موضوعات
لرستان

زنگ خطر طلاق در بروجرد

نویسنده: عباس دارایی/ بروجرد-خبرنگار
آمار طلاق در بروجرد در حال افزایش است. آمار ثبت احوال این شهرستان حاکی از رشد 7 درصدی طلاق در مقایسه با سال‌های 94 و 95 و افزایش 16 درصدی طی چهار ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است که یک آمار نگران‌کننده به شمار می‌رود.
1396/06/22
آمار طلاق در بروجرد در حال افزایش است. آمار ثبت احوال این شهرستان حاکی از رشد 7 درصدی طلاق در مقایسه با سال‌های 94 و 95 و افزایش 16 درصدی طی چهار ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته است که یک آمار نگران‌کننده به شمار می‌رود.
طلاق یک پدیده ناهنجار در سطح جامعه به شمار‌ می‌رود. این پدیده به لحاظ تاثیرات گسترده در روند ترکیب جمعیت و همچنین دگرگونی ساختار خانواده، دارای پیامدهای منفی زیادی در سطح جامعه بوده که تبیین و تحلیل آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.
پدیده طلاق به عنوان یکی از تهدیدات و چالش‌های این شهرستان به شمار می‌رود و به گفته مسئولان شهرستان این رخداد تلخ هر روز در حال افزایش است.

افزایش نرخ طلاق در بروجرد و ایجاد بحران اجتماعی
در این زمینه یک استاد دانشگاه می‌گوید: افزایش نرخ طلاق در بروجرد می‌تواند نوعی بحران اجتماعی و ناامنی را در این شهرستان ایجاد کند. در صورتی که در برنامه‌ریزی‌های اجتماعی، طلاق مورد توجه قرار نگیرد همچنان این پدیده در بروجرد رو به رشد خواهد بود.
«علی مهری‌پور» می‌افزاید: افزایش نرخ طلاق تنها محدود به بروجرد نیست، اما بروجرد در حال حاضر یکی از شهرستان‌های پیشتاز در زمینه طلاق است.
مهری‌پور معتقد است؛ حلقه مفقوده افزایش طلاق در جامعه ما این است که به هر دلیلی مردان مسئولیت‌پذیری و زنان چگونگی جذب و نگه‌داری یک مرد را نمی‌آموزند. اجباری شدن آموزش‌های قبل از ازدواج به صورت قانونی، توانمندسازی، ایجاد فرصت‌های اشتغال و گسترش حمایت‌های بیمه‌ای از زنان از جمله راهکارهای کاهش آمار طلاق در جامعه است.

طلاق؛ بیانگر انتخاب نادرست

«منوچهر امیری» یک کارشناس آسیب‌های اجتماعی بهزیستی هم با بیان اینکه طلاق بیانگر انتخاب نادرست و ضعف تفاهم است که در قالب جدایی رسمی و محضری اتفاق می‌افتد، اظهار می‌کند: بیکاری، اعتیاد و نبود شناخت از عواملی است که در بروز افزایش نرخ طلاق در بروجرد تاثیر داشته است.
وی ادامه می‌دهد: باید بپذیریم که عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در رشد طلاق تأثیر دارد و بروجرد نیز به دلیل بافت مهاجر‌پذیر خود و بروز برخی ناهنجاری‌های اجتماعی با این پدیده ناهنجار مواجه شده است.
وی تاکید می‌کند: بخش قابل‌توجهی از مشاجرات خانوادگی که به طلاق می‌انجامد، به دلیل ناآگاهی زوجین در برخورد با مسائل و موضوعات مختلف است. این امر نیازمند ارائه آموزش‌های لازم به زوجین است که با توانمندسازی آنها در امور مختلف می‌توان از گرایش به طلاق به ‌عنوان آخرین راه‌حل جلوگیری کرد.

ثبت 873 طلاق طی سال گذشته
فرماندار ویژه بروجرد هم از ثبت 873 طلاق در سال 95 خبر می‌دهد و می‌گوید: این آمار در مقایسه با سال 94، 7 درصد افزایش را نشان می‌دهد که نگران‌کننده است.
«علی کورانی‌فر» با بیان اینکه سال گذشته ازدواج به میزان 4 درصد کاهش داشت، عنوان می‌کند: تا پایان تیرماه سال جاری در بروجرد 288 طلاق ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 16 درصد افزایش یافته است. همچنین آمار ازدواج در این مدت نسبت به سال قبل 11 درصد کاهش، ولادت10 درصد کاهش و وفات 4 درصد افزایش یافته است.

هر شبانه‌روز 9 طلاق در لرستان
مدیرکل ثبت ‌احوال لرستان هم با بیان اینکه در هر شبانه‌روز به ‌طور متوسط ۹ مورد طلاق در این استان به ثبت می‌رسد، عنوان می‌کند: از ابتدای سال جاری تا تیرماه ۶ هزار و ۸۲ مورد ازدواج در لرستان به ثبت رسیده و در هر شبانه روز ۴۹ ازدواج در لرستان ثبت شده است.
«مصطفی امانی پور» از ثبت هزار و ۵۶ مورد طلاق در لرستان طی همین بازه زمانی خبر می‌دهد و می‌گوید: نسبت ازدواج به طلاق در این مدت 5/8 بوده که تقریباً به ازای هر ۶ ازدواج یک واقعه طلاق ثبت شده است.

برگزاری آموزش زندگی خانواده
«اسد‌الله حیدری» مدیرکل بهزیستی لرستان با اشاره به برگزاری آموزش زندگی خانواده برای 4 هزار و ۶۶۰ نفر در لرستان اظهار می‌کند: افتتاح مرکز «مداخله در خانواده» یکی از اقدامات این اداره کل در راستای کاهش آمار طلاق در استان بوده است. در کنار افتتاح مرکز مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق، ارجاع تمام دعاوی خانواده‌ها به مراکز اختصاصی بهزیستی و ایجاد سامانه ثبت الکترونیک طلاق نیز از دیگر برنامه‌های بهزیستی لرستان در این خصوص بوده است. شود

    سازش 2 هزار زوج با مراجعه به مراکز مشاوره
«اسد‌الله حیدری» مدیرکل بهزیستی لرستان با بیان اینکه نرخ طلاق در لرستان 3 درصد رشد داشته که آماری نگران‌کننده است، می‌گوید: در سال گذشته، 3 هزار و ۶۳۸ مورد طلاق به ثبت رسیده و نزدیک به ۳ درصد نسبت به آمار سال 94 افزایش داشته‌ایم. در سال 94 نیز 3 هزار و ۵۵۱ مورد طلاق در استان ثبت شده بود که این آمار در سال 95 افزایش داشت.
حیدری با بیان اینکه بروجرد بیشترین نرخ طلاق را در بین شهرهای استان داراست، ادامه می‌دهد: بیشترین نرخ طلاق در استان در شهرستان‌های بروجرد، کوهدشت، نورآباد و دورود بوده است.
وی با بیان اینکه اعتیاد، اختلالات روانشناختی، خیانت و بیکاری ‌بیشترین آسیب‌های اجتماعی استان هستند، اظهار می‌کند: سال گذشته بیش‌ از دو هزار زوج برای طلاق به مراکز مشاوره سازمان بهزیستی مراجعه کردند که از این آمار ۱۸ درصد به سازش رسیدند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code