موضوعات
لرستان

لرستان، پایگاه پل‌های تاریخی کشور

نویسنده: محمد حافظی /خرم‌آباد- خبرنگار
لرستان یکی از استان‌های تاریخی و بهره‌مند از آثار باستانی است که به دلیل وجود 100 پل تاریخی لقب پایتخت پل‌های تاریخی را کسب کرده است...
1396/08/23
لرستان یکی از استان‌های تاریخی و بهره‌مند از آثار باستانی است که به دلیل وجود 100 پل تاریخی لقب پایتخت پل‌های تاریخی را کسب کرده است. در این میان از کل تعداد پل‌های تاریخی در استان وضعیت 5 پل اضطراری است و نیاز به مرمت دارد. کمبود اعتبارات و تخصیص نیافتن به موقع موجب می‌شود تا این مرمت‌ها نتواند به موقع کارساز شود. تنها پایگاه‌ پل‌های تاریخی کشور در لرستان به منظور حفاظت، مرمت، ساماندهی، مطالعه، پژوهش و همچنین جذب اعتبار آثار تاریخی در لرستان ایجاد شده است. در صورت تامین بودجه مورد نیاز اقدامات موثری در راستای حفظ این آثار تاریخی ارزشمند انجام خواهد شد.

وجود 3 پایگاه میراث فرهنگی
مسئول پایگاه پل‌های تاریخی لرستان با بیان اینکه 3 پایگاه میراث فرهنگی شامل پل‌های تاریخی، قلعه فلک‌الافلاک و بافت تاریخی بروجرد در استان وجود دارد، اظهار می‌کند: پایگاه پل‌های تاریخی لرستان به عنوان تنها پایگاه کشور در این زمینه به شمار می‌رود. این پایگاه قرار است به زودی 100 پل تاریخی لرستان را به صورت درون‌سازمانی به ثبت ملی برساند و به عنوان بزرگ‌ترین پایگاه کشور از نظر تعداد آثار ثبت شده معرفی کند.
«علی مصطفی‌نژاد» اظهار می‌کند: در پایگاه پل‌های تاریخی لرستان پل‌های فراوانی وجود دارد که برخی از آنها در جهان مثل و مانندی ندارند. لرستان پل‌هایی از همه دوره‌های تاریخی با فرم‌ها، شکل ها، ابعاد و اندازه‌ها و مصالح مختلف دارد که می‌تواند با معرفی آنها خود را به ایران و جهان بشناساند.
مصطفی‌نژاد با اشاره به اینکه این پایگاه با توجه به وسعت و تعداد آثار از نظر مالی، اعتبارات زیادی می‌خواهد، می‌افزاید: اگر ما برای هر پل 100 میلیون تومان در سال در نظر بگیریم، اعتبار مورد نیاز سالانه برای پل‌های لرستان 10 میلیارد تومان می‌شود. این حداقل اعتبارات هم فقط برای زنده نگهداشتن این آثار است، اما پل‌ها به معرفی، تعیین حریم، حفاظت و حراست و مرمت نیاز دارند تا ساماندهی شوند.
وی تاکید می‌کند: در حال حاضر بودجه کلی میراث فرهنگی کشور اندک بوده و به تبع آن پل ها و پایگاه لرستان هم با کمبود اعتبار مواجه است. نگاه ویژه به اعتبارات میراث فرهنگی کشور از سوی دولت می‌تواند گره‌گشای این مشکلات مالی برای حفظ آثار تاریخی باشد. ایران به عنوان کشوری با بناهای شاخص، سرمایه فرهنگی و تاریخی باید اعتباری درخور برای تعیین، حفاظت، مطالعه، پژوهش و مرمت داشته باشد.
این مسئول عنوان می‌کند: با وجود اعتبارات اندک پس از تاسیس پایگاه‌ها برای آنکه هدف تخصصی دیدن و تخصصی کار کردن در پایگاه‌هاست، به ندرت هزینه‌های اضافی، صرف یا در پایگاه‌ها کم‌کاری می‌شود. بر همین اساس در تلاش هستیم با کمک مسئولان دلسوز، فرهیخته و آگاه، اعتباراتی برای حفاظت، مرمت، نگهداری و معرفی این پل‌ها تهیه و نسبت به ترمیم و شناساندن آنها اقدامات مثبتی انجام دهیم.

5 پل در اولویت مرمت
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری لرستان هم با اشاره به اولویت مرمت و بازسازی 5 پل تاریخی کشکان، کلهر، شکسته، گپ و گاومیشان در استان، می‌گوید: سال گذشته اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان برای مرمت این پل‌ها مصوب شد اما هیچ مبلغی تخصیص پیدا نکرد.
«زهرا بهاروند» ادامه می‌دهد: بر اساس قانون می‌توانیم با توجه به میزان اعتبار مصوب شده با پیمانکار قرارداد ببندیم. در همین راستا طی قرارداد منعقدشده، 260 میلیون تومان صرف شده اما تاکنون پیمانکار هیچ مبلغی دریافت نکرده است. در سال گذشته فقط برای پل کشکان مبلغ 90 میلیون تومان هزینه صرف شد اما باز هم نتوانستیم طاقه پل را مرمت کنیم.
بهاروند به عوامل تهدیدکننده پل‌های تاریخی لرستان اشاره و اظهار می‌کند: بازسازی دیرهنگام، تهدیدکننده پل‌های تاریخی است که باید با تخصیص اعتبار، مرمت آنها زودتر انجام شود. موضوع دیگر این است که این پل‌ها در معرض تخریب‌های انسانی قرار می‌گیرند و از طرفی بارندگی‌ها، سیلاب، زلزله و... بقای این پل‌ها را تهدید می‌کند.

    مزیت مرمت
«زهرا بهاروند» معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری لرستان با تاکید بر مرمت پل‌های تاریخی استان عنوان می‌کند: مرمت این پل‌های تاریخی موجب نگهداری و نجات‌بخشی آنها می‌شود و با ساماندهی می‌توان از آنها در جهت جذب گردشگران استفاده کرد. افزایش ورود گردشگر برای مشاهده این پل‌های تاریخی خود‌به‌خود رونق اقتصادی ایجاد خواهد کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code