موضوعات
لرستان

بررسی تحولات خانواده در لرستان

نویسنده: ایمان مریدی/ خرم آباد- خبرنگار
نشست تخصصی مشترک دفتر دانشگاهی انجمن جامعه‌شناسی و پژوهشکده تعلیم و تربیت استان با هدف بررسی تحولات خانواده در لرستان با نگاهی به کتاب «زوال پدرسالاری» برگزار شد...
1396/08/17
نشست تخصصی مشترک دفتر دانشگاهی انجمن جامعه‌شناسی و پژوهشکده تعلیم و تربیت استان با هدف بررسی تحولات خانواده در لرستان با نگاهی به کتاب «زوال پدرسالاری» برگزار شد.
به گزارش همشهری «حسن اسماعیل‌زاده» رئیس پژوهشکده تعلیم و تربیت استان در بخشی از اظهاراتش در این نشست با اشاره به اهمیت خانواده به عنوان یک نهاد مهم و تاثیرگذار اجتماعی و نقش آن در حفظ سلامت اجتماع عنوان کرد: ضرورت توجه و اهمیت به تداوم نهاد خانواده همواره وجود داشته و خواهد داشت که در اثر تغییرات اجتماعی شاهد تغییر شکل، کارکرد و ابعاد آن هستیم ولی این نهاد همچنان پابرجاست.
مهاجرت گسترده از روستا به شهر به‌ ویژه در دهه ۶۰، رشد تکنولوژی و تغییر نظام تقسیم کار که باعث طولانی‌تر شدن دوره مصرف‌کنندگی افراد شد، ورود رسانه‌ها به زندگی، اشتغال و تحصیل زنان، از بین رفتن قبح طلاق، تغییر موقعیت‌های ازدواج و سبک زندگی، بالارفتن سطح انتظارات و... از مهم ترین مواردی بودند که این مدرس دانشگاه به عنوان عوامل دگرگونی و تحول خانواده در استان به آنها اشاره کرد.
اسماعیل‌زاده افزود: با توجه به نتایج سرشماری‌های گذشته شاهد افزایش بعد خانوار در دهه‌های 30 تا 60 و روند کاهشی آن در دهه‌های بعد در استان هستیم. عواملی از جمله تعامل کمتر بین اعضای خانواده با توجه به حضور روزافزون رسانه‌ها در زندگی، تضعیف روابط خویشاوندی، بالارفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، تغییر ارزش‌ها و بروز شکاف نسلی، واگذاری کارکردها به نهادهای دیگر و... از مهم‌ترین عوامل موثر بر این روند بوده است.

جایگزین‌های مدنی نظام پدرسالاری
«مجتبی ترکارانی» رئیس انجمن جامعه شناسی لرستان نیز در این جلسه گفت: با توجه به سابقه نظام ایلی در لرستان نظام پدرسالاری در استان ریشه‌دار بوده و این نظام نه فقط خانواده را پوشش داده بلکه به مثابه چتری بزرگ در ساختارهای اجتماعی دیگر مانند تیره و طایفه نیز عمل کرده است. بنابراین طبیعی است که با روند رو به کاهش قدرت نظام پدرسالاری در لرستان‌، روند افول نظام پدرسالاری و وضعیت گزینه‌های پیش روی آن در لرستان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.
وی افزود: کتاب زوال پدر‌سالاری اثر « سید محمد امین قانعی‌راد» از این منظر که آگاهی‌های قابل توجهی در معرض دید متفکران و محققان و کنشگران حوزه عمومی قرار می‌دهد، اهمیت بسزایی دارد. نظام پدرسالاری با همه انتقادهایی که شاید وارد باشد، در زمانه خودش کارکردهای مثبتی هم داشته و به مثابه چتر حمایتی برای همبستگی خانواده عمل کرده است، اما در جامعه کنونی باید به فکر جایگزین‌های مدنی برای آن باشیم. خانواده‌هایی با ساختار جدید در عین کمرنگ بودن، در حال رشد هستند. در خانواده مدنی، فضای احترام متقابل بوده و بر گفت‌وگو استوار است و افراد به میزان توان خویش در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت دارند. در این شکل خانواده، شاخص‌هایی چون تحصیلات و اشتغال زنان‌ به نوعی متعادل کردن قدرت درون خانواده را به دنبال داشته است.
ترکارانی تاکید کرد: باید به این نکته توجه داشت که چون پدرسالاری در جامعه ما سابقه و عمق بیشتری دارد، به نظر می‌رسد شتاب زیاد در تضعیف آن بدون ارائه جایگزین‌های مناسب می‌تواند پیامد‌های منفی بیشتری در خانواده و حتی کل جامعه لرستان به همراه داشته باشد. بنابراین در دوران گذار شاید لازم باشد سهمی از اقتدار پدرسالاری را برای رسیدن به یک خانواده مدنی درون ساختار قدرت خانواده بپذیریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code