موضوعات
لرستان

پیامدهای منفی مهاجرت

نویسنده: مریم سرخوش
بنا بر نتایج سرشماری سال 95، لرستان با مهاجرت 41 هزار و 136 نفر از ساکنان خود در 5سال گذشته است، دومین استان مهاجر‌فرست به تهران بعد از البرز است...
1396/07/17
بنا بر نتایج سرشماری سال 95، لرستان با مهاجرت 41 هزار و 136 نفر از ساکنان خود در 5سال گذشته است، دومین استان مهاجر‌فرست به تهران بعد از البرز است. چندی پیش نمایندۀ مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی از کاهش جمعیت لرستان خبر داد و این خبر در رسانه‌های استان بازتاب گسترده‌ای یافت. لرستان با جمعیت بیش از یک‌ میلیون و 750 هزار نفر، حدود 2/3 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌داد، اما در حال حاضر با رشد منفی جمعیت در استان مواجهیم و جمعیت استان به 2/1درصد از کل جمعیت کشور رسیده است. مهاجرت مردم لرستان موجب کاهش جمعیت شده است. بیکاری و نبود فرصت‌های اشتغال عامل مهمی در افزایش مهاجرت است.
لرستان با توجه به خسارات ناشی از جنگ تحمیلی و غیبت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به دلیل فراهم نشدن زیرساخت‌ها نتوانسته با استان‌های توسعه‌یافته، هماهنگ رشد کند. به دلیل عقب‌ماندگی‌های زیرساختی در لرستان، سایر استان‌ها بخش قابل توجهی از جمعیت لرستان را به خود جذب می‌کنند و ثمره آن قرارگیری لرستان در رتبه دوم مهاجرفرست ‌بودن است. در حالی که ظرفیت‌های مهمی در استان وجود دارد و بهر‌ه‌مندی از آنها می‌تواند از مهاجرت‌های بی‌رویه، جلوگیری کند.
مهاجرت نخبگان لرستانی به مناطق توسعه‌یافته هم چالشی نگران‌کننده برای استان محسوب می‌شود. خروج کارشناسان و صاحب‌نظران در صنایع و رشته‌های مختلف به مفهوم توقف رشد اجتماعی و اقتصادی و خروج میلیاردها تومان ایده و تفکر از لرستان است. کاهش نیروی کار هم از دیگر پیامدهای مهاجرت است که کاهش تحرک اجتماعی و در نتیجه رکود را در واحدهای تولیدی ایجاد می‌کند.
خالی شدن روستاها از سکنه، در نتیجه نبود امکانات و مشکلات معیشتی تبعات منفی دیگری است که از مهاجرت روستاییان به شهرها حاصل میشود. روستاییان با تامین و تولید نیازهای حیاتی شهرنشینان در تامین این نیازها نقش دارند. در صورت تامین نشدن زیرساخت‌های لازم در روستاها، آمار این مهاجرت‌ها در آینده‌ای نه چندان دور بالاتر خواهد رفت و به از بین رفتن روستاها، گسترش حاشیه‌نشینی در کلانشهرها، افزایش شغل‌های کاذب برای کسب حداقل درآمد و تامین معیشت منجر میشود. بیکاری مشکل فعلی خانواده‌های لرستانی به شمار میآید و راه حل آن از نظر مردم، مهاجرت است.
باید فکری اساسی کرد. این مشکل فقط با تدبیر و ارائه راهکار و تلاش فردی و پراکنده، حل نمی‌شود. مشارکت و تعامل دولت، نمایندگان، مسئولان استانی، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و... را نیاز دارد تا در حوزه اقتصادی لرستان تحولی گسترده ایجاد شود.
بلاتکلیفی پروژه‌های عمرانی، صنعتی و حمل و نقل از عوامل مهم عقب‌ماندگی‌هاست که باید راهکاری اساسی برای تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر آنها پیدا کرد. تا زمانی که مشکلات زیرساختی از جمله راه و آب و گاز حل نشده و شرایط ارائه تسهیلات بانکی به سرمایه‌گذاران در روستاها و شهرهای محروم لرستان تسهیل نشود، نمی‌توان به توسعه شهری و ماندگاری مردم در استان امید داشت.
با توجه به مشکلات اقتصادی در کشور و دوران گذر از تحریم‌های پیش از برجام، توسعه اقتصادی فقط با حضور بخش خصوصی میسر است. پیامدهای کاهش جمعیت و مهاجرت با کمبود نیروی انسانی، خروج سرمایه، خالی شدن روستاها از سکنه خود را نشان داده است. ضرورت دارد مسئولان در جهت رونق واحدهای تولیدی و صنعتی راکد لرستان برای کاهش بیکاری و افزایش اشتغال گام بردارند.
مریم سرخوش
دبیر تحریریه همشهری لرستان
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code