موضوعات
لرستان

محله دلبخواه

نویسنده: فاطمه حافظی /خرم آباد- خبرنگار
گشت زدن در كوچه‌های محله دره گرم خرم‌آباد مثل گذر از تاریخ است، در گذشته‌ای نه چندان دور هنوز زمین‌های كشاورزی در دره ای عمیق، آباد و پرمحصول بود...
1396/07/16
 گشت زدن در كوچه‌های محله دره گرم خرم‌آباد مثل گذر از تاریخ است، در گذشته‌ای نه چندان دور هنوز زمین‌های كشاورزی در دره ای عمیق، آباد و پرمحصول بود. با گسترش شهرنشینی و تغییر کاربری، زمین‌های زراعی به مناطق مسكونی تبدیل شدند، آن هم بدون رعایت قوانین ساخت و سازهای شهری. بافت سنتی، بدقوارگی خانه‌ها، بی‌اهمیتی به نوع ساخت و ساز و بی نظمی در نمای بناها، معماری نامطلوبی را در اولین نگاه به نمایش می گذارد تا نشان دهد دره گرم خرم‌آباد تا رسیدن به نقطه مطلوب محله‌ای فاصله زیادی دارد. هر كدام از صاحبان این واحدهای مسكونی هر طور كه مایل و دلخواهشان باشد، اقدام به ساخت و ساز می‌كنند. می توان گفت؛ هیچ اصولی از معماری شهری در این محله رعایت نشده است.
علاوه بر بی نظمی در ساخت و سازها، ترافیک، تجمع وانت‌بارهای فروش میوه، نبود پل‌های عابر پیاده و... شلوغی بلوار ولایت كه دره گرم را به دو بخش تقسیم كرده را افزایش داده و مشكلات مردم این محله را دوچندان كرده است.
بلوار ولایت مسیر عبور برای رفتن به پارک جنگلی، شهرستان الشتر و کرمانشاه است و به همین دلیل شاهد تردد بالای خودروها در این مسیر هستیم.
 
بدقوارگی ساختمان ها
یکی از شهروندان با گلایه از نبود قوانین شهرسازی و ساختمان‌سازی در محله دره گرم می گوید: ساخت و ساز در این محله هیچ قاعده خاصی ندارد و همین موضوع باعث به وجود آمدن کوچه‌هایی پیچ در پیچ، کج و بدون یک حدود خاص در این منطقه شده است.
«مجتبی دریک» می افزاید: بدقوارگی در این محله بیداد کند، هر مالکی به هر اندازه که دوست دارد به حریم کوچه وارد می شود یا برای واحدهای بالای طبقات همكف، بدون كسب مجوز بالکن اضافه می کند كه بی نظمی در نمای ساختمان و فضای كوچه را موجب می شود.
وی عنوان می كند: به رغم وجود ساختمان شهرداری منطقه یک خرم‌آباد در این محله و اشراف و آگاهی کامل مدیران شهری به این موضوع تاکنون نه تنها کاری برای بهبود اوضاع انجام نشده بلکه حتی از ساخت و سازهای غیرمجاز و غیرقانونی در این محله نیز جلوگیری نكرده اند.گواه این موضوع هم بدقوارگی كنونی نمای شهری محله است.
 
نصب تابلوی نام کوچه ها در مکان مناسب

«سمانه زاهدی» یکی دیگر از ساکنان محله از محل نامناسب نصب تابلوی نام کوچه ها در محله گلایه می‌کند و می گوید: کوچه‌های این محله همگی نام و تابلو دارند اما تابلوها در جای درستی نصب نشده و بر دیواره خیابان مشرف به قسمت بلوار اصلی قرار دارند. در حالی که برای رفتن به این کوچه ها علاوه بر بلوار ولایت، یک باند کندرو در بالادست وجود دارد و بهتر بود تابلوی نام کوچه ها در ابتدای همان کوچه یا در قسمت باند کندرو نصب می شد تا هر کدام از افرادی که به این محله مراجعه می کنند و با آن آشنایی ندارند به راحتی بتوانند آدرس خود را پیدا کنند.
 
ساماندهی وانت‌بارهای میوه‌فروش
یکی دیگر از اهالی محله دره گرم بیان می کند: یکی از مشکلات اساسی در این محله را می توان تجمع وانت‌بارهای میوه‌فروش در بلوار ولایت دانست که باعث سلب آسایش رهگذران شده است.
«طاها امیری» ادامه می دهد: شهرداری و پلیس راهور نشان داده اند که نمی توانند با وانت‌بارهای میوه‌فروش برخوردهای قاطع و بازدارنده‌ای داشته باشند زیرا اگر خلاف این موضوع بود در طول این همه سال با انجام برنامه‌ریزی، آنها ساماندهی شده و از این بی نظمی‌ها جلوگیری می شد.
وی عنوان می كند: هیچ یك از شهروندان راضی نیستند که وانت‌بارهای میوه‌فروش كه از این راه كسب درآمد می كنند، فعالیت‌شان تعطیل شود زیرا حداقل این دسته از افراد تا حدودی تعادل را در بازار میوه و سبزی ایجاد و به مردم برای خرید مایحتاج خود کمک می کنند.
امیری عنوان می کند: موضوعی که وجود دارد این است که فعالیت آنان تاکنون ساماندهی نشده است. قطعا با یک برنامه ریزی درست و مدون می توان از بسیاری از مشکلات این حوزه که مهم ترین آن ایجاد ترافیک، برهم زدن نظم خیابان و محله و از همه بدتر شکل ظاهری بد است، جلوگیری کرد.
این ساکن محله ادامه می دهد: محله دره گرم دارای بلوار اصلی بوده و در هر دو لاین نیز دارای باندهای کندروست که پلیس راهور و شهرداری می توانند با ساماندهی وانت‌بارهای میوه‌فروش و استقرار آنها در باند کندرو از این بی نظمی جلوگیری و به راحتی آنها را ساماندهی کنند. از سوی دیگر شهروندان هم برای خرید و تجمع در این باندهای کندرو دیگر مشکلی نخواهند داشت و از بروز ترافیک در بلوار اصلی جلوگیری می‌شود.
 
حضور صنوف آلاینده در محله
«شهرام کاظمی» دیگر ساکن محله دره گرم با اشاره به حضور صنوف آلاینده در این محله عنوان می كند: این صنوف علاوه بر اینکه آسایش را از اهالی محل و عابران سلب می کنند، موجب بر هم زدن نظم شهری می شوند زیرا اینگونه مشاغل نیازی به مکان‌های شیک ندارند و در واحدهایی با دیوارهای آجری یا سیمانی فعالیت می کنند که نمای بدی را در این منطقه ایجاد كرده اند.
کاظمی می افزاید: از سوی دیگر برخی حیوانات مانند موش در این واحدها ورود پیدا کرده‌اند و به ساختمان‌های کناری نیز وارد می‌شوند. این مساله، هم مشكلات عدیده بهداشتی را به وجود آورده و هم موجب وحشت در زنان و كودكان ساكن در این ساختمان ها شده است.
این ساکن محله ادامه می دهد: به همین دلیل انتظار می‌رود تا شهرداری در وهله اول با تذکر و سپس با اخطار و اخذ جریمه صاحبان املاک را به نوسازی و زیباسازی مجاب کند تا علاوه بر داشتن نمایی زیبا، سلامتی و بهداشت و آسایش نیز در محله ها تامین شود.
 
دریافت کرایه اضافی از مسافران
«منصوره اکبری» هم ساكن دره گرم است و وجود ایستگاه تاکسی و اتوبوس و راحتی اهالی در رفت و آمد و تردد را از ظرفیت‌های خوب این منطقه عنوان می كند.
وی به مشكلات كرایه تاكسی و دریافت هزینه اضافه از سوی رانندگان اشاره می كند و می افزاید: نرخ کرایه اتوبوس و تاکسی مشخص است اما فقط رانندگان اتوبوس نرخ مصوب شده را دریافت می کنند و رانندگان تاکسی کرایه ای بیش از نرخ قانونی می گیرند كه نارضایتی مردم را به دنبال دارد.
اکبری عنوان می کند: وقتی هم خواستار برگشت اضافه پول هستیم با برخورد زشت و ناشایست راننده مواجه می شویم و ترجیح می دهیم کوتاه بیاییم. این وضعیت درستی نیست و باید رانندگان مجاب و موظف به دریافت نرخ قانونی شوند.
 
نیاز به پل هوایی
یکی دیگر از ساکنان محله با اشاره به مشکلات بیان می کند: نبود پل هوایی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مشکلات در محله دره گرم است زیرا با جان و زندگی شهروندان سرو کار دارد. هر چند وقت یکبار به دلیل نبود پل هوایی عابر در بلوار ولایت شاهد تصادفات جرحی و فوتی هستیم.
«رضا فرازمنش» ادامه می دهد: همین چند وقت پیش بر اثر سرعت زیاد خودروسواری، دختری 18 ساله در حین عبور از خیابان فوت کرد. قطعا اگر پل هوایی وجود داشت چنین حادثه ای به وجود نمی آمد و خانواده ای هم داغدار نمی شد. این بلوار دارای چند لاین است و تردد را برای شهروندان مشکل کرده است. نصب حداقل دو پل هوایی می تواند در حفظ جان و سلامتی مردم موثر باشد.
این ساکن محله عنوان می کند: چون در حال حاضر پل عابر وجود ندارد، شهروندان هر اتفاقی که رخ دهد شهرداری، پلیس راهور و ارگان‌های مرتبط را مقصر اصلی می دانند. همین موضوع باعث بدبینی نسبت به مدیران می شود. از مدیران شهری و مسئولان مربوطه درخواست داریم با توجه به اینکه در این محله جمعیت بسیار زیادی سکونت دارند و از طرفی تردد در بلوار اصلی نیز چشمگیر است، نسبت به نصب پل عابر هوایی اقدام کنند.
 
پل 9 دی ارتباط دهنده دره گرم به شصت متری

«موسی سپهوند» یکی دیگر از اهالی محله می گوید: در چند سال گذشته محله دره گرم هیچ ارتباطی با محله 60 متری نداشت و همین موضوع باعث شده بود تا افراد برای تردد زمان و هزینه بیشتری صرف کنند. با ساخت پل 9 دی دیگر برای رفتن به شصت متری، بلوار شفیع پور، بام، پلیس راه و... دیگر نیازی نیست از مسیر بلوار ولایت و انقلاب تردد كنند. مسافران با استفاده از پل ٩ دی به راحتی، بدون ترافیک و در کمترین زمان ممکن به مقصد می رسند.
 
تنها پارک محله
یکی دیگر از ساکنان محله دره گرم عنوان می کند: تنها فضای سبزی که در این محله قرار است احداث شود پارک آبشار طلایی است که یکی از بهترین پارک‌های غرب کشور خواهد شد.
«مراد بگلری» بیان می كند: آبشار طلایی در ابتدای جاده خرم‌آباد به الشتر و در دامنه‌های کوهی به شکل دلفین قرار دارد. آبشار طلایی آبشاری بسیار زیباست که پارک و مجتمع گردشگری 44 هکتاری آبشار طلایی کنار این آبشار احداث می شود.
بگلری ادامه می دهد: با احداث این مجموعه، نخاله‌های ساختمانی و ساخت و سازهای غیرمجاز اطراف پل 9 دی جمع آوری می شود و این مکان به پارکی زیبا تبدیل خواهد شد و می تواند مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت خانواده‌ها باشد و به عنوان محل فرهنگی نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اتمام و به بهره برداری رسیدن این پروژه نیازمند همت مسئولان است تا شاهد یک تحول و رونق بزرگ در این محله باشیم.
 
ساماندهی فروش دام در محله
«سجاد علایی» یکی از اهالی محله دره گرم هم به فروش دام زنده در انتهای این محله اشاره می کند و می گوید: این موضوع باعث برهم زدن نظم، ایجاد ترافیک و از همه مهم تر از بین رفتن بهداشت محیط می شود. بهتر است خرید و فروش دام زنده از این قسمت شهر جمع آوری و به محل خاصی همچون کشتارگاه منتقل شود تا دیگر شاهد این بی نظمی نباشیم.

    ناظران آماده دریافت شکایات شهروندی
رئیس سازمان حمل‌ونقل و مسافر شهرداری خرم‌آباد درباره گلایه شهروندان مبنی بر دریافت كرایه اصافه از سوی رانندگان تاكسی، بیان می کند: نرخ مصوب برای مسیر میدان 22 بهمن تا انتهای بلوار ولایت 800 تومان و دریافت مبلغی بیش از این نرخ از مسافر تخلف است. در صورت گزارش شهروندان به این سازمان، رانندگان متخلف با برخوردهای قانونی مواجه می شوند.«محمد فتحی بیرانوند» می افزاید: برای جلوگیری از دریافت کرایه اضافی، ناظران در چهار نقطه از شهر شامل میدان امام حسین(ع)، میدان امام(ره)، چهارراه فرهنگ و میدان 22بهمن کنار ایستگاه اتوبوس مستقر هستند تا به شکایات شهروندان در زمینه دریافت کرایه بیشتر از نرخ مصوب‌شده رسیدگی ‌کنند. بر همین اساس شهروندان می‌توانند علاوه بر مراجعه به ناظران سازمان تاکسیرانی خرم‌آباد که در سطح شهر مستقر می‌شوند، با شماره‌های 7-33318034 نیز تماس گرفته و انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح کنند.

    پل‌های مكانیزه
رئیس پلیس راهور لرستان در پاسخ به انتقادات شهروندان مبنی بر نبود پل عابر در مسیر بلوار ولایت می گوید: بلوار ولایت، شصت متری (پل کمالوند تا پل 9 دی) با اینکه جزو مناطق مسکونی هستند هیچ گذرگاه، پل عابر و روگذر ندارند.
سرهنگ «منوچهر مرادی» می افزاید: شهروندان و اهالی این محله ها برای عبور از این مسیرها و از همه مهم‌تر بلوار ولایت باید از هفت خوان رستم را عبور کنند زیرا بلوار ولایت دارای دو باند کندرو و دو باند تندروست و همین موضوع عبور را برای آنها از این مسیر سخت می کند.
وی بیان می کند: عابران پیاده‌ای که میانگین سنی‌شان بیش از 60 سال است هم هنگام عبور با مشکل مواجه می شوند. عبور از خیابان ها و بلوار‌های اصلی مثل ولایت برای افراد سخت و مشکل آفرین است به همین دلیل نصب پل‌های هوایی فلزی جوابگوی نیاز شهروندان نیست و شهرداری باید نسبت به نصب پل‌های هوایی برقی اقدام كند.
این مسئول می کند: بر حسب وظیفه به شهرداری اعلام کرده و تاکید داشته ایم در محلاتی که نمی توانند یا بنیه مالی برای نصب پل هوایی ندارند حداقل نسبت به ایجاد گذرگاه یا سرعتکاه اقدام کنند. در حال حاضر با روسازی و بهسازی آسفالت معابر و خیابان ها بسیاری از سرعتکاه‌ها از بین رفته اند که نیاز است شهرداری نسبت به ایجاد مجدد آنها اقدام كند.
این مسئول اظهار می کند: از آنجایی که در استان دوربین‌های کنترل سرعت وجود ندارد و تنها دوربین‌های نصب شده مربوط به پایش سرعت و ثبت تخلفات هستند لذا بایستی یک همکاری همه جانبه بین دستگاه‌های متولی وجود داشته باشد تا بتوان میزان تصادفات را با همین امکانات کاهش داد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code