موضوعات
لرستان

كارشناس امور فرهنگي در گفت‌وگو با همشهری:

جراحي‌هاي زيبايي به پيكره اقتصاد و فرهنگ خانواده ضربه مي‌زنند

نویسنده:
خرم‌آباد‌ـ نسرين صفربيرانوند‌ـ خبرنگار همشهري: بيراه نيست اگر بگوييم جراحي‌هاي زيبايي يكي از معضلات اجتماعي است كه در چند سال اخير در كشور و به تبع آن در استان ما از رشد صعودي برخوردار بوده است.
1393/02/01
گرايش افراد مختلف در همه شرايط سني در روي آوردن به جراحي‌هاي زيبايي يكي از معضلاتي است كه امروزه خانواده‌هاي بسياري با آن درگيرند.  طبق آمار، ايران در جراحي‌هاي زيبايي رتبه اول را در دنيا دارد و با توجه به عوارضي كه اين جراحي‌ها برعملكرد سلامت بدن دارند بايد جامعه وخانواده‌ها را نسبت به خطرات موجود آگاه كرد و به افرادي كه به اين جراحي‌ها روي مي‌آورند توضيح داد كه به سلامت روح و روان خود توجه داشته باشند.  در لرستان نيز بسياري از خانواده‌ها با فرزندان خود بر سر مسأله جراحي زيبايي درگيرند. بعضي از جوانان و نوجوانان فقط به اين دليل كه همسالان آنان اين جراحي‌ها را انجام داده‌اند، خانواده‌هاي خود را تحت فشار قرار مي‌دهند و اين مسأله باعث تحميل مشكلات اقتصادي و روحي بر خانواده‌ها شده است. پيگيري دلايل روي آوردن به اين پديده از جهات مختلف قابل بررسي است. كارشناسان فرهنگي، اجتماعي، روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و مبلغان ديني اظهار نظرهاي مختلفي در اين زمينه انجام داده‌اند.  هشدارهاي مكرري از سوي جامعه بهداشتي و درماني درباره عوارض اين جراحي‌ها بر سلامت بدن داده شده و نسبت به فراگير شدن آن اعلام خطر شده، ولي آنچه ‌ در ‌ جامعه با آن روبه‌رو هستيم، افزايش انواع جراحي‌هاست.
زيبايي‌خواهي منطقي
يك كارشناس فرهنگي در اين زمينه به همشهري مي‌گويد: با اين‌كه حس زيبايي‌خواهي يك حس پايه‌اي و اساسي است، ولي اين زيبايي‌خواهي بايد منطقي و منطبق با اصول ديني و فرهنگي جامعه ما باشد.  «الهام رحيمي كيا» مي‌افزايد: اگر حس زيبايي‌خواهي به سلامت جسم آسيب برساند، اين ديگر يك حس غير‌منطقي و غير‌عقلاني است. وي كه مدير فرهنگي يكي از دانشگاه‌هاي استان است، با اشاره به اين‌كه انجام برخي از جراحي‌هاي زيبايي ضرورتي ندارد، مي‌گويد: جراحي به معناي عام در كشورهاي غربي در حوزه سلامت  كاربرد دارد و در واقع عملي است كه براي بهبود سلامت فرد انجام مي‌شود. در حالي كه اين عمل در كشور ما تقريباً معكوس است.
زنگ خطر
اين كارشناس يكي از علل روي آوردن به جراحي‌هاي زيبايي را از خود بيگانگي عنوان می کند و مي‌افزايد: افرادي كه به جراحي‌هاي زيبايي روي مي‌آورند، به جاي باور توانمندي‌ها و زيبايي‌هاي معنوي و باطني به آراستن ظاهر خود مي‌پردازند كه اين نوعي ازخودبيگانگي و اختلال شخصيتي است. رحيمي كيا با اشاره به روند صعودي جراحي‌هاي زيبايي در استان مي‌گويد: از آمار دقيق اطلاعي ندارم، ولي آنچه ‌ در جامعه وجود دارد، اين است كه اين روند سير صعودي دارد و اين زنگ خطر و هشداري ‌ براي خانواده‌ها و مسئولان است. زيرا اين جراحي‌ها عوارض غير‌قابل جبراني‌ روي سلامت افراد بر جاي مي‌گذارند.
توجه به توانمندي‌هاي فردي
 اين كارشناس در ادامه، تبليغات گسترده در رسانه‌هاي بيگانه و خارج شدن از قالب سنتي جامعه را يكي ديگر از علل روي آوردن افراد به جراحي‌‌هاي زيبايي عنوان مي‌كند. رحيمي‌كيا يكي از راهكارهاي مناسب كاهش تمايل افراد در استان به جراحي‌هاي زيبايي را آموزش خانواده‌ها بیان مي‌كند و مي‌افزايد: خانواده‌ها بايد به فرزندانشان توضيح دهند كه توانايي‌هاي باطني و معنوي خود را باور كنند و با ظاهر خود كنار بيايند.  اين كارشناس فرهنگي ادامه می‌دهد: جراحي‌هاي زيبايي علاوه بر عوارض بهداشتي و درماني كه بر سلامت افراد دارند، به پيكره اقتصاد و فرهنگ خانواده نيز ضربه مي‌زنند.  وي به اعتماد به نفس كاذبي كه بعد از انجام جراحي‌هاي زيبايي در افراد به وجود مي‌آيد، اشاره مي‌كند و مي‌گويد: اين اعتماد به نفس مقطعي است و پس از مدت كوتاهي از بين مي‌رود. رحيمي كيا اظهار مي‌كند: اسلام هم براي حفظ زيبايي افراد چارچوب‌هاي مشخصي دارد. اگر جراحي‌ها غير‌ضروري باشند و به سلامت افراد آسيب برسانند،‌كاري خارج از چارچوب اسلام انجام گرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code