موضوعات
لرستان

رئيس ستاد اقامه نماز استان در گفت‌وگو با همشهري:

خودباوري و مقبوليت‌ حاصل گرايش جوانان به نماز است

نویسنده:
خرم‌آباد‌ـ حديث بهزادي‌ـ خبرنگار همشهري: رئيس ستاد اقامه نماز استان در مورد تأثير نماز بر ابعاد مختلف زندگي جوانان گفت: با توجه به شور و نشاطي كه در جوانان وجود دارد، مي‌توان گفت، جوانان مايلند زندگي را از دريچه اميد ببينند و نماز دريچه زيبايي به سوي اميدهاي زندگي است.
1393/03/11

حجت‌الاسلام «عابدين درويش پور» افزود: يكي از نيازهاي جوانان، رسيدن به فردايي بهتر است و در اين ميان، اميد و ارتباط با خدا نقش بسيار زيادي در پويايي انسان دارد.
وي ادامه داد: در ذكرهاي نماز و به‌ويژه قنوت، عباراتي وجود دارد كه از حالت دعا و درخواست برخوردار است و جوان نمازگزار با دعاي خود آرزوي رسيدن به فردايي بهتر را با خداوند در ميان مي‌گذارد.
وي اضافه كرد: كسي كه دعا مي‌كند، اميد به اجابت هم دارد. نماز مانند حلقه اتصالي است كه جوانان را با خداوند مرتبط کرده و اميد به رحمت و بخشش الهي را در وجود آنها نهادينه مي‌كند.

كامل‌ترين و زيباترين ارتباط
حجت‌الاسلام درويش‌پور در ادامه اظهار كرد: هر فرد در زندگي نياز به همدم و هم‌صحبتي دارد كه بتواند با او ارتباط برقرار كند. زيرا انسان موجودي اجتماعي است كه بسياري از نيازهاي عاطفي و رواني خود را به واسطه برقراري ارتباط كلامي با ديگر اعضاي جامعه انساني تأمين مي‌كند.
وي ادامه داد: در اين ميان، نماز كامل‌ترين و زيباترين ارتباط كلامي انسان با خداست و تمامي نيازهاي روحي و رواني انسان را سمت و سويي حقيقي مي‌بخشد.  اين مسئول گفت: نيايش، نماز و ارتباط با خداوند باعث مي‌شود كه روح از تنهايي نجات يابد و به واسطه پيوند با خالق هستي
 بتواند رابطه مناسبي با خانواده و جامعه خود برقرار كند.

افزايش اعتماد به نفس
رئيس ستاد اقامه نماز استان درباره تأثير نماز بر اعتماد به نفس جوانان هم گفت: انسان موحدي كه خداوند در صدر انديشه‌هاي او نشسته است، در مي‌يابد كه خدا قدرت مطلق است و به خودباوري و اعتماد به نفس مي‌رسد.
حجت‌الاسلام درويش‌پور افزود: داشتن حامي نيرومند و مهرباني مانند پروردگار مي‌تواند تضمين‌كننده اعتماد به نفس انسان در فراز و نشيب‌هاي زندگي مشترك و مسئوليت‌هاي ناشي از آن باشد و حذف چنين پايگاهي از زندگي مي‌تواند فرد را به گرداب خودمحوري‌ها و درگيري‌هاي نفساني بكشاند.  به گفته وي نماز قدرت مقابله و مبارزه در برابر حوادث را به فرد مي‌دهد.

ايجاد امنيت رواني در جوانان
رئيس ستاد اقامه نماز لرستان به تأثير نماز بر احساس مقبوليت جوانان در جامعه هم اشاره كرد و گفت: يكي ديگر از نيازهاي جوانان، نياز به «مقبوليت» است. به اين معنا كه ديگران آنها را همان‌گونه كه هستند، پذيرا باشند و نماز به فرد نمازگزار مقبوليت معنوي و اجتماعي مي‌بخشد.
حجت‌الاسلام درويش‌پور اظهار كرد: هرچند كه در پزشكي و زيست‌شناسي امروزي واژه استرس به معني‌هاي‌ متفاوتي به كار مي‌رود، اما استرس در پزشكي و روانپزشكي، اشاره به موقعيت‌هاي رواني و اجتماعي متنوعي دارد كه قادر به ايجاد بيماري‌هاي جسمي و رواني و ساير اختلالات رفتاري است.
او اضافه كرد: خداوند متعال در ذكر خود آرامشي براي نمازگزاران قرار داده است كه هيچ دارويي در دنيا براي يافتن آرامش، قابل قياس با آن نيست.
 نماز شب و موفقيت جوانان
رئيس ستاد اقامه نماز لرستان درباره آثار نماز شب هم بيان كرد: نماز شب را يكي از فرایض مورد تأكيد حضرات معصومين عليهم‌السلام و بزرگان دين دانسته‌اند كه مي‌تواند باعث موفقيت انسان در زندگي شود.
به گفته حجت‌الاسلام درويش پور، نماز شب يكي ازعبادات مورد تأكيد است و با توجه به اين همه سفارش كه در روايات ائمه عليهم‌السلام و سخنان بزرگان درباره اين فريضه وجود دارد، شايسته است كه اين مقوله مهم و ارزشمند در جامعه مورد توجه قرار گيرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code