موضوعات
لرستان

خبری از افتتاح پارک شاپوری نیست

نویسنده:
پارک شاپوری یکی از طرح‌های بسیار تاثیرگذار در حوزه گردشگری لرستان است، اما این مجموعه با وجود قول‌های متعدد مسئولان همچنان افتتاح نشده است...
1396/08/22
پارک شاپوری یکی از طرح‌های بسیار تاثیرگذار در حوزه گردشگری لرستان است، اما این مجموعه با وجود قول‌های متعدد مسئولان همچنان افتتاح نشده است.
به گزارش فارس، پل شاپوری یکی از منحصربه‌فردترین آثار تاریخی لرستان دارای ویژگی‌های خاص و قابل توجهی است اما در سال‌های گذشته این جاذبه تاریخی استان در انزوای کامل به سر می‌برد و شاهد شرایط نامناسب آن هستیم. بر این اساس در آذرماه سال 94 با تاکید ویژه استاندار سابق عملیات اجرایی پارک مینیاتوری شاپوری که دارای ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی بود در کنار این بنا کلید خورد. بسیاری از کارشناسان این اقدام را بسیار ارزنده عنوان کردند و معتقد بودند؛ ایجاد این پارک مینیاتوری می‌تواند کمک زیادی به جذب و ماندگاری گردشگران کند.
عملیات اجرایی پارک مینیاتوری پل شاپوری خرم‌آباد با اعتباری بالغ ‌بر ۳۵ میلیارد تومان در آذرماه سال 94 آغاز شد و قرار بر این بود که این پروژه در زمینی به مساحت ۳۱ هکتار احداث‌ شده و در فاز نخست آن ‌یک دریاچه8/5هکتاری ایجاد شود. اکنون احداث مجموعه پارک شاپوری با پیشرفت خوب فاز اول این طرح در حال انجام است و تزریق بودجه راهکار اصلی تکمیل و بهره‌برداری از این پارک گردشگری خرم‌آباد عنوان می‌شود.

پیشرفت 90 درصدی فاز اول پارک شاپوری
رئیس شورای شهر خرم‌آباد با بیان اینکه مجری اجرای پارک شاپوری سازمان همیاری شهرداری‌ها و همچنین استانداری بوده است، اظهار می‌کند: اکنون 90 درصد از عملیات اجرایی پروژه در فاز اول انجام ‌شده است. طی روزهای گذشته نیز با توجه به بازدید استاندار از روند اجرای این پروژه از وی درخواست شد که روند تکمیل این طرح مهم تسریع شود تا بتوان 10 درصد باقیمانده آن را در مدت زمان معینی تکمیل و به بهره‌برداری رساند.
«اردشیر دریکوند» می‌افزاید: اکنون بخشی از قسمت‌های فاز اول پارک شاپوری تکمیل نشده‌اند که امیدواریم با تامین اعتبار مناسب شرایط برای بهره‌برداری از این مجموعه مهیا شود. این مسئول با اشاره به لزوم اجرای فاز دوم این مجموعه عنوان می‌کند: انتظار می‌رود مقدمات برای تملک و تعیین تکلیف اراضی فاز دوم پارک شاپوری در دستور کار قرار بگیرد.

ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اراضی مورد نیاز فاز دوم
دریکوند عنوان می‌کند: نبود امکانات رفاهی و تفریحی برای مردم جنوب شهر باعث شده که آنها برای گذراندن اوقات فراغت خود به شمال شهر مراجعه کنند، این در حالی است که تکمیل فاز اول پارک شاپوری و همچنین اجرای فاز دوم این طرح می‌تواند بخش قابل‌توجهی از نیاز مردم را برطرف کند. این مسئول تاکید می‌کند: در حال حاضر در اراضی مورد نیاز برای اجرای فاز دوم این مجموعه شاهد ساخت‌وسازهای غیرمجاز و همچنین دخل و تصرف برخی از افراد به حریم رودخانه و حتی پل شاپوری هستیم که باید این موضوع تعیین تکلیف شود. باید پذیرفت که مجموعه مدیریت شهری به‌تنهایی توانایی لازم برای عملیاتی کردن فاز دوم پارک شاپوری را نداشته و باید با کمک ارگان‌های مختلف شرایط برای اجرایی شدن این هدف محقق شود. با توجه به پیشرفت 90 درصدی فاز اول پارک شاپوری انتظار داریم با حمایت مدیریت ارشد استان این مجموعه تا پایان سال تکمیل و به بهره‌برداری برسد. بی‌شک تأخیر در روند اجرای برخی از پروژه‌ها نمی‌تواند کمکی به توسعه خرم‌آباد کند و باید در این راستا اقدامات مناسب انجام شود.

تکمیل طرح با 4 میلیارد تومان‌
شهردار خرم‌آباد هم با اشاره به بیش از 250 میلیارد تومان بدهی مجموعه شهرداری اظهار می‌کند: بدهی بالای شهرداری مانع اصلی تکمیل طرح‌های در دست احداث است. البته تاکنون تلاش زیادی برای اجرای این طرح از سوی مسئولان استان و مجموعه شهرداری و شورای شهر انجام ‌شده و بخش زیادی از این طرح عملیاتی شده اما حدود 30 درصد از کل کار باقیمانده است. «وحید رشیدی» با اشاره به تکمیل و بهره‌برداری طرح تا پایان سال جاری در صورت تأمین اعتبار، عنوان می‌کند: تاکنون شهرداری حدود 24 میلیارد تومان برای خریداری اراضی موردنیاز این مجموعه هزینه کرده و از سوی دیگر دستگاه‌های مختلف نیز حدود 7 تا 8 میلیارد تومان هزینه کرده‌اند. وی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل فاز اول این مجموعه را 3 تا 4 میلیارد تومان عنوان می‌کند و می‌افزاید: امیدواریم تا پایان امسال شرایط برای تکمیل فاز اول این مجموعه مهیا شود تا شاهد رونق هر چه بیشتر گردشگری شهر خرم‌آباد باشیم.

    رد شایعه نشست آب دریاچه
«علی موسوی» مدیرکل دفتر فنی استانداری لرستان با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای تکمیل فاز اول پارک شاپوری عنوان می‌کند: فضای سبز مجموعه احداث و سایر زیرساخت‌ها نیز در حال تکمیل شدن هستند، به همین دلیل باید گفت؛ فاز اول این مجموعه اکنون دارای پیشرفت 90 تا 95 درصدی است.
موسوی با اشاره به آخرین وضعیت تکمیل دریاچه پارک شاپوری، می‌افزاید: دلیل اصلی بسته شدن آب ورودی به دریاچه شاپوری تکمیل شدن این مجموعه است. به‌هرحال هنگام آبگیری اولیه مشخص شد که این دریاچه دارای علف‌های هرزی است و برای از بین بردن آنها سم موردنیاز با هماهنگی جهاد کشاورزی مشخص و استفاده خواهد شد. اگر ورودی آب دریاچه بازگشایی می‌شد، با توجه به نصب نشدن نرده‌های اطراف آن احتمال خطر وجود داشت، به همین دلیل هنوز این دریاچه آبگیری نشده است. موسوی درباره وجود مشکل فنی در دریاچه پارک شاپوری بیان می‌کند: اینکه گفته می‌شود آب درون دریاچه نمی‌ماند و تخلیه می‌شود، صحت ندارد. به دلیل اینکه آب دریاچه باید جریان داشته باشد، اقدام به تخلیه آب کرده‌ایم. از سوی دیگر سطح آب‌های زیرزمینی منطقه به‌شدت بالا بوده و دلیلی برای نشست آب وجود ندارد‌ البته در برخی از نقاط دیواره، نقایص جزئی وجود داشت که برطرف شده‌است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code