موضوعات
لرستان

روی خوش مسئولان به تالاب بیشه بروجرد

نویسنده:
با اجرای سیاست‎ها و برنامه‎ریزی‎ها در راستای احیای تالاب‎ها، تالاب بیشه دالان بروجرد احیا می‎شود...
1396/08/23
با اجرای سیاست‎ها و برنامه‎ریزی‎ها در راستای احیای تالاب‎ها، تالاب بیشه دالان بروجرد احیا می‎شود. به گزارش فارس، موضوع تالاب بیشه دالان و تعرضاتی که طی گذشته به حریم آن صورت گرفته، تاکنون سوژه بسیاری از خبرنگاران و فعالان رسانه‎ای بوده است. این تالاب با مساحت 913 هکتار طی سال‎های اخیر با واگذاری‎ زمین، زهکشی‎های غیر‌کارشناسانه، تصرفات عدوانی اراضی و تبدیل آنها به باغ‌ها و مزارع کشاورزی زخم‎های زیادی را بر پیکر خود تحمل کرده است.
در کنار همه عوامل یاد شده، مدیریت چندگانه و بین بخشی و به عبارت خودمانی، پاسکاری وظایف بین دستگاه‎ها و ادارات عامل مهمی است که نباید نقش آن را طی سال  ها و دهه‎های گذشته در تخریب بخش‎هایی از تالاب بیشه دالان نادیده گرفت. با این همه، این تالاب زیبا، با‌ارزش بسیار بالای اکوتوریسمی و اکولوژیکی سالانه پذیرای بسیاری از انواع پرندگان بومی و مهاجر است. با وجود همه دست‌درازی‎های خصمانه، هنوز هم با زیبایی سحرانگیز و جادویی خود می‎تواند ظرفیت بی‎مثالی برای تقویت صنعت توریسم، درآمدزایی و ایجاد اشتغال باشد.
پس از سال‎ها انتظار جلسه‎ای با حضور مدیر کل سازمان محیط زیست، مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی لرستان، نمایندگان سازمان‎های مردم نهاد دوستدار طبیعت و محیط‌زیست، نمایندگانی از اهالی روستاهای محور تالاب، فرماندار و مدیران برخی از دستگاه‎های اجرایی بروجرد با هدف و محوریت تعیین تکلیف تالاب بیشه دالان برگزار شد، بلکه نویدبخش پایان روزهای بی‎مهری برای این تالاب همیشه صبور باشد. تعیین نقشه محدوده، سپردن تولی‎گری حفاظت از تالاب به یک اداره، پرهیز از ادامه روند ناکارآمد بین‌بخشی و چند دستگاهی از یک‌سو؛ اولویت قرار گرفتن اجرای برنامه مدیریت تالاب‎ها از جمله تالاب بیشه دالان بروجرد از سوی دیگر از خبرهای خوشحال‎کننده این جلسه بود.
بی‌شک تحقق اهداف یاد شده به خودی خود بستر را برای توسعه صنعت توریسم، ایجاد منابع درآمدی پایدار و اشتغال‌زایی در بروجرد فراهم می‎کند. عواید آن در دراز‌مدت نصیب اهالی روستاهای همجوار تالاب و همه شهروندان بروجردی خواهد ‎شد.

تعیین محدوده تالاب بیشه دالان
فرماندار بروجرد گفت: تالاب بیشه دالان بروجرد که پیشتر از این، دارای 913 هکتار مساحت بوده و در محدوده روستاهای چگنی‎کش، بوریاباف، کیوره و کپر جودکی در دشت سیلاخور قرار دارد، به دلایل مختلف و اقداماتی که در گذشته صورت گرفته هم اکنون متحمل خساراتی شده است.
«علی کورانی‎فر» افزود: جهاد کشاورزی در دهه‎های 60 و 70 با هدف انتقال آب تالاب برای برنج‌کاری اقدام به کانال‎کشی در تالاب بیشه دالان بروجرد کرد. از سوی دیگر در گذشته اداره منابع طبیعی بخش‎هایی از اراضی تالاب را در قبال واریز وجوهی به حساب خزانه به افراد واگذار کرد و برگه واگذاری برای آنها صادر شد. در کنار دو عامل، تخریب‎هایی هم از سوی عامل انسانی صورت گرفته و خساراتی را به تالاب بیشه دالان وارد کرده است.
کورانی‎فر به نقش مدیریت چندگانه در خسارات وارد آمده بر پیکره تالاب اشاره و تاکید کرد: مدیریت چندگانه و بین‎بخشی در هر کاری تبعاتی به همراه دارد. وی تعیین حدود تالاب بیشه دالان را ضرورتی اولویت‎دار عنوان کرد و افزود: باید اداره و دستگاه متولی حفظ و نگهداری از این تالاب مشخص شود.
فرماندار بروجرد همچنین از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد خواست که محدوده تالاب را تعیین و آن را به اداره حفاظت محیط زیست اعلام کنند تا اداره متولی تالاب مشخص شود.

توجه به معیشت ساکنان اطراف تالاب
کورانی‎فر تاکید کرد: با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه دولت موظف به حفاظت، احیا، مدیریت و بهره‎برداری از تالاب‎ها شده است، می‎توان با تعیین متولی و محدوده تالاب از ظرفیت‎ها و ردیف‎های قانونی موجود در خصوص آنها نیز بهره برد.
وی برنامه‎ریزی و ساماندهی تالاب بیشه دالان بر مبنای واقعیات و با در نظر گرفتن همه جوانب کار را ضروری خواند و افزود: باید مدل و الگویی تعریف شود که علاوه بر مشارکت دادن و منتفع شدن ساکنان روستاهای حریم تالاب، توجیه اقتصادی داشته و بستر را برای توسعه ظرفیت‎های گردشگری فراهم کند. بر این اساس باید در کنار حفظ و رعایت چهارچوب‎ها، حفاظت، احیا و بهره‎برداری از تالاب بیشه دالان مورد توجه و تاکید جدی مسئولان و ساکنان روستاهای حریم آن قرار گیرد.

    اجرای طرح مدیریت تالاب‎ها در لرستان
تالاب‎ها یکی از با ارزش‎ترین اکوسیستم‎ها در دنیا هستند که حفاظت از آنها مورد توجه همه کشورهاست. بر اساس مطالعات انجام شده ارزش اکوسیستمی و اکولوژیکی یک هکتار تالاب 10 برابر اراضی جنگلی است. بر این اساس احیای تالاب‎ها یکی از اولویت‎های اصلی در سازمان حفاظت محیط‌زیست به شمار می‎رود، اما به دلیل سیاست‎های نادرستی که در گذشته اعمال و اجرایی شده است، بخش زیادی از تالاب‎ها تغییر کاربری یافته‎اند. به عنوان مثال تالاب بیشه دالان بروجرد که یکی از سر‌زنده‎ترین تالاب‎های غرب کشور به شمار می‎رفت، اکنون با مشکلاتی مواجه است و باید با تغییر در سیاست‎های کشور، برنامه‎ریزی و وضع و اجرای سیاست‎های جدید احیای بخشی از ظرفیت تالاب‎ها از جمله تالاب بروجرد انجام شود. در این میان حفظ منافع ساکنان روستاهای قرار گرفته در حریم تالاب هم از اهمیت زیادی برخوردار است. بر این اساس باید استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی مورد توجه جدی قرار بگیرد. اجرای طرح‎های اکوتوریسمی، ایجاد مزارع پرورش ماهی و اقداماتی از این قبیل در محدوده تالاب‎ها، منابع درآمدی ساکنان مجاور تالاب‎ها را نسبت به کشت محصولات کشاورزی چندین برابر می‎کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code