موضوعات
لرستان

شناخت خبرنگاران حرفه‌ای لرستان

نویسنده:
فعالیت و ورود افرادی که هیچ تبحر، علم و مهارتی در عرصه خبرنگاری ندارند، باعث شده آسیب‌های جدی نه تنها به خبرنگاران واقعی بلکه به رسانه‌های لرستان هم وارد شود...
1396/09/14
فعالیت و ورود افرادی که هیچ تبحر، علم و مهارتی در عرصه خبرنگاری ندارند، باعث شده آسیب‌های جدی نه تنها به خبرنگاران واقعی بلکه به رسانه‌های لرستان هم وارد شود.
به گزارش همشهری، تفکیک نشدن خبرنگاران واقعی از بازاریاب مطبوعاتی موجب شده که نویسندگان واقعی عرصه خبر حضور کمرنگی در عرصه‌های مختلف داشته باشند و به نوعی نتوانند رسالت اصلی خود را انجام دهند. در حال حاضر بر اساس وعده مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در مرداد 96، در روز خبرنگار، ساماندهی خبرنگاران استان در دستور کار قرار گرفته است. در مرحله اول کارت عادی خبرنگاری و پس از برگزاری آزمون، کارت حرفه‌ای برای فعالان عرصه مطبوعات استان صادر خواهد شد.

نابسامانی خبرنگاران
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در این باره اظهار می‌کند: نابسامانی در صنف خبرنگاران یکی از چالش‌های عرصه مطبوعات استان است. به منظور ساماندهی خبرنگاران استان شرایطی تعیین کرده‌ایم. بر اساس آن خبرنگارانی که در خانه مطبوعات عضویت داشته، کارنامه ارائه داده و همچنین حق بیمه یکساله و مدرک لیسانس را داشته باشند، به عنوان خبرنگار واقعی معرفی خواهند شد.
«شیرزاد بسطامی» می‌افزاید: پس از اطلاع‌رسانی از طریق خانه مطبوعات و فضای مجازی صد نفر از سوی مدیران مسئول معرفی شدند که از این تعداد مدارک 65 نفر مورد بررسی قرار گرفته است. از مجموع این افراد 31 نفر بنابر قانون کارگروه مطبوعات استان که متشکل از پیشکسوتان عرصه مطبوعات، نماینده ارشاد و خانه مطبوعات هستند، شرایط لازم را برای دریافت کارت خبرنگاری دارا بودند.
بسطامی عنوان می‌کند: 15 نفر هم چهار ویژگی شرایط خبرنگاری را دارا نبودند و با نظر شورای مطبوعات پذیرفتن آنها منوط به شرکت در آزمون بود. بررسی پرونده 5 نفر دیگر هم به جلسه آینده موکول شد.

کارت حرفه‌ای پس از آزمون
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح می‌کند: بر اساس قانون مدیرمسئولان هم می‌توانند خبرنگار باشند. مدیر‌مسئولانی که نظم در انتشار و امتیاز کیفی داشته باشند، در این فهرست قرار می‌گیرند.
بسطامی در ادامه بیان می‌کند: کمیسیون مطبوعات هر 6 ماه یکبار تشکیل می‌شود و افرادی که مدعی دریافت کارت خبرنگاری هستند، قضیه را جدی بگیرند، زیرا پس از صدور کارت خبرنگاری اسم آنها در سایت ارشاد ثبت و در اختیار تمام مدیران کل قرار می‌گیرد. پس از دریافت کارت عادی برای خبرنگاران، اساتیدی از تهران برای برگزاری کلاس‌هایی دعوت می‌شوند و از آنها آزمون گرفته خواهد شد. افرادی که در این آزمون نمره مورد قبول را کسب کنند، برای آنها کارت حرفه‌ای صادر می شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code