موضوعات
لرستان

دبیرستان تاریخی بروجرد احیا می‌شود

نویسنده:
گسترش رفت و آمد بین ایران و فرنگ و تحصیل عده‌ای از ایرانیان در كشورهای مختلف اروپایی زمینه تأثیرپذیری از اروپا در بسیاری مسائل را فراهم کرد...
1396/05/18
گسترش رفت و آمد بین ایران و فرنگ و تحصیل عده‌ای از ایرانیان در كشورهای مختلف اروپایی زمینه تأثیرپذیری از اروپا در بسیاری مسائل را فراهم کرد. از جمله این موارد، می‌توان به جنبه‌های مختلف معماری،‌ هنری،‌ علمی و آموزشی اشاره كرد. از این زمان به بعد ساختن مدارسی به سبك معماری غربی و شیوه‌های آموزشی و تدریس علوم جدید در بسیاری از مدارس ایران رواج یافت. این روند در دوره پهلوی به علت تغییر و تحولاتی كه در گرایش بیشتر به غرب و نیاز به تدریس علوم جدید در ایران به وجود آمد،‌ تشدید شد، به طوری كه مدارس زیادی به شیوه غربی در ایران ساخته شدند.
به گزارش ایسنا، از جمله بناهایی كه در اوایل دوره پهلوی با تلفیقی از معماری سنتی ایران و سبك و سیاق اروپایی در بروجرد ساخته شده، بنایی است معروف به دبیرستان پهلوی (امام خمینی(ره) فعلی)‌ كه دارای وسعتی حدود 14 هزار مترمربع است. این دبیرستان به عنوان نمونه شاخصی از معماری آن دوره محسوب می‌شود. این دبیرستان از سوی «ماکسیم سیرو» فرانسوی طراحی و از سوی معماران ایرانی اجرا شد که در اثر گذر زمان و وقوع زلزله سال 85 بخش‌هایی از آن دچار آسیب شده است. این بنا شامل یك ساختمان دو طبقه به عنوان فضای آموزشی و كلاس‌های درس،‌ سالن آمفی تئاتر (اجتماعات) ‌و حیاط وسیع است.

همایش فارغ‌التحصیلان دبیرستان
«علی کورانی‌فر» معاون استاندار لرستان در این‎باره می‌گوید: همایشی با حضور فارغ‌التحصیلان دبیرستان امام خمینی(ره) 15 شهریور سال‌جاری برگزار می‌شود.  وی با بیان اینکه در این همایش فارغ‌التحصیلان داخلی و خارجی این دبیرستان و خیران حضور خواهند داشت، عنوان می‌کند: دبیرستان امام خمینی(ره) جزو آثار تاریخی شهرستان بوده که حفظ و حراست از آن ضروری است.

میراث کهن شهر
«شهاب روزبهانی» مدیر آموزش و پرورش بروجرد هم با بیان اینکه این میراث کهن بروجرد نماد حرکت آموزشی و فرهنگی در این شهر است، اظهار می‌کند: ‌این دبیرستان با آنکه در سال 1377 ثبت ملی شده اما حدود 10 سال است که به دلیل تخریب بخش‎هایی از بنا، کار تدریس در آن انجام نمی‌شود.
وی تاکید می‌کند: این دبیرستان باید به همت فارغ‌التحصیلان، مردم، میراث فرهنگی، اداره ارشاد اسلامی و اصحاب رسانه احیا و بازسازی شود.
روزبهانی با بیان اینکه دبیرستان امام خمینی(ره) نیازمند تصمیمات درست و صحیح است، ادامه می‌دهد: در بسیاری از استان‌ها با این اماکن تاریخی فرصت شغلی ایجاد می‌کنند، چرا بروجرد از این نعمت بی‌بهره باشد؟!

مشارکت خیران
«حجت الله یارمحمدی» رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد هم دبیرستان امام خمینی(ره) را فضای گذر از آموزش سنتی به سمت نوین عنوان می‌کند و می‌گوید: این اثر ثبت در فهرست آثار ملی شده و مرمت‌هایی در آن صورت گرفته که باید برای احیای آن از خیران مدرسه‌ساز کشور دعوت شود.
یارمحمدی می‌افزاید: دبیرستان امام خمینی(ره) در سال 1377 با شماره 2074 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سرعت تخریب بنا از قسمت شرقی
معاون پژوهش آموزش و پرورش بروجرد هم در این باره بیان می‌کند: سقف این بنا از قسمت شرقی به سرعت در حال فروریختن بوده و تخریب از آنجا شروع شده است. حتما باید قبل از فصل بارندگی اقدامات جدی برای تعمیر این بنا صورت گیرد. در صورت ادامه خرابی سقف، خطر ویرانی بنا جدی است.
«غلامرضا‌شمس» می‌افزاید: دبیرخانه‎ای برای احیای این بنا در دفتر معاونت پژوهش اداره آموزش و پرورش تشکیل شده است. برای مرمت این بنا به همت همگانی و اطلاع رسانی به فرهنگ دوستان و خیران نیاز است، چرا که این بنا به عنوان اولین اداره آموزش و پرورش شهرستان و نخستین دبیرستان نوین شهر، تاریخچه و هویت آمورشی بروجرد است. ما باید به عنوان پاسداران فرهنگی در حفظ این بنای تاریخی برای آیندگان تمام تلاش خود را به کار بگیریم.

    قدیمی‌ترین دبیرستان کشور
دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد از قدیمی‌ترین دبیرستان‌های کشور هم اکنون در حال تخریب است. این تخریب‌ها از قبل شروع شده بود و بعد از زلزله سال 85 و تخلیه شدن دبیرستان آسیب‌های بیشتری به بنای آن وارد شده است. بارش برف و باران و نفوذ آب به ساختمان هم سبب تخریب شده و همه ساله آسیب‌هایی به بنا وارد می‌کند. در این راستا برای احیا و بازسازی این دبیرستان از فارغ‎التحصیلان آن برای همفکری دعوت شده تا مسئولان را همراهی کنند.
امید می‎رود با همفکری فارغ التحصیلان این دبیرستان در داخل و خارج کشور بتوان این بنای تاریخی را که جزو مدارس ماندگار کشور است احیا، مرمت و بازسازی کرد و از این ظرفیت بسیار مهم در راستای توسعه صنعت گردشگری شهرستان بهره برد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code