موضوعات
لرستان

نقش رسانه‌ها در حمایت از تولید داخلی

نویسنده: مجید رحمتی
رسانه ها با توجه به نقشی که در آگاهی بخشی و روشنگری در تنویر افکار عمومی دارند، می‌توانند با تصویرسازی درست از حفظ منافع ملی، محرکی قوی برای تولید داخلی شوند...
1396/05/22
رسانه ها با توجه به نقشی که در آگاهی بخشی و روشنگری در تنویر افکار عمومی دارند، می‌توانند با تصویرسازی درست از حفظ منافع ملی، محرکی قوی برای تولید داخلی شوند. جهانی شدن اقتصاد سرمایه داری بدون وقوع انقلاب اطلاعاتی و ارتباطی امکان پذیر نیست. این، نظریه‌ای است در حال شکل گیری و بدل شدن به یک اصل کلی در جوامع مختلف. تجربه جوامع توسعه یافته نشان می دهد كه این جوامع در حوزه رسانه گام‌های مهمی برداشته‌اند و با تكیه گسترده بر قدرت رسانه‌ای توانسته‌اند به سطح مطلوبی از پیشرفت برسند. از این رو، تحول در جوامع گوناگون ارتباط تنگاتنگی با توان و قدرت تأثیرگذاری و نقش‌آفرینی رسانه‌ها و مطبوعات دارد. پیام هایی که مقام معظم رهبری هر سال تحت عنوان شعار سال می دهند، پیامی معنادار، به هم پیوسته و در هم تنیده است که در سال های متوالی یک هدف عمده را دنبال می کند. سال 96 به اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال توجه شده است و در ادامه تخصصی تر می‌شود و به تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی می‌رسد. این نامگذاری که اقتصادی است جای توجه دارد و همه رسانه ها باید توجه ویژه تری به موضوع کنند. رهبر انقلاب با ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، تأکیدی چندباره بر این مفهوم و ضرورت همکاری و هم‌افزایی نهادها و سازمان‌ها در اجرای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی دارند.   
در بند 21 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب به روسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد، بر تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان‌سازی آن به‌ویژه در محیط‌های علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی تاکیده شده است. وظیفه رسانه‌ها این است که فرهنگ عمومی جامعه را به سمت حمایت از تولید ملی سوق دهند. آموزش شیوه‌های حمایت از تولید ملی از مولفه هایی تحقق تولید ملی است و رسانه‌ها می‌توانند نقش تاثیر گذاری بر آن بگذارند. رسانه باید با تشویق مردم به حمایت از تولید ملی از راه تبلیغ استفاده از تولیدات داخلی، مقایسه کالاهای داخلی با خارجی و بیان اهمیت و ضرورت آن مردم را به مصرف کالاهای داخلی ترغیب کنند.
خبرنگاران نخبه رسانه‌ها با تولید برنامه‌های سازنده با کارکرد فرهنگی می توانند باور های غلط جامعه را در اولویت استفاده از کالاهای خارجی اصلاح کنند. فراهم شدن زمینه‌های شرایط تحقق این مهم در نگاه نخست مستلزم باور و درك این ضرورت و توجه به جایگاه بالای رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای به‌ویژه خبرنگاران است تا در گام‌های بعدی وضع قابل قبول و مطلوبی از همكاری و تعامل میان رسانه‌ها و دستگاه‌های مختلف، شكل بگیرد و به رشد و توسعه جامعه بینجامد.
براین اساس تلاش برای حل مشكلات حوزه رسانه و رفع دغدغه‌هایی كه این روزها خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای با آن‌ها مواجهند، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است كه در هیچ شرایطی نباید از آن غفلت کرد. چون مشكل و دغدغه خبرنگاران مشكل جامعه است و تحول و پیشرفت در حوزه رسانه، رشد و تحول جامعه را در پی دارد. باید به این نكته توجه کرد كه رسانه‌ها ظرفیت مهمی برای توسعه هستند و هر قدر از این توان و ظرفیت استفاده شود، روند پیشرفت و تعالی جامعه شتاب بیشتری خواهد گرفت.
مجید رحمتی
روزنامه‌نگارارسال پیام اشتراک 
 
 Security code