موضوعات
لرستان

به ازای هر 50 میلیون تومان قاچاق کالا یک شغل در شهر از بین می‎رود

نویسنده: علی رستمیان /نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس
قاچاق کالا از مهم‌ترین معضلات کشور است که به تولید ملی و داخلی ضربه می‌زند...
1396/05/21
قاچاق کالا از مهم‌ترین معضلات کشور است که به تولید ملی و داخلی ضربه می‌زند. هر چقدر قاچاق کالا افزایش یابد، به همان اندازه فرصت‌های شغلی از بین می‌رود. به ازای هر 50 میلیون تومان قاچاق کالا یک شغل در شهر و به ازای هر 15 میلیون تومان یک شغل در روستا از بین می‌رود. از سوی دیگر قاچاق کالا باعث سقوط تولید داخل می‌شود. با خرید کالاهای خارجی اما قاچاق و به ظاهر ارزان، کارخانه‌های داخلی یکی پس از دیگری تعطیلی می‌شوند. افرادی که مبادرت به قاچاق کالا می‌کنند، هزینه‌ای برای آب، برق، مالیات و ارزش افزوده پرداخت نمی‌کنند؛ این در حالی است که بیشترین سود را می‌برند. آنها به راحتی کالای قاچاق را از مبادی مختلف وارد کشور کرده و با قیمتی ارزان‌تر از تولید داخل به فروش می‌رسانند.
قاچاق تولید داخلی را نابود کرده و منجر به بروز بحران بیکاری می‌شود. ضروری است کشور به سمتی هدایت شود که عزم ملی برای مبارزه با قاچاق فراهم شود؛ چرا که به فرموده مقام معظم رهبری، قاچاق کالا خنجری است که از پشت به ما وارد می‌شود.
به رغم برخوردهای جدی و مبارزه با قاچاق کالا باز هم در این زمینه آسیب‌های فراوانی وجود دارد. تجربه نشان داده در مبارزه با قاچاق، برخورد قضایی چندان مثمرثمر نبوده است. توجه به راهکارهای فرهنگی، پیشگیرانه و ایجاد شغل، نقش موثری در کاهش قاچاق خواهند داشت. تدوین قوانین، حمایت از تجار و تولید داخلی و توجه به ارزش  های انسانی و اخلاقی از نکات قابل توجه در کاهش قاچاق کالا خواهد بود. تحریم کالاهای خارجی باید از بطن خانواده آغاز شود. با مصرف کالاهای داخلی و نخریدن کالاهای خارجی می‌توان حضوری صادقانه در صحنه مبارزه با کالای قاچاق داشت.
مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند؛ افزایش تولید ملی نه تنها سبب ایجاد و تقویت اشتغال می‌شود، بلکه یکی از راه‌های حمایت از اقتصاد مقاومتی است و باید روی این مهم اهتمام ویژه شود. ضروری است علاوه بر مبادی غیررسمی، در مبادی رسمی مناطق آزاد نیز کنترل بیشتری صورت گیرد و به مسئولان گوشزد شود که چنین مواردی را رصد و ساماندهی کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code