موضوعات
لرستان

سکه انار لرستان به نام دیگران ضرب می‌خورد

نویسنده:
انار یکی از محصولات مرغوب لرستان و کوهدشت است که به‌دلیل نبود زیرساخت‌های لازم با برند دیگر استان‌های کشور صادر می‌شود...
1396/08/21
انار یکی از محصولات مرغوب لرستان و کوهدشت است که به‌دلیل نبود زیرساخت‌های لازم با برند دیگر استان‌های کشور صادر می‌شود.
به گزارش تسنیم، این محصول با قدمت 250ساله یکی از مرغوب‌ترین انارهای کشور است و از ظرفیت‌های خوب منطقه به شمار می رود، به گونه‌ای که می‌تواند در زمینه اقتصادی در لرستان تاثیر خوبی داشته باشد. اما امروزه مشاهده می‌شود که انار منطقه در نبود صنایع فراوری و بسته‌بندی و بدون نام و نشانی از سیاب کوهدشت، با قیمت پایین به فروش می‌رسد و بر‌خلاف زحمات زیادی که باغداران برای تولید آن می‌کشند، سود اندکی عاید آنها می کند.
به نظر می‌رسد اگر اقدامات جدی برای برندسازی این‌ محصول انجام و سرمایه‌گذاری شود، با فراوری این محصول علاوه بر ایجاد اشتغال، باغداران نیز حمایت‌ شده و سود بیشتری به دست آنها می‌رسد.

ضعف آموزشی در درجه‌بندی انار
«محسن طرهانی» یکی از صادرکنندگان نمونه محصولات کشاورزی لرستان می‌گوید: فراهم کردن زیرساخت‌ها لازمه صادرات محصول به بازارهای داخلی و خارجی است.
وی با اشاره به نبود زیرساخت‌های لازم‌ برای صادرات انار سیاب می‌افزاید: باوجود ظرفیت خوبی که این منطقه در تولید انار دارد، اما هنوز سردخانه‌ای برای نگهداری در منطقه نداریم. این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی برای صادرات شده است.
این صادرکننده می‌گوید: درختان سیاب نیز به‌صورت کارشناسی ‌شده در باغ‌ها کاشته نشده‌اند. این امر سبب نرسیدن نور‌ کافی به محصول شده و در برخی موارد کیفیت را کمتر کرده است. مشکلات دیگری نیز در این رابطه وجود دارد که یکی از آنها نبود کارخانه بسته‌بندی است که سبب می‌شود صادرکننده محصول را خریداری نکند.
طرهانی با اشاره به ضعف آموزشی در درجه‌بندی انار از سوی کشاورزان، عنوان می‌کند: کشاورزان و باغداران به ‌دنبال سود خود هستند و انارهای درجه ‌یک و دو و سه را از یکدیگر تفکیک نکرده و تمام آنها را در یک سبد قرار می‌دهند. رعایت آن یکی از زیرساخت‌های لازم برای صادرات به‌شمار می‌رود.

لزوم تأسیس شرکت‌های صادراتی
«حسین خدیش» رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی لرستان در رابطه با صادرات انار استان بیان می‌کند: صادرکنندگان انار از‌ استان‌های دیگر کشور به لرستان آمده و انار سیاب را می‌خرند و با برندهای خود می‌فروشند.
وی با تأکید بر اینکه هیچ گزارشی در زمینه صادرات انار لرستان از طرف گمرک و جهاد کشاورزی ارائه نشده است، ادامه می‌دهد: با توجه به رقابت‌های موجود در بازارهای جهانی، رقابت بین صادرات و فروش محصولات هم وجود دارد، بنابراین باید شرکت‌هایی تأسیس شوند که محصولات را به‌گونه‌ای بسته‌بندی و ارائه کنند که در بازارها بر بقیه محصولات مشابه خود برتری داشته باشند. خدیش تاکید می‌کند: کیفیت محصول، قیمت مناسب و نوع بسته‌بندی که توجه را جلب کند، از جمله مواردی هستند که می‌توانند در برتری یک محصول در بازار مؤثر باشند؛ بنابراین باید شرایط را برای عرضه در بازار مهیا کنیم. اگر این موارد رعایت شود، می‌توان سالانه 13 هزار تن از انار لرستان را صادر کرد .
اتاق بازرگانی نیز اقداماتی را در جهت تأسیس شرکت‌هایی که بتوانند شرایط صادرات محصولات را فراهم‌ کنند و آنها را به فروش برسانند، انجام داده است.

صادرات 35 هزار تن انار کوهدشت
«فرج‌علی امیری» مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت هم با بیان اینکه دو هزار و 800 هکتار از باغ‌های کوهدشت زیر کشت انار رفته و از ابتدای فصل پاییز برداشت این محصول آغاز شده، اظهار می‌کند: از این میزان، هزار و 800 هکتار در منطقه سیاب قرار دارد که برخی از این باغ‌ها قدمت 250ساله دارند.
وی عنوان می‌کند: سالانه بیش از 35 هزار تن انار از این منطقه برداشت می‌شود که بخشی از آن در بازارهای داخل استان برای مصرف مردم استان به فروش می‌رسد و بقیه آن به سایر بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود. مقدار زیادی از انار کوهدشت، به‌صورت خام مورد استفاده قرار می‌گیرد و تنها درصد کمی از آن فراوری شده و به‌صورت آب ‌انار، ترشی، لواشک و رب انار مصرف می‌شود.

    کسب رتبه 9 در زمینه تولید انار
«اسفندیار حسنی‌مقدم» مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این‌ زمینه اظهار می‌کند: لرستان ظرفیت خوبی به ‌دلیل وجود اقلیم‌ و آب‌وهوای مناسب در جهت کشت انار دارد و سالانه بیش از 35 هزار تن انار از باغ‌های لرستان برداشت می‌شود. لرستان در زمینه سطح زیر کشت رتبه 10 را در کشور دارد؛ این در حالی است که در زمینه تولید نیز دارای رتبه 9 هستیم. در هر یک از باغ‌های لرستان به‌صورت متوسط 18 تن انار برداشت می‌شود. امروز توانسته‌ایم با توجه به این ظرفیت‌ها مجوز صنایع تبدیلی انار را به آب انار، کنسانتره و رب انار دریافت کنیم. در حال حاضر نیز یک کارخانه در منطقه سیاب وجود دارد که به‌دلیل مشکلات اعتباری و بدهی‌هایی که دارد، نیمه‌فعال است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code