موضوعات
لرستان

نبض حضور متخصصان در بروجرد کند می‌زند

نویسنده: عباس دارایی/ بروجرد - خبرنگار
اختصاص 11 درصد سهمیه توزیع پزشکان متخصص لرستان به بروجرد در حالی مطرح می‌شود که برخی از آنها هنوز در مراکز درمانی شهرستان مشغول به کار نشده‌اند و خلا حضور پزشکان متخصص در بیمارستان‌های بروجرد را مرتفع نکرده است...
1396/09/13
اختصاص 11 درصد سهمیه توزیع پزشکان متخصص لرستان به بروجرد در حالی مطرح می‌شود که برخی از آنها هنوز در مراکز درمانی شهرستان مشغول به کار نشده‌اند و خلا حضور پزشکان متخصص در بیمارستان‌های بروجرد را مرتفع نکرده است. کمبود پزشک متخصص با توجه به نیاز درمانی بروجرد در حالی در مراکز درمانی این شهرستان پررنگ است که علاوه بر بیماران بروجردی، این مراکز درمانی پذیرای بیمارانی از شهرهای دورود، ازنا و اشترینان هستند. با توجه به تعداد بالای بیماران، کمبود پزشک متخصص در این شهرستان به یکی از مهم‌ترین مشکلات در حوزه درمان تبدیل شده است.

کمبود در زمینه پزشک متخصص زنان
«مرضیه گودرزی» یکی از شهروندان بروجردی با گلایه از کمبود پزشک متخصص می‌گوید: اغلب مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی بروجرد متقاضی ویزیت از سوی متخصص زنان و زایمان هستند. به دلیل کمبود پزشک متخصص در بیشتر مواقع سالن‌های انتظار این مراکز مملو از بیمارانی است که برای ویزیت پزشک متخصص باید ساعت‌ها انتظار بکشند. در رادیولوژی نیز کمبود داریم و با توجه به کمبود رادیولوژیست در مراکز دولتی به ناچار باید هزینه‌های سرسام‌آوری را در مطب‌ها و مراکز خصوصی پرداخت کنیم‌.

سهمیه بروجرد پاسخگوی نیازها نیست  
رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با اشاره به اینکه توزیع پزشکان متخصص، نیازهای درمانی بروجرد را مرتفع نکرده و همچنان با کمبود در مراکز درمانی شهرستان مواجهیم، اظهار می‌کند: امسال از سوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان فقط چهار پزشک متخصص در رشته‌های روانپزشکی، جراحی فک و صورت، داخلی و جراحی مغز و اعصاب به بروجرد اختصاص داده شده که پاسخگوی کمبودهای شهرستان نیست.
«کامران سبزیان» می‌افزاید: سهمیه اختصاصی پزشکان متخصص به بروجرد 7 پزشک بوده که از این تعداد تاکنون 4 پزشک خود را به مراکز درمانی معرفی کرده‌اند. اگر دو متخصص چشم و نورولوژی هم به مراکز درمانی مراجعه کنند، باز هم کمبودها برطرف نمی‌شود.
وی با بیان اینکه تقاضاهایی که ما در خصوص پزشک متخصص داشته‌ایم، تناسبی با توزیع رشته‌ای ندارد، عنوان می‌کند: در دو رشته روانپزشکی و جراحی فک و صورت اصلا از دانشگاه علوم پزشکی تقاضایی نکرده‌ایم؛ این در حالی است که در برخی رشته‌ها همچون زنان و رادیولوژی نیازمند متخصص هستیم.

فعالیت 800 نیرو در بیمارستان‌های بروجرد
رئیس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با بیان اینکه نیروهای موجود پاسخگوی نیاز بیمارستان‌ها نیستند، عنوان می‌کند: شبکه بهداشت و درمان بروجرد در مجموع 1500 نیرو در بخش‌های بهداشت و درمان دارد. حدود 800 نفر از این تعداد در بیمارستان‌های بروجرد فعالیت دارند‌.
سبزیان می‌افزاید: در حوزه تخصص طب اورژانس باید برای هر بیمارستان سه متخصص وجود داشته باشد، اما در این زمینه پزشک متخصص نداریم و این خلا در حوزه درمان بروجرد احساس می‌شود.
وی با بیان اینکه بروجرد نیازمند 30 پزشک متخصص برای جبران کمبودهاست، تصریح می‌کند: تقاضای ما متخصص بیهوشی، نورولوژی، قلب، جراح اعصاب، فوق تخصص نوزادان، یک متخصص کودکان، 2 پزشک عمومی، 2 متخصص زنان و زایمان، 2 متخصص داخلی است تا بتوانیم بخشی از نیازها را رفع کنیم‌.

توزیع 64 متخصص در 20 رشته
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم با اشاره به اینکه امسال ۶۴ پزشک متخصص در ۲۰ رشته تخصصی بین شهرستان‌های ۱۱گانه استان توزیع شده که این توزیع مبتنی بر نیازسنجی‌ها بوده است، اظهار می‌کند: معیار توزیع پزشکان متخصص بر اساس عدالت در درمان و همچنین نیازسنجی‌ها بوده است. وزارت بهداشت و درمان پس از محاسبه بضاعت‌های ثبت شده در سامانه، اقدام به توزیع طبق عدالت درمانی و نیازها در هر شهرستان می‌کند.
«پیمان آسترکی» می‌افزاید: در برخی رشته‌ها از جمله زنان در بروجرد 7 پزشک متخصص وجود دارد که 5 پزشک آن متعلق به دانشگاه علوم پزشکی است؛ در حالی که در شهرستانی همچون پلدختر تنها یک پزشک زنان وجود دارد. بنابراین عدالت درمانی ایجاب می‌کند، در توزیع به شهرستانی توجه شود که نیاز دارد.
این مسئول عنوان می‌کند: قلب و عروق، رادیولوژی، پاتولوژی، جراحی عمومی، پوست، اطفال، داخلی، روانپزشکی، چشم، ارتوپد، گوش و حلق و بینی، زنان و زایمان، بیهوشی، نورولوژی، بیماری‌های عفونی، طب اورژانس اورولوژی، مغز و اعصاب، پزشکی هسته‌ای و رادیوتراپی ۲۰ تخصصی است که در قالب ۶۴ پزشک متخصص در این رشته‌ها بین مراکز بهداشتی و درمانی استان توزیع شده است.

    اختصاص 11 درصد متخصصان به بروجرد
«پیمان آسترکی» معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه 7 پزشک متخصص در بروجرد توزیع شده است، می‌گوید: این متخصصان در تخصص‌های جراحی مغز و اعصاب، پاتولوژیست، پزشکی هسته‌ای، روانپزشکی و نورولوژیست، 2 متخصص داخلی در نظر گرفته و ابلاغ آنها نیز صادر شده است. یک فوق تخصص قلب نیز قبل از این توزیع در بروجرد شروع به کارکرده است. البته متخصصان ابلاغ خود را دریافت کرده، اما هنوز خود را به شبکه بهداشت و درمان معرفی نکرده‌اند.
آسترکی در ادامه اظهار می‌کند: برخی از پزشکان توزیعی در استان یا در فوق‌تخصص قبول شده و ادامه تحصیل می‌دهند یا به دلیل عضویت در هیات علمی و دلایلی دیگر راغب به فعالیت در استان نیستند. در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که سالانه 20 درصد پزشکان متخصص توزیعی اصلا به استان نمی‌آیند و امسال نیز چند متخصص تا‌کنون خود را به مراکز درمانی معرفی نکرده‌اند.
این مسئول تصریح می‌کند: 11 درصد پزشکان متخصص توزیع شده در استان به بروجرد اختصاص یافته‌است. نمی‌توان گفت به نیازهای این شهرستان توجهی نشده، زیرا در برخی از شهرستان‌ها اصلا رادیولوژیست نداریم، اما در بروجرد 4 متخصص داریم. در زمینه زنان در برخی شهرستان‌ها کمبود داریم ولی در بروجرد 5 متخصص فعالیت می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code