موضوعات
لرستان

تحصیل 344 هزار دانش‌آموز زیر سقف‌های تخریبی

نویسنده:
وجود هزار و 50 مدرسه تخریبی در لرستان نیازمند تخصیص اعتبار ویژه برای بهسازی و نوسازی است که باید توسط دولت در نظر گرفته شود...
1396/09/11
وجود هزار و 50 مدرسه تخریبی در لرستان نیازمند تخصیص اعتبار ویژه برای بهسازی و نوسازی است که باید توسط دولت در نظر گرفته شود.
به گزارش فارس، امنیت فیزیکی کلاس‌های درس، ابتدایی‌ترین موردی است که باید به آن توجه داشت. برآورده کردن آن در هر مدرسه‌ای، مقدم بر سایر امور است. هر چند طی سال‌های اخیر شاهد برخی اقدامات برای بهسازی مدارس استان بوده‌ایم، اما با وجود این اقدامات، همچنان مشکلات پابرجا هستند و مسئولان نیز نتوانسته‌اند این تعداد مدارس تخریبی را تعیین تکلیف کنند.

مدارس کانکسی فاقد امکانات هستند
دهیار روستای بیدهل درباره مدرسه روستا می‌گوید: مدرسه‌ای که فرزندان ما در آن تحصیل می‌کنند، یک مخروبه بوده و هر لحظه احتمال ریزش سقف وجود دارد.
«حسن‌نقی بیرانوند» با بیان اینکه دانش‌آموزان در این مدرسه، امنیت جانی ندارند، تصریح می‌کند: چند سال پیش یک کانکس به دانش‌آموزان مدرسه اختصاص داده شد، اما به دلیل اینکه مدارس کانکسی در فصل سرما بسیار سرد هستند، شاهد برگشت دانش‌آموزان به همان مدارس تخریبی بودیم.
بیرانوند اظهار می‌کند: در مدرسه‌های کانکسی سروصدا زیاد است و باعث برهم خوردن تمرکز دانش‌آموزان می‌شود. تحصیل در چنین مدارسی به هیچ‌وجه در فصل سرما امکان‌پذیر نیست. 90 درصد از مدارس کانکسی از سرویس بهداشتی و آب ‌لوله‌کشی برخوردار نبوده و همچنین فضایی برای استراحت دانش‌آموزان ندارند.
وی عنوان می‌کند: تحصیل در کانکس سخت بود. توانستیم با همیاری اهالی روستا مدرسه تخریبی را از لحاظ بصری بهبود ببخشیم، اما همچنان خطرات احتمالی دانش‌آموزان این مدرسه را تهدید می‌کند.

لزوم استفاده از روانشناسی مهندسی
یک روانشناس با بیان اینکه فضای فیزیکی یکی از متغیرهایی است که هر سازمان باید به آن اهمیت بدهد، اظهار می‌کند: فضای فیزیکی از لحاظ زیبایی، میزان روشنایی، سرما و گرما و فضای سبز در رضایت شغلی افراد در محیط کار تاثیرگذار است.
«تورج سپهوند» می‌افزاید: در مورد دانش‌آموز چون سطح هیجان بالاست و تازگی و تنوع‌طلبی برای آنان بیشتر بوده، محیط باید از آراستگی بالایی برخوردار باشد. مدرسه نباید از لحاظ ظاهری فرسوده باشد و ضرورت دارد از نقش و نگارهای زیبایی که با دنیای کودکان و نوجوانان همخوانی دارد، استفاده شود.
این روانشناس با بیان اینکه در طراحی و ساخت مدارس باید از روانشناسی مهندسی استفاده کنیم، بیان می‌کند: استفاده از روانشناسی مهندسی در بقیه شغل‌ها معمول است، اما در این حوزه از آن استفاده نمی‌کنند. وقتی فضای تحصیل مناسب باشد، دانش‌آموز علاقه‌مندی بیشتری به یادگیری نشان می‌دهد و نتیجه، پیشرفت تحصیلی اوست.

اختصاص 3 هزار میلیارد  ریال اعتبار برای مقاوم‌سازی مدارس
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس لرستان با بیان اینکه برخی از مدارس تخریبی استان خطرآفرین بوده و نیاز به تخریب و بازسازی دارند، اظهار می‌کند: هزار و 50 فضای آموزشی و پرورشی استان تخریبی است و بیشتر این مدارس در مناطق روستایی قرار دارند. در این فضاهای آموزشی، 344 هزار و 750 دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند.
«محمد چگنی» با اعلام اینکه مجلس در برنامه پنجم، اعتباری به عنوان تخریب و نوسازی در نظر گرفت که تقریبا حدود 40 درصد این اعتبار به نوسازی کشور داده شد، عنوان می‌کند: از هر آنچه به ما داده شد، مدرسه ساختیم. با این حال کار ساخت مدارس تخریبی تمام نشده؛ چراکه تخصیص خوبی داده نشده است. چگنی بیان می‌کند: مجلس به این نتیجه رسیده که کار مدارس تخریبی تمام نشده و نیاز به اعتبار دارد. در برنامه ششم توسعه برای نوسازی و مقاوم‌سازی مدارس تخریبی حدود 3 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته است.
وی می‌افزاید: این مدارس خطر‌آفرین از دغدغه‌های ما هستند. مدارسی در استان داریم که با کوچک‌ترین زلزله‌ای بر سر دانش‌آموزان آوار خواهد شد. برای مدارس تخریبی اگر میانگین را در نظر بگیریم، باید 300 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شود.

وجود 50 مدرسه کپری و شبه کپری
چگنی با تاکید بر اینکه تاکنون هزار و 550 مدرسه تخریبی بازسازی شده، بیان می‌کند: در لرستان هزار و 50 مدرسه دیگر وجود دارد که نیازمند تخریب و بازسازی است، همچنین نزدیک به 50 مدرسه کپری و شبه‌کپری در استان داریم.
وی با اشاره به اینکه 171 مدرسه کانکسی در استان وجود دارد، ادامه می‌دهد: با دستگاه‌های مربوطه صحبت‌هایی شده که به مرور زمان این نوع مدارس از چرخه آموزش‌وپرورش خارج شوند. سالانه بین 10 تا 15 مدرسه کانکسی از چرخه آموزش با ساخت مدارس جدید خارج می‌شوند. کانکس‌ها استاندارد لازم برای تحصیل دانش‌آموزان را ندارند و جمع‌آوری آنها با توجه به شرایط اقلیمی استان کار سختی بوده و فقط یک درمان موقت است.

    تصمیمات کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای مدارس
نماینده خرم‌آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برنامه ششم، اعتباری برای مدارس تخریبی اختصاص داده شده، می‌گوید: در سفر اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به لرستان مجمع خیرین استان، بنیاد برکت و نوسازی مدارس تقبل کردند ساخت‌وسازهایی در مدرسه‌سازی لرستان داشته باشند. در این زمینه مقرر شد تا 84 مدرسه ساخته شود که امیدواریم با این کار تعدادی از مدارس کپری و فرسوده ساماندهی شوند.
«محمد بیرانوندی» با تاکید بر اینکه دانش‌آموزان باید با اطمینان در محیط مدرسه حاضر شوند، تصریح می‌کند: معتقدیم باید بهترین بناها به آموزش و پرورش اختصاص داده شود. با توجه به اینکه کانکس‌ها استانداردهای لازم را برای تحصیل ندارند ولی به دلیل نبود امنیت در مدارس فرسوده، مجبوریم به استفاده از همین کانکس‌ها بسنده کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code