موضوعات
لرستان

پویایی مردمی در حوزه تعاون لرستان

نویسنده: بهمن باغدار بروجرد - خبرنگار
تعاون یا به همان زبان ساده، همکاری، می‌تواند در رشد و شکوفایی جوامع نقش بسیار ارزنده‌ای داشته باشد. با گسترش تعاون مسلما وحدت و همدلی و تعامل در جوامع حاکم و خلاقیت‌ها شکوفا می‌شوند و جامعه به نحوی از آسیب‌های دشمنان مصون می‌ماند...
1396/06/15
تعاون یا به همان زبان ساده، همکاری، می‌تواند در رشد و شکوفایی جوامع نقش بسیار ارزنده‌ای داشته باشد. با گسترش تعاون مسلما وحدت و همدلی و تعامل در جوامع حاکم و خلاقیت‌ها شکوفا می‌شوند و جامعه به نحوی از آسیب‌های دشمنان مصون می‌ماند.
رئیس خانه تعاونگران لرستان با بیان اینکه هفته تعاون فرصتی مغتنم برای شناخت توانمندی‌ها و بررسی مشکلات توسعه این بخش است، اظهار می‌کند: تعاون که ریشه در فرهنگ اسلامی ما دارد به عنوان نماد مشارکت عمومی مردم در توسعه فراگیر، جزو ارکان اصلی اقتصاد در قانون اساسی است. همچنین در مقایسه با دو رکن قانونی دیگر که همان بخش دولتی و خصوصی است، از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مطلوب‌تری برای حرکت دادن چرخ‌های اقتصادی جامعه برخوردار است.
« مجید پسنده» به حضــور 5285 تعاونی ثبـت شده در لرستان اشاره می‌کند و می‌گوید: از این تعداد 3544 تعاونی فعال و 1741 تعاونی غیرفعال هستند که 980 هزار و 576 نفر عضو دارد. از این تعداد عضو 547 هزار و 740 نفر مرد و 431 هزار و 866 نفر زن هستند. از کل تعاونی‌های تشکیل‌شده برای 32 هزار و 921 نفر شغل ایجاد شده است.
پسنده می‌افزاید: در مجموع از جمعیت یک میلیون و 740 هزار نفری استان، 980 هزار نفر در بخش تعاون عضویت دارند و به این معناست که 56/32 درصد از مردم استان در بخش تعاون سهیم هستند.

طرح روستا تعاون
رئیس خانه تعاونگران لرستان از اجرای طرح روستا تعاون در روستاهای استان خبر می‌دهد و می‌گوید: در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حمایت از تولید و اشتغال و در جهت پیاده‌سازی برنامه اشتغال فراگیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانایی‌های اجرایی، طرح تعاون در روستاها اجرا می‌شود. اجرای این طرح نقش موثری در توسعه و توانمند‌سازی تعاونی‌های روستایی‌، رونق اقتصادی‌، مشارکت سازمان‌یافته و کار‌آفرینی اقتصادی روستاییان در قالب مشارکت گروهی دارد. پسنده بیان می‌کند: این طرح در روستاهایی قابلیت اجرا دارد که با شاخص‌ها و معیارهای تعیین روستاهای مورد حمایت و مشمول اجرای ماده 27 قانون برنامه مورد تایید مراجع ذی‌ربط قرار گیرد و دارای مشخصاتی مانند بیش از 50خانوار ساکن‌، نرخ اشتغال معکوس‌، طرح هادی اجراشده، مهاجرفرستی پایین و ضریب مشارکت‌پذیری بالا باشد.
وی اظهار می‌کند: موضوع فعالیت در این طرح در بخش تولید‌، تامین نیاز مشاغل‌، تامین محصول‌، عمران و خدمات روستایی است. در فاز اول اجرای این طرح در کشور هزار روستا هدف قرار گرفته است. با اجرای این طرح دولت تلاش می‌کند فعالیت روستاییان را در زمینه‌های مختلف اقتصادی با هدف تولید و اشتغال در قالب تعاونی‌ها افزایش دهد. بهترین روش برای ایجاد اشتغال‌، تمرکز بر توانمندسازی و ورود مردم در بخش‌های مختلف اقتصادی است.

پیشنهادهایی برای رسیدن به اهداف تعاونی
رئیس خانه تعاونگران لرستان بیان می‌کند: تعیین یک مشاور برای استاندار‌، فرماندار‌، شهردار و شورای اسلامی در امور تعاون‌، اجباری شدن تشکیل اتحادیه رشته‌های مختلف تعاونی‌ها و اتاق‌های تعاون مستقل شهرستانی، جلسات مستمر با متصدیان اداره ثبت شرکت‌ها و کافی‌نت‌ها برای توجیه آنان به منظور ترغیب مراجعان به تشکیل شرکت در قالب تعاونی‌، تشکیل شورای گفت‌وگوی بخش تعاون و مدیران دولتی در استانداری، فرمانداری‌، بخشداری، شهرداری و شورای اسلامی در امور تعاون‌، نظارت سازمان بازرسی، در اولویت قرار دادن تعاونی‌ها در مزایده‌ها و مناقصه‌های دستگاه‌ها از جمله پیشنهادات در جهت پیشبرد و رسیدن به اهداف تعاونی هستند. وی می‌افزاید: همچنین تبدیل اتحادیه هر صنف به تعاونی آن صنف و اتاق اصناف به اتحادیه تعاونی‌های اصناف، سپردن امور تصدی‌گری از مجامع تا تسهیلات به اتحادیه‌ها‌، خانه تعاونگران و اتاق تعاون‌، استقلال ثبت شرکت‌های شهرستانی از مرکز استان، افزودن معافیت‌های مالیاتی بیشتر برای بخش تعاون‌، جذب سرمایه‌گذار، ارائه امور درآمد‌زا به تعاونی‌های عام و حمایت‌های همه‌جانبه دولتی از تعاونی‌های توسعه و عمران شهری از دیگر پیشنهادات هستند.

    موانع پیشرفت تعاونی‌ها در استان
«مجید پسنده» رئیس خانه تعاونگران لرستان به مثبت ارزیابی کردن کارکرد تعاونی‌ها اشاره و عنوان می‌کند: کارکرد تعاونی‌ها قطعا و حتما خوب و مثبت بوده اما جایگاه تعاونی‌ها پایین است. ادارات تعاون استان‌ها و شهرستان‌ها بیشتر نقش نظارتی دارند که این امر حتما باید در قانون تعاون کشور اصلاح شود.
نبود اتحادیه در همه رشته‌های بخش تعاون و ساماندهی نکردن تعاونی‌ها در قالب اتحادیه‌ها، حمایت نشدن معنوی و اداری توسط استانداری‌، فرمانداری، بخشداری‌، شهرداری و شوراهای اسلامی، تزریق تسهیلات گران و اعتمادنداشتن بخش دولتی به تعاونی‌ها در واگذاری مدیریت و طرح‌های نیمه‌تمام به آنها از جمله موانع پیشرفت تعاونی‌ها هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code