موضوعات
لرستان

مشکلات مالی«چغابل - سوری» همچنان ادامه دارد

نویسنده: رضا مرادی/ پلدختر - خبرنگار
چهار‌خطه چغابل – سوری در رومشکان از محورهای حادثه‌خیز لرستان است که «مهر تاخیر» در پروژه را بر پیشانی خود دارد. برنامه زمان‌بندی این پروژه با روند اجرایی آن تناسب نداشته و به سبب کمبود اعتبار پس از گذشت سه سال کار به کندی پیش می‌رود. معلوم نیست سرانجام در چه سالی به بهره‌برداری خواهد رسید...
1396/08/06
 چهار‌خطه چغابل – سوری در رومشکان از محورهای حادثه‌خیز لرستان است که «مهر تاخیر» در پروژه را بر پیشانی خود دارد. برنامه زمان‌بندی این پروژه با روند اجرایی آن تناسب نداشته و به سبب کمبود اعتبار پس از گذشت سه سال کار به کندی پیش می‌رود. معلوم نیست سرانجام در چه سالی به بهره‌برداری خواهد رسید.
در حالی تخصیص نیافتن اعتبار و مطالبات پیمانکار باعث شده تا پروژه چهارخطه چهار‌خطه چغابل – سوری در مقطعی متوقف شود که همین توقف در عملیات اجرایی، دلیل اصلی تکمیل نشدن پروژه بر اساس برنامه زمان‌بندی به شمار می‌رود.
این چهارخطه اکنون یکی از مطالبات مردم رومشکان است و در صورتی که اعتبارات به موقع تخصیص پیدا کند به بهره‌برداری خواهد رسید. با تکمیل آن ضمن بالارفتن ایمنی در محور‌، شاهد کاهش حوادث جاده‌ای در این مسیر خواهیم بود.

جاده غیر استاندارد
یکی از شهروندان رومشکانی می‌گوید: جاده چغابل به سوری یکی از جاده‌های غیر استاندارد و حادثه‌خیز شهرستان است که حوادث متعددی در آن رخ می‌دهد.
«امین رشنو» می‌افزاید: عرض کم‌ و فقدان شانه در این جاده به علت در حال اجرا بودن عملیات باعث شده تا وضعیت این محور حادثه‌خیز‌تر از قبل باشد و بیم آن می‌رود که هر لحظه حادثه‌ای رخ دهد. از سوی دیگر در فصل بارش‌ها قرار داریم و اگر در روند اجرای پروژه تسریع نشود بدون تردید در مواقع بارش وضعیت جاده بدتر از سال‌های قبل هم خواهد شد و نمی‌توان از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کرد.
رشنو عنوان می‌کند: عرض کم جاده باعث شده که بسیاری از حوادث رانندگی در این محور به دلیل تصادف رخ به ‌رخ وقوع یابد. از دوراهی بازوند به سمت چغابل و از چغابل تا روستاهای انتهای حوزه استحفاظی رومشکان جاده‌ها کم‌عرض‌تر و حادثه‌خیزتر هستند، به همین دلیل به «جاده‌های مرگ» معروف شده‌اند.

توقف پروژه در مقاطع مختلف
فرماندار رومشکان هم با بیان اینکه پروژه چهارخطه چغابل به سوری یکی از مطالبات مهم مردم شهرستان رومشکان بوده و جزو اولویت‌ها محسوب می‌شود،‌ اظهار می‌کند: طرح در سال ۹۳ آغاز شد و قرار بود که این چهارخطه در مدت ۲۸ ماه به بهره‌برداری برسد اما این امر محقق نشد و پروژه به بهره‌برداری نرسید.
«نورالدین درمنان» می‌افزاید: تکمیل چهارخطه چغابل به سوری کار زیادی دارد و از زمان آغاز عملیات اجرایی آن به ‌دلیل مشکلات مالی و بدهی میلیاردی اداره کل راه و شهرسازی استان به پیمانکاران در مقاطع مختلف متوقف شده است. از شرایط کنونی جاده که مشکلات زیادی برای اهالی به وجود آورده ناراضی هستیم زیرا در حال حاضر مردم به دلیل وجود این جاده خطرناک با مشکلات متعددی مواجه هستند. امیدواریم با همت مسئولان مربوطه هرچه سریع‌تر پروژه به بهره‌برداری برسد.
درمنان با اشاره به اینکه در یک سال گذشته مدیرکل راه و شهرسازی استان یا معاونانش چندین بار در شهرستان رومشکان حضور پیدا کرده و پیگیر اجرای پروژه بوده‌اند، می‌گوید: ایمنی جاده‌های رومشکان از جمله جاده دوراهی بازوند تا سوری وضعیت خوبی ندارد و دلیل آن کمبود جاده‌های چهارخطه است.
این مسئول با اشاره به آغاز فصل سرما و وقوع سیلاب و بارندگی‌های زمستانی، تصریح می‌کند: با توجه به اینکه جاده از هر دو طرف در دست اجرا و فاقد شانه است، احتمال وقوع خطر در این محور پیش‌بینی می‌شود. انتظار‌ داریم که اداره کل راه و شهرسازی استان برای تکمیل این پروژه گام بردارد. اگر روند اجرایی پروژه چهارخطه رومشکان تسریع پیدا نکند، به دلیل خطرناک بودن مسیر، افزایش وقوع حوادث متعدد جاده‌ای در آن دور از انتظار نیست.

تخصیص نیافتن اعتبار از سال 94
مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی لرستان هم اظهار می‌کند: عملیات اجرایی چهارخطه چغابل به سوری هم اکنون فعال است و اگر اعتبار آن به‌طور کامل تخصیص داده شود تا پایان امسال بخش‌هایی از این محور زیر ترافیک می‌رود.
«صادق مریدی» طول چهارخطه چغابل به سوری را 13/5 کیلومتر عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: این پروژه در سال 93 به پیمان رفته و در اوایل سال 94 عملیات اجرایی آن شروع شده است که به علت تامین نشدن اعتبار و تخصیص‌ نیافتن آن، روند اجرایی پروژه کند شده است. این طرح در حال حاضر 55 درصد پیشرفت دارد که به علت بدهکاری بیش از 6 میلیارد تومانی به پیمانکار، کند پیش می‌رود و پیمانکاران بر اساس توانمندی مالی خود، کار را پیش می‌برند.
مریدی با بیان اینکه در سال‌های 94، 95 و تا پایان نیمه اول امسال هیچ اعتباری به این پروژه تخصیص پیدا نکرده است، می‌گوید: از محل اعتبارات توازن 500 میلیون تومان در سال جاری به پروژه چهارخطه چغابل به سوری اختصاص یافته و امیدواریم با تخصیص به موقع، این اعتبار به پروژه تزریق شود. اگر پروژه تأمین اعتبار شود و تخصیص‌ها به موقع در اختیار پیمانکارها قرار بگیرد، بخش‌هایی از آن تا پایان سال تکمیل و 5 کیلومتر از این چهارخطه آسفالت خواهد شد.
وی تاکید می‌کند: تاکنون 6 میلیارد در این پروژه هزینه شده است و برای تکمیل کل چهارخطه در این محور علاوه بر پرداخت مطالبات پیمانکاران به 8 میلیارد تومان نیاز داریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code