موضوعات
لرستان

جواز صنف‌های آلاینده خرم‌آباد تمدید نمی‌شود

نویسنده: فاطیما محمدی/ خرم‌آباد- خبرنگار
طرح انتقال صنوف آلاینده به بیرون از شهر خرم‌آباد از چند سال پیش شروع شد، اما هنوز اجرای این طرح به طور کامل محقق نشده است. صنوف آلاینده‌ای مانند صافکاران، جوشکاران، نمایشگاه‌های اتومبیل، عمده‌فروشان و... در فهرست مشاغلی هستند که باید به بیرون از محدوده شهری یا شهرک‌ها منتقل شوند...
1396/05/21
طرح انتقال صنوف آلاینده به بیرون از شهر خرم‌آباد از چند سال پیش شروع شد، اما هنوز اجرای این طرح به طور کامل محقق نشده است. صنوف آلاینده‌ای مانند صافکاران، جوشکاران، نمایشگاه‌های اتومبیل، عمده‌فروشان و... در فهرست مشاغلی هستند که باید به بیرون از محدوده شهری یا شهرک‌ها منتقل شوند.
این طرح از همان ابتدا با مشکلاتی برای اجرا مواجه شد. کمبود زیرساخت‌ها در شهرک‌هایی که قرار بود این اصناف در آنجا مستقر شوند و از طرفی بی‌رغبتی کاسبان و صاحبان این حرفه‌ها به فعالیت در محدوده خارج از شهر از جمله مشکلاتی بود که اجرای آن را به تاخیر انداخت. صاحبان این اصناف می‌گفتند؛ برای داشتن فروش بالا باید در محدوده شهری فعالیت داشته باشند.
اجرای طرح و انتقال کلیه صنوف آلاینده به شهرک‌های صنعتی با همکاری دادستانی و شهرداری به شدت در حال پیگیری است. به گفته مسئولان شهرداری، جواز آن دسته از فعالانی که در فهرست صنوف آلاینده قرار دارند و هنوز به شهرک‌های صنعتی منتقل نشده‌اند، تمدید نخواهد شد.

انتقال 4 صنف به شهرک قاضی
رئیس اتاق اصناف خرم‌آباد در این باره می‌گوید: شهرک‌های صنوف زاگرس و قاضی در شهر خرم‌آباد برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده اند. تا زمان رفع مشکلات زیرساختی شهرک زاگرس، اصناف را به این مجموعه منتقل نمی‌کنیم.
«آرش راشدی» می‌افزاید: بر اساس توافقی که با سرمایه‌گذار صورت گرفته، 4 صنف به شهرک قاضی انتقال داده شده‌اند که شامل صنوف نمایشگاه اتومبیل، عمده‌فروشان مواد غذایی، جوشکاران و نمایشگاه‌های مبلمان هستند. هرچند صنف مبلمان‌فروشان به دلیل نداشتن آلایندگی و شلوغی، ملزم و مجبور به انتقال به شهرک نیستند، اما این صنف برای خود در این شهرک یک بورس ایجاد کرده است.
راشدی بیان می‌کند: طی یک ماه آینده باید تمامی مشاغل مرتبط با فروش اتومبیل، جوشکاران و عمده‌فروشان در صورت خریداری واحد به شهرک قاضی منتقل شوند، در غیر این صورت باید به خارج از شهر انتقال یابند. البته این اصناف نسبت به خریداری واحد در شهرک مختار هستند.
این مسئول با اشاره به اینکه از رسته فروش اتومبیل تاکنون 120 واحد به شهرک صنوف منتقل شده‌اند، اظهار می‌کند: در حال حاضر تنها 40 واحد از نمایشگاه‌داران اتومبیل در سطح شهر مستقر هستند که آنها هم باید به بیرون از محدوده شهری منتقل شوند. همچنین از رسته عمده‌فروشان مواد غذایی نیز 70 درصد منتقل و 30 درصد باقی مانده‌اند که در سطح شهر پراکنده هستند. برای انتقال رسته جوشکاران به بیرون از شهر نیز واحدهای رایگان در شهرک در اختیار آنها قرار گرفته است.

مقاومت در مقابل اجرای طرح جابه‌جایی
راشدی به ساماندهی صنوف و شکل گیری شهرک‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: انتقال صنوف آلاینده و مزاحم به بیرون از محدوده شهری اجبار است، اما بعضی از اعضا همکاری‌های لازم را نسبت به این موضوع ندارند. در صورتی که هر کدام از صنوف به بیرون شهر و به یک مکان ثابت منتقل شوند، می‌توانند برای حرفه خود یک بورس کامل ایجاد کنند.
وی اظهار می‌کند: این جابه‌جایی برای اصناف مورد اشاره یک معامله دوسر سود، به نفع صاحب حرفه و استفاده‌کننده است. یک مجتمع کامل برای یک حرفه تشکیل می‌شود و مردم می‌توانند با صرف هزینه و وقت کمتری به بهترین خدمات دست پیدا کنند. کسانی هم هستند که نسبت به این موضوع جبهه‌گیری می‌کنند و به مزایایی که از اجرای این طرح حاصل می‌شود، توجهی ندارند. آنها تصورشان این است که در صورت استقرار در مرکز شهر خریداران بیشتری خواهند داشت.
این مسئول تاکید می‌کند: صنوفی که به بیرون شهر منتقل می‌شوند جزو دسته‌ای هستند که به صورت روزانه مورد مراجعه مردم نیستند. به همین دلیل این صنوف با برنامه‌ریزی درست و ایجاد یک بورس جامع می‌توانند بهترین فروش و ارائه خدمات به مشتریان را داشته باشند.

پلمب واحدها توسط شهرداری
مدیرعامل سازمان میادین و مشاغل شهرداری خرم‌آباد هم با بیان اینکه طرح انتقال صنوف به بیرون از محدوده شهری یکی از طرح‌های اولویت‌داری است که نیاز به همکاری همه‌جانبه دارد، عنوان می‌کند: در این طرح صنف جوشکاران با 150 واحد فعال در سطح شهر تنها 40 واحد از آنها به شهرک قاضی منتقل شده‌اند. بقیه این واحدها هنوز در سطح شهر به فعالیت‌هایشان ادامه می‌دهند. از این تعداد 23 واحد جوشکاری پلمب شده است. 57 جوشکار نیز به دادگاه معرفی و 15 واحد تعیین تکلیف شده‌اند.
«علیرضا رشیدی‌فر» می‌افزاید: 60 واحد عمده‌فروشی مواد غذایی در سطح شهر وجود داشت که از این تعداد 35 واحد به شهرک منتقل شده‌اند و 22 واحد نیز به دادگاه معرفی شده‌اند. از144 واحد نمایشگاه اتومبیل نیز 100 واحد به شهرک منتقل شده‌اند. بقیه در سطح شهر در محدوده دره‌گرم تا ماسور قرار دارند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
رشیدی‌فر عنوان می‌کند: از این تعداد باقیمانده در سطح شهر 33 واحد اعتبار جوازشان به پایان رسیده است. جواز جدید تا زمانی که در محدوده شهری فعالیت داشته باشند به آنها تعلق نمی‌گیرد. آنها در حال حاضر به صورت غیرقانونی فعالیت دارند. تنها کاری که شهرداری برای انتقال واحدهای آلاینده به بیرون از شهر می‌تواند انجام دهد، پلمب واحد‌هاست. واحدهایی هم که بدون مجوز فک پلمب کرده‌اند به دادگاه معرفی شده‌اند.
این مسئول جریمه‌های در نظر گرفته شده برای این واحدهای متخلف را عاملی در جهت تشویق این اصناف به حضور در شهرک‌های صنعتی نمی‌داند و می‌گوید: صاحبان این واحدها بعد از معرفی به دادگاه با توجه به جرائمی که برای آنها در نظر گرفته می‌شود برای انتقال به بیرون از شهر مجاب نمی‌شوند،‌ بلکه ترجیح می‌دهند جریمه را پرداخت کنند اما در محدوده شهری فعالیت داشته باشند.

    اجرای قانون با همکاری دادستانی
«آرش راشدی» رئیس اتاق اصناف خرم‌آباد به نبود همکاری برای انتقال اصناف آلاینده به خارج از محدوده شهری اشاره می‌کند و می‌گوید: بعضی از واحدها در زمینه انتقال به شهرک همکاری‌های لازم را ندارند. در حال حاضر که شهرک آماده واگذاری و فعالیت است. برای جابه‌جایی واحدها و صنوف آلاینده تصمیم‌گیری شده و با همکاری دادستان به اجرای قانون می‌پردازیم. طبق قوانین نظام صنفی‌، شهرداری ملزم به فراهم کردن زیرساخت‌ها در شهرک برای صنوف آلاینده است. البته در صورتی که صاحبان واحدهای مورد نظر برای انتقال به شهرک امتناع کنند، طبق قانون واحدهای آنها پلمب می‌شود. بر اساس ماده 588 در صورت فک پلمب و ادامه فعالیت به صورت غیرقانونی از 3 ماه تا 2 سال حبس برای متخلفان در نظر گرفته خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code