحالی است که فاصله اراک تا الیگودرز کمتر است و به لحاظ هزینه‌، تهیه آرد از استان همجوار برای آنها به صرفه‌تر خواهد بود.
صاحب الزمانی در خصوص درصد سبوس‌گیری نان هم اظهار می‌کند: نان سبوس‌دار دارای مزایای بسیاری برای بدن است، اما سبوس‌گیری بیش از حد آرد باعث شده تا نانی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد، نیازهای بدن را تامین نکند. در شرایط کنونی هم مصرف‌کننده و هم خریداران، بیشتر خواهان آرد سفید هستند. هر چند افزایش درصد سبوس‌گیری به نفع کارخانه‌هاست، اما به سلامت مصرف‌کنندگان هم اهمیت می‌دهیم.
وی کیفیت آرد استان را هم خوب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: براساس آمار آرد لرستان مقام هفتم را کسب کرده است، البته عوامل مختلفی در کیفیت آرد استان دخیل هستند.
صاحب الزمانی با اشاره به اینکه بازار صادرات آرد به کشورهایی مانند عراق فراهم است، بیان می‌کند: صادرات تابع شرایط خاصی است. کارخانه‌ها باید پولی بابت خرید گندم داشته باشند که آن را به آرد تبدیل کرده و مشتری خرید محصولاتشان را نیز پیدا کنند، اما با توجه به مشکلات مالی حاکم بر این کارخانه‌ها این روند دچار اختلالاتی است، زیرا آنها از نقدینگی لازم برخوردار نیستند. تنها راهکار این است که گندم اعتباری در اختیار کارخانه‌ها قرار بگیرد تا بخشی از هزینه‌ها جبران شود.

فعالیت 13 کارخانه آرد در لرستان  
مسئول پژوهشکده شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 12 لرستان با بیان اینکه 13 کارخانه آرد در استان فعال هستند، می‌گوید: شهرستان‌های رومشکان، پلدختر، الشتر و دوره چگنی فاقد کارخانه‌های آرد هستند، اما در الیگودرز 5 کارخانه و در ازنا دو کارخانه آرد وجود دارد که به علت قرار گرفتن این دو شهرستان در مسیر ریلی است.
«افشار حیدرپور منفرد» درباره اینکه آیا برنامه‌ای برای احداث کارخانه آرد در شهرستان‌های فاقد کارخانه وجود دارد، اظهار می‌کند: در این مقطع زمانی نیازی به احداث کارخانه در این شهرستان‌ها احساس نمی‌شود و علت هم این است که کارخانه‌های آرد استان با همه ظرفیت کار نمی‌کنند، بنابراین احداث کارخانه توجیه اقتصادی ندارد. در حال حاضر آرد شهرستان‌ها از سوی پیمانکاری که زیر نظر شرکت غله است، توزیع می‌شود.
وی درباره اظهار اظهارنظرهایی درباره مشکلات اقتصادی کارخانه‌های آرد استان عنوان می‌کند: به علت تکثر کارخانه‌های آرد فعالیت این واحدهای تولیدی توجیه اقتصادی ندارد. در حال حاضر 16 تا 17 هزارتن گندم بین این 13 کارخانه توزیع می‌شود که بر اساس‌رتبه‌بندی است. هر چند این توزیع سهمیه برای کارخانه‌هایی که دارای درجه سه یا چهار هستند، توجیه اقتصادی ندارد اما برای اینکه چرخشان بچرخد، سهمیه‌شان پرداخت می‌شود.
وی تصریح می‌کند: افزایش هزینه های حامل انرژی، کرایه مغازه، دستمزد کارگر، ارزش افزوده کالاهای جانبی باعث شده کارخانه‌های آرد به لحاظ اقتصادی در تنگنا قرار بگیرند. از سوی دیگر از ۱۳ کارخانه آرد استان تعداد ۹ واحد آن در شرق استان واقع شده و حمل و نقل آرد به نقاط دیگر را مشمول افزودن مبلغی به قیمت آرد می‌کند.

ارزیابی کیفیت آرد کارخانه‌ها
حیدرپور منفرد با اشاره به اینکه مواردی مانند ذخیره‌سازی، آزمایشگاه، کیفیت آرد، کیفیت بوجاری و کنترل بهداشتی در ارزیابی کارخانه‌های آرد از شاخص‌های اصلی تلقی می‌شوند، درباره کیفیت آرد استان می‌گوید: کیفیت آرد به عوامل متعددی بستگی دارد. به عنوان نمونه، گندم باید خوب استراحت داشته باشد و زمان عمل‌آوری خمیر هم مهم است. در حال حاضر کیفیت آرد لرستان مناسب ارزیابی شده و آرد لرستان مقام هفتم کشوری را کسب کرده است.

راهکار رفع مشکلات
مسئول پژوهشکده شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 12 لرستان درباره درصد سبوس‌گیری آرد استان اظهار می‌کند: این چالش مربوط به متقاضیان است. امروز مصرف‌کنندگان و خبازان نان تیره را نمی‌پسندد؛ این در حالی است که نان تیره کیفیت بهتری داشته و تامین‌کننده مواد مغذی بدن است. برای رفع این مشکل باید مصوبه‌ای از سوی دستگاه‌های متولی تهیه و به کارخانه‌ها ابلاغ و اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی استفاده از نان سبوس‌دار هم باید توسط رسانه‌ها انجام شود.
حیدرپور منفرد آزادسازی قیمت آرد و نان را راهکاری برای نجات صاحبان کارخانه‌های آرد از مشکلات مالی عنوان می‌کند و می‌گوید: در صورت آزادسازی قیمت آرد و نان، بازاریابی به درستی انجام می‌گیرد و افراد متخصص وارد میدان رقابت می‌شوند. کارخانه‌های آرد استان باید از محل فروش آزاد که شامل نانوایی‌های پخت نان سنگک، صنف قنادان، کارخانه‌های تولید ماکارونی و... هستند، بازار‌یابی را انجام دهند. همچنین در جهت بالابردن کیفیت آرد و رضایتمندی مشتری و خریدار تلاش کنند. بازاریابی خوب و ارائه محصول با‌کیفیت به مصرف‌کننده موجب می‌شود تا محصولات تولیدی کارخانه‌های آرد استان تبدیل به برندی در سطح کشور شود.

    نابرابری هزینه‌های تولید و فروش
دبیر انجمن کارخانه‌های آرد لرستان یکی از مشکلات را کمبود سرمایه عنوان می‌کند و می‌گوید: نبود نقدینگی یکی از مهم‌ترین معضلات پیش روی کارخانه‌های استان است. طی چند سال اخیر میزان سرمایه در کارخانه‌های تولیدی به دلیل افزایش نیافتن قیمت آرد کم شده و این واحدها درآمدهای ثابت گذشته را دارند. برخی از آنها هم با ظرفیت بسیار کم به فعالیت خود ادامه می‌دهند. از سوی دیگر اکثر ماشین‌آلات این کارخانه‌ها خارجی است و تعمیر و نگهداری قطعات آنها به هزینه‌های بالایی نیاز دارد. کیسه‌های آرد هم مانند مواد پتروشیمی دارای نوسان قیمت است، اما این هزینه‌ها هیچ‌کدام در قیمت‌های اولیه تولید آرد دیده نشده و نابرابری هزینه‌های تولید و فروش را برای این واحدهای تولیدی رقم زده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code