موضوعات
لرستان

بنا‌های تاریخی لرستان «مشارکتی» احیا می‌شوند

نویسنده:
لرستان را به‌عنوان «دیار خانه‌های تاریخی» می‌شناسند، اما این خانه ها حال ‌و روز خوشی ندارند. مسئولان وعده احیای آنها را در قالب اجرای طرح «خانه‌های مشارکتی» می‌دهند...
1396/07/19
لرستان را به‌عنوان «دیار خانه‌های تاریخی» می‌شناسند، اما این خانه ها حال ‌و روز خوشی ندارند. مسئولان وعده احیای آنها را در قالب اجرای طرح «خانه‌های مشارکتی» می‌دهند.
«غلامرضا سلیمانی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در گفت و گو با مهر در سخنانی با اشاره به اجرای طرح خانه‌های مشارکتی در لرستان اظهار کرد: این طرح در راستای حفظ و احیای خانه‌ها و بناهای تاریخی استان اجرا می‌شود. وی با بیان اینکه این آثار و بناهای تاریخی که در تملک میراث فرهنگی نیستند با مشارکت مالکان آنها بازسازی و احیا می شوند، افزود: طی سال جاری ۱۲ بنای تاریخی در استان در قالب طرح خانه‌های مشارکتی برای احیا در دستور کار قرار گرفت. سلیمانی اعتبار پیش بینی شده برای احیا و بازسازی این خانه‌های تاریخی را ۸۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این بناها در حال مرمت و بازسازی هستند.
این مسئول با اشاره به بازسازی خانه «رحیمی» در قالب این طرح عنوان کرد: این خانه مربوط به دوره قاجار بوده که در اثر گذشت زمان و عوامل طبیعی و انسانی تخریب شده است. خانه تاریخی رحیمی با مساحت ۵۵۰ متر مربع در دو طبقه ساخته و از تزئینات درهای «سه دری» و پنجره‌های «ارسی» در آن استفاده شده است.
مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اشاره به خانه تاریخی «بهرامی» هم اظهار کرد: این خانه نیز در بافت قدیمی خرم آباد واقع شده و عمده مصالح این ساختمان نیز آجر، خشت و چوب بوده و در کف آن نیز از آجرهای سنتی استفاده شده است. سلیمانی با اشاره به انجام عملیات آواربرداری، اجرای سقف، دیواره‌ها در بنای تاریخی «بهرامی» گفت: این امر برای بازسازی بنا و همچنین جلوگیری از تخریب بیشتر آن در دستور کار قرار گرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code