موضوعات
لرستان

صعود اجاره‌بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: نسرین صفربیرانوند /خرم آباد-خبرنگار
بازار مسکن در حوزه خرید و فروش و اجاره‌بها همواره مورد توجه بخش قابل توجهی از اقشار جامعه است...
1396/06/22
بازار مسکن در حوزه خرید و فروش و اجاره‌بها همواره مورد توجه بخش قابل توجهی از اقشار جامعه است. فارغ از رکودی که چند سالی است بر بازار خرید و فروش مسکن سایه انداخته، تب تند افزایش اجاره‌بها نیز نفس مستاجران را بریده و انتقادهایی را به دنبال داشته است. افزایش تقاضا برای اجاره‌ مسکن از اواخر اردیبهشت تا اواخر شهریور باعث شلوغی بنگاه‌های مشاوران املاک می‌شود. موجران هم هرکدام برای دستیابی به مطلوب خود، گذری هر چند کوتاه به این بنگاه‌ها دارند.   هرچه به روزهای پایانی تابستان نزدیک می‌شویم تلاش برای جست‌وجوی مسکن از سوی مستاجران کاهش پیدا می‌کند و حالا این موجران هستند که برای جذب مستاجر تا حدودی نسبت به قیمت اجاره‌بها انعطاف نشان می‌دهند. در همین روزهای پایانی فصل تابستان، تعداد کمی از خانه‌ها هنوز برای اجاره بلاتکلیف مانده‌اند زیرا طی این 4 تا 5 ماه بیشتر خانه‌ها تکلیفشان مشخص شده است. این مساله از جمله عواملی است که موجب می‌شود موجران خانه‌ای که با کاهش تقاضا در بازار اجاره‌بهای مسکن روی دستشان مانده را به ناچار با قیمتی کمتر از ماه‌های گذشته با مستاجر توافق ‌کنند. نیمه نخست سال جاری در حالی سپری شد که اجاره‌بها درخرم آباد به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد؛موضوعی که انتقادات و گلایه‌های مستاجران را به دنبال داشته است. درگزارش میدانی که در خصوص تحولات بازار اجاره‌بها در روزهای پایانی سال انجام داده‌ایم، به این نتیجه رسیدیم که نرخ اجاره‌بها در مواردی حتی با افزایش 50 تا 60 درصدی هم همراه بوده؛ این در حالی است که برخی تنها به افزایش 10 تا 15 درصدی آن اشاره می‌کنند.

اجاره مسکن؛ منبع درآمد
یکی از فعالان حوزه املاک با اشاره به اینکه سال جدید نرخ اجاره‌بهای مسکن با افزایش قابل توجهی مواجه بوده است‌، می‌گوید: به رغم افزایش اجاره‌بها، خانه مناسب هم کمتر پیدا می‌شود، زیرا طی سال‌های گذشته ساخت‌و‌ساز کمتری صورت گرفته و پیدا کردن خانه نوساز مطابق با سلیقه مستاجران کمی سخت شده است. از سوی دیگر برخی مستاجران با اطلاع از شرایط بازار اجاره‌بها ترجیح داده‌اند با صاحب ملک دوباره بر سر تمدید قرارداد به توافق برسند زیرا متوجه می‌شوند با این افزایش قیمت‌ها جابجایی به نفعشان نیست.
«وحید یاراحمدی» می‌افزاید: در مناطق پایین شهر اجاره مسکن به یک منبع درآمد تبدیل شده، علتش این است که صاحب ملک از مستاجر به لحاظ کسب درآمد ضعیف‌تر است، بنابراین بیشتر به سمت اجاره‌بها می‌رود تا رهن و این خود فشار مضاعفی را به مستاجران وارد می‌کند. وی با اشاره به آمار مراجعه‌کنندگان عنوان می‌کند: در تابستان به دلیل تخلیه املاک و افزایش متقاضی به تبع شاهد بالا رفتن قیمت‌ها هستیم، اما درروزهای پایانی تابستان و اوایل پاییز متقاضی کمتر و قیمت‌ها پایین‌تر است. البته این کاهش قیمت‌ها خیلی محسوس نیست. تغییر و تحولات بازار اجاره‌بها در سال جاری نسبت به سال گذشته خیلی زیاد است و پیش بینی می‌شود این افزایش قیمت همچنان تداوم داشته باشد.

افزایش 50 درصدی اجاره بها
«عزیز احمدی» از دیگر مشاوران املاک خرم‌آباد می‌افزاید: اجاره‌بها امسال بی‌نهایت افزایش پیدا کرده و می‌توان گفت؛ در مواردی با افزایش 50 درصدی قیمت‌ها هم روبه‌رو بوده‌ایم. این موضوع برخلاف برخی اظهارنظرها حتی برای ما که مشاور املاک هستیم ناخوشایند است. البته در روزهای پایانی تابستان شاهد انعطاف از سوی برخی صاحبان ملک هستیم. علت هم این است که مراجعات کمتری نسبت به ماه‌های پیش داریم، اما همچنان قیمت‌ها بالاست. درصد قابل توجهی از مستاجران ترجیح می‌دهند با موجران توافق کنند و جابجایی صورت نگیرد. وی معتقد است؛ در صورتی که افزایش اجاره‌بها به همین منوال باشد، سال دیگر هیچ مستاجری نمی‌تواند خانه پیدا کند. احمدی تاکید می‌کند: مشکل اینجاست که در این خصوص، عدله و میزانی نیست و مالکان هستند که نرخ را تعیین می‌کنند، زیرا نرخ مصوبی وجود ندارد.

خانه مناسب کم است
یکی از شهروندان خرم‌آبادی که قرارداد خانه‌اش چند روز است به پایان رسیده، می‌گوید: سال گذشته با 10 میلیون رهن و 200 هزار تومان، منزلی را اجاره کردیم. حالا صاحبخانه برای ملک 15میلیون رهن و450 هزار تومان کرایه تعیین کرده است. از طرف دیگر با توجه به اینکه پایان فصل تابستان است، بیشتر خانه‌ها اجاره داده شده‌اند و ما نمی توانیم خانه‌ای با قیمت مناسب پیدا کنیم. «محمد افراسیابی» می‌افزاید: در حالی که متقاضی رهن و اجاره مسکن این روزها کم شده، اما مشکل اینجاست که قیمت‌ها تفاوت چندانی نکرده‌اند. به نظر می‌رسد در این آشفته بازار هیچ دستگاه نظارتی وجود ندارد. «محمد خادمی» یکی دیگر از شهروندان هم با اشاره به اینکه صاحبخانه پول رهنش را دیر تحویل داده است، می‌گوید: حالا دربه‌در به دنبال یافتن خانه مناسبی هستیم اما مشاوران املاک می‌گویند؛ خانه‌ها را اجاره داده‌اند و دیر جنبیده‌ایم. بنگاه‌داران می‌گویند؛ در پایان تابستان اجاره‌بها کاهش پیدا می‌کند اما واقعیت این است که امسال قیمت‌ها همچنان در حال افزایش است و درصد قابل توجهی از صاحبان ملک انصاف و عدالت را درباره مستاجران رعایت نمی‌کنند.

گرانی فقط برای اجاره منزل مسکونی نیست
در آشفته‌بازار افزایش اجاره‌بها‌ی مسکن که تاثیرات ناشی از قیمت بالای آن زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار داده است، باید نیم‌نگاهی هم به مغازه‌داران مستاجر انداخت. گرانی اجاره‌بها فقط برای اجاره منزل مسکونی نیست. بسیاری از کسبه‌ای که مغازه‌های اجاره‌ای دارند هم از این مشکلات مستثنا نیستند. اینها صحبت‌های «مراد اکبری» یکی از اصناف حوزه پوشاک است که در مغازه‌ای اجاره‌ای مشغول به کار است. وی می‌گوید: اکثر مغازه‌داران مستاجر هستند و با شرایط موجود توانایی پرداخت اجاره‌بهای سنگین و تحمیل شده را ندارند. این مساله باعث می‌شود آنها به اجبار مغازه‌ها را تخلیه کنند که یکی از عوامل بیکاری است.  اکبری با بیان اینکه تعیین مبلغ اجاره‌بها در خرم‌آباد به صورت دلخواه و سلیقه‌ای انجام می‌گیرد، ادامه می‌دهد: امسال 2 تا 3 برابر اجاره‌بها افزایش داشته‌ و هیچ کسی هم بر این مساله نظارت نکرده است. همین نبود نظارت‌ از سوی مسئولان باعث افزایش بی‌حد و مرز اجاره‌بهای منازل مسکونی و مغازه‌ها در خرم‌آباد شده است. مالکان از این خلا نظارتی نهایت استفاده را کرده و سلیقه‌ای عمل می‌کنند. هر کسی هم به دلخواه برای ملك خود قیمت تعیین می‌کند. این مغازه‌دار بیان می‌کند: این کار موجب بالا رفتن قیمت اجناس در بازار نیز شده است. مغازه‌داران مجبورند برای تامین اجاره‌بها، کالاهای خود را با قیمتی بالاتر عرضه کنند. در نهایت با مشکلاتی مانند گرانفروشی و عواقب ناشی از آن مواجه می‌شوند. در این میان اگر اعتراضی هم به افزایش بی‌رویه اجاره‌بها داشته باشیم، مالك پاسخ می‌دهد؛ اختیار ملكم را دارم. یا اجاره تا حدی كه می‌گویم را بالا ببرید یا تخلیه کنید!

استمرار افزایش اجاره‌بها در پاییز
رئیس اتحادیه مشاوران املاک خرم آباد با بیان اینکه موضوع اجاره‌بهای مسکن همواره از مواردی است که اخبار و تحولات آن برای بخش زیادی از اقشار جامعه مانند مالک و مستاجر قابل توجه است، اظهار می‌کند: علاوه بر اظهارنظرهای متفاوت، اخبار مرتبط با تغییر و تحولات این حوزه با حساسیت خاصی دنبال می‌شود. «اردشیر حسینی»می‌افزاید: واقعیت این است که ما یعنی اتحادیه یا اتاق اصناف هیچ دخل و تصرفی در بحث تعیین اجاره‌بها نداشته‌ایم و در این خصوص قانونی که بر مبنای آن تصمیم‌گیری شود وجود ندارد. صاحبان ملک هر طور که بخواهند اجاره‌بها را تعیین می‌کنند، بدون اینکه چارچوب قانونی وجود داشته باشد. بحث تابستان، بهار، پاییز یا زمستان هم نیست. درست است که در تابستان به دلیل جابجایی‌ها تقاضا و مراجعات به مشاوران املاک زیاد است، اما در روزهای پایانی این فصل، متقاضی کاهش پیدا می‌کند ولی افزایش اجاره‌بها در پاییز هم استمرار دارد.

    نقش رکود مسکن در افزایش اجاره‌بها
یک کارشناس حوزه مسکن با اشاره به افزایش چند برابری اجاره‌بها می‌گوید: می‌بایست 10 تا 15 درصد اجاره بها افزایش پیدا کند، اما آنچه ما می‌بینیم، افزایش 40 تا 50 درصدی است. اگر وضع به همین منوال پیش برود سال آینده ما با بحران روبه‌رو خواهیم شد. «سجاد بیرانوند» می‌افزاید: هرچند سال گذشته برخی کارشناسان و مسئولان از تغییر نکردن اجاره‌بها سخن گفتند اما همانطور که می‌دانید قیمت‌ها سیر صعودی داشته‌اند. نیمه نخست سال اجاره‌بها افزایش قابل توجهی پیدا کرد و پیش بینی می‌شود این روند همچنان ادامه داشته باشد. بیرانوند با اشاره به اینکه یکی از عوامل تعیین کننده در نرخ اجاره‌بها قیمت تمام شده مسکن است، عنوان می‌کند: تصور این بود که به دلیل تداوم رکود بازار مسکن در چند سال گذشته نرخ اجاره‌بها نیز افزایش چندانی نداشته باشد اما از طرف دیگر نبود توازن بین عرضه و تقاضا رقابتی را در بازار ایجاد کرده که موجب بالارفتن نرخ‌ها خارج از عرف معمول شده است.  وی می‌گوید: رکود ایجاد شده در بازار مسکن نقش موثری در افزایش قیمت اجاره‌‌بها دارد و در حال حاضر با توجه به انباشت تقاضا در این بخش بسیاری از مالکان به سمت اجاره گرایش پیدا کرده‌اند. دولت باید نسبت به تولید مسکن استیجاری اقدام کند تا گامی برای ایجاد فضایی رقابتی و کنترل اجاره‌بها برداشته شود. ساماندهی بنگاه‌های مشاوران املاک و افزایش مدت اجاره‌بها هم از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند در کنترل اجاره‌بهای مسکن تاثیر‌گذار باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code