موضوعات
لرستان

پاییز گرم در راه است

نویسنده:
سازمان هواشناسی کشور بارش‌های پاییزی امسال در لرستان را در حد نرمال پیش بینی کرده و بر این اساس دمای هوا در برخی شهرهای استان در پاییز امسال گرم‌تر خواهد بود...
1396/06/15
سازمان هواشناسی کشور بارش‌های پاییزی امسال در لرستان را در حد نرمال پیش بینی کرده و بر این اساس دمای هوا در برخی شهرهای استان در پاییز امسال گرم‌تر خواهد بود.
به گزارش همشهری «رضا آریایی» مدیرکل ستاد بحران لرستان با بیان این مطلب اظهار کرد: براساس همین پیش‌بینی در فصل پاییز، دمای هوا در سطح برخی از شهرستان‌های استان نظیر دلفان، سلسله، دورود، بروجرد، کوهدشت و خرم‌آباد افزایش خواهد یافت و هوا گرم‌تر خواهد شد. بنابراین احتمال بارش برف در این مناطق در فصل پاییز دور از ذهن است و بارش‌ها عمدتا به صورت باران خواهد بود. دلیل احتمال وقوع سیلاب به خصوص در اولین بارندگی هم افزایش خواهد یافت.
وی افزود: در سایر شهرستان‌های شمالی استان نظیر ازنا و الیگودرز، میزان دمای هوا در فصل پاییز در حد نرمال طبق سال‌های قبل خواهد بود. بنابراین احتمال بارش برف، تنها در این مناطق از استان طی ماه‌های دوم و سوم فصل پاییز قابل پیش‌بینی است.
این مسئول با بیان اینکه در مهرماه، شاهد وقوع بارش‌های جدی و موثری در سطح استان نخواهیم بود، اظهار کرد: اوج بارش‌ها در استان از اواسط آبان شروع می‌شود. البته پیش‌بینی‌های هواشناسی به صورت فصلی، معمولا تا 70 درصد قابل اعتماد و اتکاست و هرچه که به بازه زمانی مورد نظر نزدیک‌تر شویم، پیش‌بینی‌های هواشناسی نیز از افزایش دقت بیشتری برخوردار خواهد بود.

اجرای تمهیدات پیشگیرانه توسط دستگاه‌های اجرایی
آریایی تاکید کرد: با توجه به تجربه سال‌های اخیر در زمینه تغییر اقلیم و شرایط آب‌و‌هوایی حاکم بر منطقه، افزایش گرمای هوا، نفوذناپذیری خاک، تخریب گسترده پوشش گیاهی و...، اولین بارش‌های تند و رگباری پاییزی در استان منجر به وقوع سیلاب‌های مخرب همراه با تلفات انسانی بوده است. بر همین اساس لازم است کلیه دستگاه‌های اجرایی در فرصت باقیمانده با هدف حفظ آمادگی، نسبت به اجرای تمهیدات پیشگیرانه برای مواجهه با شرایط اضطراری و بارش‌های تند، رگباری و سیل‌آسا که در آبان شروع خواهد شد، اقدام کنند.
مدیرکل ستاد بحران استان بیان کرد: لایروبی رودخانه‌ها، مسیل‌ها و انهار درون شهری و رفع خطر سیلاب در شهرها طبق بند 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، ترمیم و مرمت کانال‌های جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی معابر از سوی شهرداری‌ها، بازگشایی و لایروبی دهانه پل‌ها در محورهای بین شهری، دپوی نمک و شن در راهدارخانه‌ها، تعویض لامپ‌های سوخته و تامین روشنایی جاده‌های چهارخطه و محورهای ارتباطی بین شهری از سوی اداره کل راهداری استان، تقویت دپوی کالا و اقلام اضطراری در انبارها و پایگاه‌های امداد بین جاده‌ای هلال احمر استان، ترمیم و مرمت بندهای خاکی از سوی معاونت آبخیزداری، تعمیر ماشین‌آلات و تجهیزات سنگین شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی با هدف آمادگی در مواقع بحرانی، از اهم فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی امدادی در فرصت باقیمانده تا قبل از شروع فصل بارندگی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code