موضوعات
لرستان

تب داغ اجاره مسکن در لرستان

نویسنده: مریم سرخوش / دبیر همشهری لرستان
شاخص‌های بانک مرکزی مبنی بر 9/4درصد رشد «بهای مسکن اجاره‌ای» در سه ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از افزایش اجاره بهای مسکن در فصل نقل و انتقالات تابستانی مالک و مستاجر خبر می‌دهد...
1396/06/22
شاخص‌های بانک مرکزی مبنی بر 9/4درصد رشد «بهای مسکن اجاره‌ای» در سه ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از افزایش اجاره بهای مسکن در فصل نقل و انتقالات تابستانی مالک و مستاجر خبر می‌دهد. این افزایش در بازار مسکن خرم‌آباد و سایر شهرهای استان قابل مشاهده است. بر اساس این شاخص‌ها، خرم‌آباد در فهرست 24 شهری قرار دارد که با افزایش 9/6 درصدی اجاره‌بها رو‌به‌‌روست و بروجرد هم به عنوان دومین شهر پرجمعیت لرستان در فهرست شهرهای سطح دوم ایران قرار گرفت که با افزایش 8/8 درصدی اجاره‌بها مواجه است.
در سه سال پایانی دهه 80 وزارت مسکن و شهرسازی اعلام کرد که مالکان می‌توانند فقط ۱۰ درصد روی اجاره‌بهای سال قبل اضافه کنند. نتیجه این سیاست، رهاشدگی یکباره اجاره‌بها در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ و پس از آن استمرار روند افزایشی اجاره‌بها بود. استمرار این روند با نبود نظارت از سوی سازمانهای دولتی و از سوی دیگر کم شدن سودهای بانکی در تابستان 96 به افزایش قابل توجه نرخ اجاره‌بها در بازار مسکن از ابتدای خرداد امسال تا‌کنون منجر شد. به طوری که به گفته متصدیان بنگاه‌های معاملات املاک در خرم‌آباد این افزایش نرخ اجاره‌بها طی روزهای گذشته به 40 درصد هم رسیده است.  هرچند بر اساس پیش‌بینی‌ها، با نزدیک شدن به روزهای پایانی تابستان تب داغ تقاضا در بازار مسکن اجاره‌‌ای هم فروکش می‌کند. دیده می‌شود که حتی با نزدیک شدن به پاییز و بازگشایی مدارس که از دلایل عمده کاهش تقاضا در بازار است، باز در نرخ اجاره‌بها کاهش صورت نگرفته است.
با توجه به اهمیت اجاره‌بها در سبد خانواده‌ها، جلوگیری از افزایش نرخ اجاره‌بها باید در اولویت اقدامات دولتمردان قرار گیرد و دستگاه‌های نظارتی متولی قیمت‌گذاری در بخش مسکن شوند. از دلایل رشد غیرمنطقی هزینه اجاره‌بهای مسکن، تعیین این نرخ‌ها از سوی مالکانی است که به خانه‌های اجاره‌ای خود چون یک منبع درآمد نگاه می‌کنند و رقابت ناسالمی را در بازار مسکن میان مستاجران رقم می‌زنند.
با توجه به رکود ساخت و ساز طی چند سال اخیر، واحد‌های مناسب مسکونی با کاهش قابل توجهی رو به ‌رو شده‌اند. کنترل بازار اجاره و ارائه سیاست‌های مناسب برای جلوگیری از فشار ناشی از افزایش اجاره‌بها به اجاره‌نشینان با اجرای طرح‌هایی از جمله ساخت مسکن استیجاری از سوی دولت، اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه، مالیات حاصل از درآمد مسکن‌های اجاره‌ای‌، نظارت بر افزایش حق‌المعامله بنگاه‌های مشاور املاک، افزایش مدت زمان اجاره با نرخ مصوب از یک سال به 3 سال و بیشتر، از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در کاهش نرخ اجاره‌بها موثر باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code