موضوعات
لرستان

ظرفیت‌های اقتصادی و آموزشی استان هماهنگ نیست

نویسنده:
استاندار با اشاره به مشکلات موجود در نظام آموزشی لرستان بر ضرورت رفع معضل نیروی انسانی مازاد در آموزش و پرورش تاکید کرد...
1396/08/22
استاندار با اشاره به مشکلات موجود در نظام آموزشی لرستان بر ضرورت رفع معضل نیروی انسانی مازاد در آموزش و پرورش تاکید کرد.
به گـــزارش مهر «سیدموسی خادمی» در جلســـه شورای آمــوزش و پـرورش لرستان عنوان کرد: مشــکل اصلی آموزش و پرورش ما نیروی انسانی مازاد یا همان فارغ‌التحصیلان بیکار است. اینکه درصد قبولی استان ۵۵درصد است و استان دیگر ۶۰ درصد، مشکل آموزش و پرورش نیست، بلکه نیروی انسانی مازاد مشکل ماست.
خادمی ادامه داد: ظرفـــیت‌های اجــتماعــی و اقتصــادی استان با ظرفیـت‌های آمــوزش‌عالـی هماهنگ نیست و این نشانه وجود مشکلات در آموزش و پرورش است. نمره نهایی دانش‌آموزان استان کمتر از استان‌های دیگر بوده که نشان‌دهنده این است که در نظام آموزشی استان مشکلاتی وجود دارد. علاوه بر مشکلاتی که در عرصه ملی در آموزش و پرورش وجود دارد، با مشکلات داخلی نیز مواجه هستیم و باید آنها را دسته بندی
کنیم.
وی تصریح کرد: در کنار مشکلات کلان آموزش و پرورش در سطح کشور، ما در لرستان با مشکلاتی از قبیل اقتصاد ضعیف، توسعه‌نیافتگی، کمبود سرانه درآمدی مردم و... هم مواجهیم.
استاندار با اشاره به اینکه برخی از این مشکلات به آموزش و پرورش برمی گردد، گفت: اینکه گفته می‌شود معلمان، خوب درس نمی‌دهند، اینکه مثلا در کنکور سراسری رتبه ۲۶ هستیم و... نشان می‌دهد که باید در آموزش و پرورش به عوامل داخلی بیشتر توجه کرد. البته ما باید لرستان را با استان‌های مشابه و هم سطح آن بررسی کنیم یعنی با استانی مثل کرمانشاه، همدان و... که ظرفیت و موقعیت‌هایش مانند ماست.
وی تاکید کرد: ما باید مشکلات ساختاری موجود در آموزش و پرورش را دسته بندی و مشخص کنیم تا بدانیم در زمینه کمبود معلم، کلاس‌های فوق برنامه، فعالیت‌های کمک آموزشی و ... چه اقداماتی انجام دهیم. علاوه بر شناخت مشکلات ساختاری، باید فعالیت‌های آموزش و پرورش هدف‌گذاری شود تا موانع دستیابی به نتایج مطلوب، مشخص شود.

صندلی خالی در برخی از رشته‌ها
«خسرو عزیزی» رئیس دانشگاه لرستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه دانشجوی برخی از رشته‌های تحصیلی دانشگاهی استان کم شده و با صندلی خالی در این رشته ها مواجهیم، اظهار کرد: بخشی از این مشکلات به این دلیل است که ورودی‌های دانشگاه، رشته‌هایی که اشباع شده است را انتخاب می‌کنند.
وی افزود: در بسیاری از رشته‌ها که دوره‌های بسیار باکیفیت آنها هم در دانشگاه برقرار است، مثل مهندسی کشاورزی، مهندسی گیاه پزشکی و... با صندلی خالی مواجهیم، زیرا این رشته‌ها را داوطلبان دانشگاه انتخاب نمی‌کنند. برای مثال در یکی از رشته‌ها که ۳۵ نفر ظرفیت داشته فقط ۱۴ نفر سرکلاس حاضر شده‌اند.
وی با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌ها وقتی می‌بینند که فارغ التحصیلان یک رشته بیکار هستند، اجازه نمی‌دهند فرزندانشان در این رشته‌ها تحصیل کنند، عنوان کرد: ضعف اصلی کار در این است که در آموزش و پرورش و دانشگاه به سمت مهارت‌آفرینی حرکت نشده؛ در حالی که باید از محفوظات فاصله بگیریم و به سمت مهارت حرکت کنیم. نتیجه محفوظات و نداشتن مهارت، بیکاری است؛ این در حالی است که در برخی رشته‌ها مانند حسابداری، مدیریت بازرگانی و... هنوز تقاضا زیاد است، زیرا خانواده‌ها و دانش‌آموزان بیشتر به فکر مشاغل دولتی و پشت میزی هستند.

بررسی علل کاهش قبولی کنکور
مدیر کل آموزش و پرورش لرستان هم در این جلسه به تشریح کاهـــش قبولـــی شرکت‌کنندگان،‌ موفق نبودن دانش‌آموزان و ضعف آموزش و پرورش در کنکور سراسری پرداخت و گفت: در سال ۹۰ رتبه کنکور استان ۲۷، سال ۹۱ رتبه ۲۸، سال ۹۲ رتبه ۳۰، سال ۹۳ رتبه ۳۱، سال ۹۴ رتبه ۳۲ و سال ۹۵ رتبه ۳۱ کشوری را داشته ایم و باید گفت که از نظر کنکور در سطح کشور، شرایط خوبی نداریم.
«خدانظر دریکوند» ادامه داد: ۵۵ درصد شرکت کنندگان کنکور استان زن و ۴۵ درصد هم مرد هستند. درصد قبولی هم از ۴۸ درصد در سال ۹۰ به ۲۶ درصد در سال ۹۵ کاهش یافته است. در مجموع درصد قبولی کنکور در کشور از ۵۴ درصد به ۳۷ درصد کاهش یافته و اختلاف پذیرفته‌شدگان ما با کشور چندان زیاد، نیست. درصد قبولی زنان استان هم از ۴۷ درصد به ۲۴ درصد و درصد قبولی مردان از ۴۸ درصد به ۲۸ درصد کاهش یافته است.
وی بیان کرد: در تراز نمره هم چهار استان کشور بعد از ما قرار دارند ولی عوامل مختلفی در وضعیت کنونی کنکور استان، دخیل است. ۵۵ درصد داوطلبان کنکور استان زنان هستند که در انتخاب رشته، استان‌های دور را انتخاب نمی کنند و برخی از آنها هم رشته برایشان خیلی مهم است و اصلا انتخاب رشته نمی‌کنند. در این میان اگر تعداد غایبان از کنکور را هم اضافه کنیم، رتبه استان بهتر می‌شود. از نظر رتبه زیر هزار نیز در سال ۹۴ تعداد ۴۱ رتبه و در سال ۹۵ هم ۵۲ رتبه زیر هزار داشتیم که در مجموع از این نظر با ۳۰ درصد رشد مواجه بودیم.
این مسئول تصریح کرد: از دیگر مشکلات ما این است که در رشته‌های تجربی مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و... از دیگر استان‌ها پذیرش داریم، درحالی که دانش آموزان ما در انتخاب رشته، استان‌های برخوردار را انتخاب می‌کنند و در رقابت با دانش آموزان شهرهای بزرگ، عقب می‌مانند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code