موضوعات
لرستان

وعده‌های سیمانی محقق نشد

نویسنده:
کارخانه سیمان خرم‌آباد یکی از پروژه‌های ناکام لرستان است که پس از گذشت ۱۲ سال هنوز به سرانجام نرسیده است...
1396/09/01
کارخانه سیمان خرم‌آباد یکی از پروژه‌های ناکام لرستان است که پس از گذشت ۱۲ سال هنوز به سرانجام نرسیده است. به گزارش تسنیم، این کارخانه در همان ابتدا اقدام به فروش سهام خود کرد. به‌گونه‌ای که امروز بیش از 46 هزار سهامدار دارد، اما پس از گذشت 12 سال هنوز در حالت نیمه‌راکد مانده و پیشرفت چندانی نداشته است. قرار بود عملیات اجرایی این کارخانه ظرف مدت 3 سال پایان یابد تا برای افراد زیادی ایجاد اشتغال کند، اما در همان ابتدا دچار مشکلاتی شد و نه‌تنها در راستای ایجاد اشتغال در لرستان گامی برداشته نشد، بلکه سبب بلاتکلیفی سهامداران آن نیز شد تا امروز به کلافی سردرگم در حوزه صنعت استان تبدیل شود.
امروز که سال‌های زیادی از وعده احداث این کارخانه و اشتغال جوانان گذشته است، به نظر می‌رسد تعیین تکلیف این پروژه به یک کار خیلی سخت تبدیل‌شده و مسئولان نیز هیچ اقدامی برای برداشتن موانع آن انجام نداده‌اند.

ضعف مالی سرمایه‌گذار سیمان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در این‌باره اظهار می‌کند: شرایط لازم برای برطرف شدن مشکلات این کارخانه فراهم‌شده و این در حالی است که سرمایه‌گذار این طرح نیز باید در راستای رفع مشکلات موجود اقدام کند. مقرر شده بود که سرمایه‌گذار این کارخانه مبلغی را به‌عنوان سرمایه شرکت در بانک قرار دهد تا بانک نیز چند برابر این مبلغ برای این شرکت سرمایه‌گذاری کند.
«محمدرضا صفی‌خانی» می‌افزاید: سرمایه‌گذار این طرح به علت ضعف مالی که دارد این کار را انجام نداد و لازم است برای رفع مشکلات مالی خود اقدام کنند و سرمایه خود را افزایش دهد تا بتوانیم مشکلاتی که با بانک دارد را حل کنیم. البته لازم است تا بررسی وضعیت طرح از سوی کارشناسان انجام شود و برای رفع مشکلاتی که با بانک دارند نشستی برگزار شود.
وی بابیان اینکه سرمایه‌گذار این طرح باید به‌عنوان سهامدار اصلی برای این طرح سرمایه‌گذاری کند، بیان می‌کند: افزایش سرمایه سرمایه‌گذار با بالا بردن قیمت ارزش‌افزوده زمین و سهام امکان‌پذیر نیست و باید اقدام دیگری انجام شود. تا کنون سرمایه‌گذاری‌های زیادی در لرستان انجام ‌شده که منجر به نیمه‌کاره شدن پروژه‌ها شده است، بنابراین لازم است تا از سرمایه‌گذاران خوب استقبال شود.

فرسودگی ماشین‌آلات واحد صنعتی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان می‌کند: سرمایه سهامداران این کارخانه 10 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده و این در حالی است که سرمایه‌گذار این مبلغ را خرج کرده است. از سوی دیگر سرمایه‌گذار 5/4 میلیارد تومان تسهیلات گرفته‌ و باید در مورد این اعتبارات صورت مالی شفاف ارائه کند.
صفی‌خانی به فرسودگی ماشین‌آلات این واحد صنعتی اشاره می‌کند و می‌گوید: درحالی که تاکنون ۹۰ درصد تجهیزات مورد نیاز این کارخانه خریداری و وارد کشور شده است، از لحاظ فیزیکی تنها ۳۰ درصد این مجتمع ساخته شده است. ماشین‌آلات این پروژه به ارزش 17میلیون یورو چندین سال است که در معرض سرما و گرما قرار دارند و هیچ استفاده‌ای از آنها نمی‌شود. پس لازم است هر چه سریع‌تر برای رفع مشکلات مربوط به این طرح اقدام اساسی انجام شود. باید توجه داشت که هرگونه تاخیر در این زمینه می‌تواند به از بین رفتن تجهیزات وارداتی منجر شود که باید در این خصوص به فکر چاره بود تا بیش از این دچار خسارت نشویم. این مسئول معتقد است اگر کارها به خوبی پیش برود تا سال ۹۷ شاهد راه اندازی و افتتاح کارخانه سیمان خرم‌آباد خواهیم بود.

وعده‌هایی که محقق نشد
«اردشیر محمدی» یکی از سهامداران این کارخانه با بیان اینکه سال 84 کلنگ این پروژه بر زمین زده شد، اظهار می‌کند: با وعده‌های رنگارنگ در راستای خرید سهام و سرمایه‌گذاری بخشی از سهام این کارخانه را خریداری کردیم. قرار بود در مدت 3 یا 4 سال این کارخانه به بهره‌برداری برسد تا از سهاممان سود ببریم، اما این وعده محقق نشد و تا امروز که 12 سال از این وعده می‌گذرد تکلیف سرمایه‌ای که برای این طرح گذاشتیم مشخص نیست.
وی می‌افزاید: اگر این سرمایه را در جای دیگری هزینه می‌کردیم در طی این سال‌ها سرمایه ما چند برابر می‌شد، اما امروز حتی مبلغ اولیه سرمایه‌مان را هم نداریم. از مسئولان درخواست داریم که هر چه سریع‌تر تکلیف سهام‌های را مشخص کنند و این امر‌ مطالبه جدی من و سایر سهامداران این کارخانه است.

    تعیین تکلیف کارخانه سیمان
استاندار با انتقاد از برخی پروژ‌ه‌ها در لرستان که از سال‌های پیش آغاز شده‌، اما هنوز به سرانجام نرسیده‌ و راکد هستند، اظهار می‌کند: کارخانه سیمان خرم‌آباد نیز یکی از این طرح‌هاست که بخش قابل‌توجهی از آن انجام‌شده، اما مشکلات ارزی و عملیات فیزیکی دارد، اگرچه بخشی از این مشکلات نیز رفع شده‌اند. «سید‌موسی خادمی» با اشاره به وجود مشکلات در حوزه صنعت سیمان کشور، عنوان می‌کند: مشکل اساسی سیمان خرم‌آباد، طرح اختلافات با سرمایه‌گذاران، سهامداران و شرکاست. وی با تأکید بر لزوم ‌رفع مشکلات این کارخانه، تصریح می‌کند: تلاش می‌کنیم تا با برگزاری جلسه‌ای مشکلات موجود در این واحد را بررسی و برای رفع مشکلات آن تصمیم‌گیری کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code