موضوعات
لرستان

ورود موج گردوغبار به لرستان

نویسنده:
ورود موج گردوغبار به لرستان، وضعیت کیفی هوای این استان را در وضعیت ناسالم قرار داد...
1396/07/19
ورود موج گردوغبار به لرستان، وضعیت کیفی هوای این استان را در وضعیت ناسالم قرار داد.
به گزارش مهر، بر اساس اطلاعیه اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، وضعیت کیفی هوای خرم‌آباد بر اساس شاخص AQI در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است و ذرات معلق کمتر از 2/5 در آسمان لرستان وجود ‌دارند.   با توجه به ورود موجی از گرد و غبار با منشا کشور عراق به استان؛ از روز دوشنبه هوای اکثر شهرهای استان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است. هوای شهرستان‌های پلدختر، کوهدشت، رومشکان و دوره و چگنی به یک برابر حد مجاز رسیده است.

استقرار ۶۰ دستگاه دوربین نظارت تصویری در راه‌های لرستان
تعداد دوربین‌های نظارت تصویری در راه‌های لرستان به 60 دستگاه رسید.  
به گزارش مهر «عارف امرایی» معاون فنی و نظارت اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان با اعلام این خبر اظهار کرد: در حالی که در پایان شش ماه سال ۹۵ فقط ۱۱ دوربین کنترل سرعت در راه‌های اصلی و شریانی لرستان وجود داشت، از پاییز ۹۵ تاکنون ۳۱ سامانه جدید نصب شده که در بالا بردن ایمنی جاده و سفر نقش بسزایی دارد. تعداد دوربین‌های نظارت تصویری راه‌های استان در حال حاضر ۶۰ دستگاه است.
وی افزود: در یک سال گذشته یک سامانه توزین بار در حال حرکت (WIM) در محور پلدختر - خرم‌آباد نصب شده که باعث تسهیل در روند نظارت بر خودروهای حمل بار و کنترل بارنامه به صورت برخط شده است.
وی از نصب ۱۲۲ سامانه ردیاب (GPS) روی ماشین‌آلات سبک و سنگین ناوگان راهداری استان خبر داد و گفت: اداره کل راهداری استان از ۲۸۴ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین برخوردار است که از این تعداد ۲۳۱ دستگاه ماشین‌آلات راهداری، ۱۵ دستگاه مختص گشت عملیات، ۳۰ دستگاه در حوزه گشت و بازدید از حریم راه و ۸ دستگاه نیز برای گشت‌های بازدید و نظارت اداره کل استفاده می‌‌شود.

تعویض 2850 کنتور معیوب در روستاهای لرستان
رئیس اداره امور مشترکان شرکت آبفار لرستان از تعویض 2850 کنتور معیوب در روستاهای استان در شش ماه نخست امسال خبر داد.
به گزارش ایسنا «اشرف رحمانشاهی» گفت: در شش ماه نخست امسال و با هدف جلوگیری از هدررفت آب 2850 کنتور معیوب در روستاهای استان تعویض شده است. همچنین با تلاش‎های انجام شده در این مدت پنج روستا تحت پوشش خدمات این شرکت قرار گرفته‎اند.
رحمانشاهی با بیان اینکه 1405 روستا و ۱۲۲ هزار و ۵۶۸ مشترک تحت پوشش خدمات این شرکت هستند، افزود: در شش ماه نخست امسال 1430 مشترک جدید از خدمات شرکت آبفار لرستان در روستاهای استان بهره‎مند شده‎اند.

کاهش مرگ و میر مادران باردار در لرستان
مرگ و میر مادران بار‌دار لرستانی در شش ماهه نخست کاهش داشته است.  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: در شش ماه نخست امسال تنها یک مادر باردار در لرستان فوت کرده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که 3 نفر بود، کاهش داشته است.  
«پیمان آسترکی» افزود: فشار خون بالا، مسمومیت بارداری و خونریزی حین بارداری مشخصه مادران باردار پر‌خطر است. به همین خاطر تمام مادران باردار تا نزدیک زایمان‌ به خصوص در روستاها تحت نظارت قرار دارند و این یکی از علل موثر کاهش مرگ و میر مادران باردار در لرستان است.
آسترکی عنوان کرد: راه‌اندازی اورژانس هوایی سطح دسترسی مادران باردار در مناطق سخت‌گذر لرستان را به مراکز درمانی افزایش داده و این هم یکی دیگر از عوامل موثر کاهش مرگ ومیر مادران باردار به شمار می‌رود. حدود 40 مادر باردار  امسال با کمک اورژانس هوایی از مناطق صعب العبور لرستان به مراکز درمانی منتقل شدند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code