موضوعات
لرستان

خانه شنا؛ مطالبه اصلی ورزشکاران استان

نویسنده: محمد حافظی/ خرم آباد- خبرنگار
رشته ورزشی شنا به عنوان مادر رشته‌های ورزشی و مورد تاکید و توصیه دین اسلام، نه تنها در لرستان بلکه در سراسر کشور علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کرده است...
1396/06/22
رشته ورزشی شنا به عنوان مادر رشته‌های ورزشی و مورد تاکید و توصیه دین اسلام، نه تنها در لرستان بلکه در سراسر کشور علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کرده است.
لرستان در حوزه ورزش توانمندی‌های زیادی دارد و جوانان علاقه‌مند به شنا نیز در این استان توانسته‌اند از لحاظ کمیت رتبه 8 هیات‌ها را در استان به خود اختصاص دهند، اما امکانات و زیرساخت‌های لازم برای انجام تمرینات   استعدادیابی و حتی راهیابی به مسابقات در رده‌های بالا در استان وجود ندارد. اگر امکاناتی برای این رشته ورزشی در لرستان مهیا شود، استان می‌تواند واترپلوی غرب کشور را در اختیار بگیرد.

نبود مکانی برای تمرین
«شهرداد سپهوند» یکی از ورزشکاران این رشته می‌گوید: رشته شنا در لرستان محل ثابتی برای تمرین‌ها ندارد و مدیران مربوطه نیز با اشراف کامل بر این مشکلات تاکنون نتوانسته‌اند اقدامی انجام دهند. لرستان در دهه‌های گذشته به عنوان یکی از قطب‌های اصلی شنا و به خصوص واترپلو در کشور به شمار می‌رفت، اما به دلیل نبود یک سالن اختصاصی برای تمرین، این رشته ورزشی با جایگاه واقعی خود در کشور فاصله زیادی گرفته است.
وی ادامه می‌دهد: نبود مکانی ثابت برای تمرین، نداشتن زمان کافی و... انگیزه لازم را از ورزشکاران گرفته است، زیرا آنها مجبورند تنها در چند سانس محدود تمرین داشته باشند. همین موضوع باعث شده نتوانند آنطور که مورد انتظار است به مرز آمادگی برسند.

وجود استعدادهای زیاد در رشته شنا
رئیس هیات شنا و واترپلوی استان هم با اشاره به اینکه شنا یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین رشته‌های ورزشی پایه است، می‌گوید: این رشته ورزشی در حوزه مدال‌آوری و قهرمانی جایگاه بالایی دارد و به عنوان یک حوزه تکمیلی و مورد نیاز نیز از آن استفاده می‌کنند. لرستان در رشته ورزشی شنا و واترپلو در سنین پایین دارای استعدادهای زیادی است اما به دلیل وجود مشکلات نتوانسته جایگاه خود را به اثبات برساند.
«محمد فتحی‌بیرانوند» بیان می‌کند: ایجاد زیرساخت‌ها و امکانات برای رشته شنا به اعتبارات ویژه و قابل‌توجهی نیازمند است. یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه این ورزش ورود و مشارکت بخش خصوصی است، اما به دلیل اینکه در اغلب مواقع مشارکت در ورزش توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی ندارد، آنگونه که مدنظر است در این حوزه موفق نبوده‌ایم. با توجه به این شرایط با در نظر گرفتن مشوق‌های ویژه و حمایت همه‌جانبه از بخش خصوصی می‌توان زمینه را برای مشارکت آن در احداث زیرساخت‌های ورزشی مهیا کرد.

توسعه نیافتگی شنا و واترپلوی استان
دبیر هیات شنا، شیرجه و واترپلوی لرستان هم اصلی‌ترین عامل توسعه‌نیافتگی شنا و واترپلوی استان را نبود استخر و مجموعه‌ای در اختیار هیات شنا عنوان می‌کند و می‌گوید: تا قبل از سال 86 یکی از استخرهای شهر خرم‌آباد در اختیار هیات شنای لرستان قرار داشت. همین موضوع باعث شده بود تا این استان به عنوان یکی از قطب‌های واترپلوی کشور مطرح شود و شاهد حضور تیم لرستان در رقابت‌های لیگ کشور باشیم.
«داریوش ابدالی» می‌افزاید: در گذشته شرایط برای تربیت و پرورش علاقه‌مندان به رشته شنا و واترپلو مهیا بود و مشکلی برای توسعه آن نداشتیم، حتی شرایط به گونه‌ای پیش رفته بود که استان میزبانی تعداد زیادی از مسابقات کشوری را عهده‌دار بود. پس از سال 86 و با تصمیم مسئولان وقت شاهد بازپس‌گیری مجموعه در اختیار هیات و واگذاری آن به بخش خصوصی برای درآمدزایی بودیم. بعد از آن تنها چند سانس و آن ‌هم در زمان‌های بدون استفاده، به هیات داده می‌شد. نبود زمان و مکان کافی به عنوان یکی از عوامل اساسی برای رکود در شنا و واترپلوی لرستان بوده است.
این مسئول می‌گوید: طی نامه‌ای از سوی وزارت ورزش و امور جوانان مقرر شده تا در مراکز استان‌ها یک استخر برای خانه شنا یا پایگاه به هیات‌ تحویل داده شود. در اکثر استان‌ها این اتفاق رخ داده اما لرستان جزو استان‌هایی است که تاکنون نتوانسته این امر را محقق کند. اختصاص تنها چند سانس در هفته به هیات شنا به هیچ عنوان کفاف انجام فعالیت‌های ورزشکاران را نمی‌دهد و نمی‌توان با همین امکانات محدود، نخبه‌پروری، استعدادیابی و افزایش سرانه را در دستور کار قرار داد. اگر خواهان توسعه، پیشرفت و پرورش قهرمانان در استان هستیم باید در میان و بلندمدت شرایط برای احداث خانه شنای استان مهیا شود یا استخری اختصاصی در اختیار هیات قرار بگیرد.

تعداد ورزشکاران سازمان یافته
ابدالی بیان می‌کند: در استان تعداد 1362 ورزشکار سازمان یافته در رشته شنا و واترپلو وجود دارد که بیشتر در رده سنی 8 تا 14 سال هستند. 600 تا 700 نفر از این ورزشکاران در خرم‌آباد فعالیت می‌کنند.
وی می‌افزاید: هیات شنا نیز مانند هیات‌های تکواندو، جودو، ژیمناستیک و فوتبال نیازمند یک جایگاه ثابت برای تمرین و استعداد‌یابی است. تحقق این امر نیازمند حمایت و همکاری مدیران ارشد در استان است. از سال 94 مقرر شد که یکی از سالن‌های استخر در اختیار هیات شنای استان قرار بگیرد اما تاکنون این مهم محقق نشده است.
ابدالی ادامه می‌دهد: اگر این هیات یک استخر اختصاصی در اختیار داشته باشد، تعداد ورزشکاران سازمان یافته را افزایش خواهیم داد. همچنین می توانیم در زمینه استعدادیابی و نخبه‌پروری در رشته شنا نیز قدم‌های بزرگی بر‌داریم و نه تنها در کشور بلکه در سطح جهانی نیز مدال‌آوری کنیم.

تامین هزینه‌های هیات با برگزاری کلاس‌های آموزشی
دبیر هیات شنای استان می‌گوید: فدراسیون شنا چندی پیش اعلام کرد؛ در صورتی که هیات شنای لرستان از یک استخر و مجموعه اختصاصی برخوردار باشد، پایگاه استعدادیابی واترپلوی غرب کشور به لرستان اعطا می‌شود و تمام تجهیزات و امکانات لازم را به استان ارائه می‌دهند. زیرا استان‌های غرب‌نشین در رشته‌های پرتابی استعدادهای خوبی دارند و می‌توان از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کرد. امیدواریم مسئولان به وعده‌های خود عمل کنند تا با وجود امکانات مناسب شرایط برای توسعه شنا و واترپلوی لرستان مهیا شود.
وی تاکید می‌کند: در صورت تحقق وعده‌ها هیات شنا می‌تواند از فدراسیون اعتبار سالانه دریافت کند و بسیاری از مشکلات مالی این حوزه نیز با تخصیص اعتبار لازم برطرف خواهد شد، زیرا همه هزینه‌های هیات در حال حاضر از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی تامین می‌شود.
ابدالی بیان می‌کند: هزینه هر کلاس آموزشی بین 250 تا 300 هزار تومان است. با توجه به اینکه هیات شنای استان، استخر اختصاصی ندارد، بیشتر زمان‌های اختصاص داده شده به تمرین در ساعات مرده هستند. همین موضوع مشکلات مالی بسیاری را برای هیات شنا به وجود آورده است.
این مسئول به بدهی‌های مالی این هیات اشاره می‌کند و می‌گوید: هیات شنا و واترپلوی استان بیش از 162 میلیون تومان بدهی دارد که از این میزان 150 میلیون تومان به اداره کار بوده و 12 میلیون تومان نیز مربوط به فروشگاه‌های ورزشی است. در حال حاضر فدراسیون با یکی از اسپانسرهای مالی به توافق رسیده که امیدواریم در رشته ورزشی شنا ورود پیدا کند تا این رشته در لرستان حیات تازه‌ای بیابد. زیرا هر چه تعداد افراد و ورزشکاران سازمان یافته افزایش یابد، توقعات برای داشتن استخر اختصاصی بالا می‌رود و قطعا شاهد توسعه این ورزش خواهیم بود.
ابدالی با اشاره به اینکه برای توسعه و رواج طرح همگانی ورزش شنا در مناطق حاشیه نشین و کم‌درآمد آموزش رایگان شنا را در دستور کار قرار داده‌ایم، اظهار می‌کند: رده‌های سنی 8 تا 12 سال در محدوده سنی آموزشی رایگان این هیات هستند که در خلال آن استعدادیابی‌ها نیز صورت می‌گیرد.

    تامین زیرساخت‌ها برای توسعه‌ ورزش‌های آبی
لرستان به رغم برخورداری از استعدادهای ناب ورزشی در حوزه ورزش‌های آبی زمان زیادی است که جایگاه خود را از دست داده و یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر این امر نبود استخرهای مسابقه‌ای با استاندارد مسابقات رسمی جهانی است. بر این اساس ضرورت دارد استخر‌های مسابقه‌ای در این استان احداث شوند.
به اعتقاد کارشناسان ورزشی، بروجرد و خرم‌آباد قطب شنای استان هستند اما زیرساخت‌های این رشته در این دو شهرستان به‌شدت ضعیف است و نبود آنها از جمله عواملی است که باعث هدررفت استعدادها و حتی درآمدزایی ورزشی می‌شود.
بی‌شک توجه به ایجاد زیرساخت‌ها برای توسعه ورزش‌های آبی استان از جمله شنا و واترپلو علاوه بر بهره‌مندی لرستان از پایگاه استعدادیابی واترپلوی غرب کشور، سطح درآمدزایی مربیان استانی را هم افزایش خواهد داد. در این ارتباط تعامل با نهادهای ورزشی از جمله بسیج، آموزش‌وپرورش و شهرداری باید تقویت شود تا با همکاری و تجمیع اعتبارات اختصاص داده شده از سوی این ارگان‌ها قدم‌های مثبتی برای توسعه شنای لرستان برداشته شود.
ورزشکاران لرستانی به‌واسطه موقعیت جغرافیایی استان و شرایط اقلیمی، ازنظر ساختار فیزیولوژیکی و آناتومی قوی هستند که باید از این ظرفیت‌ها و استعدادها استفاده شود. بر همین اساس با احداث و راه‌اندازی استخر مسابقه‌ای متناسب با سایز مسابقاتی رسمی جهانی، تقویت زیرساخت‌ها،  برنامه‌ریزی در بخش بانوان و آقایان، احیا و توسعه ورزش شنا در مدارس استان و اجرای طرح‌های استعدادیابی برای نونهالان و کودکان می توان به رونق و توسعه ورزش‌های آبی در استان کمک کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code