موضوعات
لرستان

آموزش فنی و حرفه‌ای، كلید اشتغال پایدار

نویسنده: عباس دارایی/ خرم آباد- خبرنگار همشهری
لرستان در زمره استان‌هایی است كه آمار بیکاری بالایی دارد و البته اغلب بیکاران آن فاقد مهارت‌های فنی‌و‌حرفه‌ای هستند...
1396/05/22
لرستان در زمره استان‌هایی است كه آمار بیکاری بالایی دارد و البته اغلب بیکاران آن فاقد مهارت‌های فنی‌و‌حرفه‌ای هستند.
آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای در حالی از رکن‌های مهم و اساسی برای ورود افراد به بازار کار و دستیابی به شغل‌های پایدار و باثبات محسوب می‌شود که جمعیت بیکار در لرستان باید از سوی سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای با آموزش‌های متناسب با بازار کار به عنوان نیروهای خلاق و کارآمد آموزش ببینند. این امر در توسعه و پیشرفت استان نقشی اثرگذار دارد.
بیکاران با فراگیری مهارت‌های فنی‌و‌حرفه‌ای در واقع نیروی خلاقیت خود را در یک فضای رقابتی و مسیر اشتغال به کار می‌گیرند. این آموزش‌های مهارتی زمینه‌ساز ایجاد حرفه‌های باثبات است و از پدید آمدن شغل‌های کاذب و ناپایدار که توسعه همه‌جانبه استان را هدف قرار می‌دهند و سبب آسیب‌های مختلف اجتماعی می‌شوند، جلوگیری می‌کنند.
 
راه اندازی مشاغل خرد

یک استادکار شاغل در یکی از کارگاه‌های فنی‌و‌حرفه‌ای استان هم در این باره می‌گوید: برای حل ریشه‌ای معضل بیکاری و توسعه اشتغال مولد، مطمئن‌ترین راهكار، فراگیری آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و راه‌اندازی مشاغل خرد است.
«ابوذر جودکی» می‌افزاید: بازدهی کوتاه‌مدت آموزش‌های مهارتی موجب تسریع در جذب جوانان به بازار کار و اشتغال پایدار افراد فاقد مهارت است. این آموزش‌ها می‌توانند به عنوان یک راه کلیدی در توسعه سرمایه انسانی و اشتغال پایدار نقش‌آفرینی کنند و به طور حتم در هر یک از بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات برای مهارت‌آموختگان ایجاد اشتغال خواهند کرد.
جودکی اظهار می‌کند: توسعه آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای در مقایسه با آموزش‌های نظری از اهمیت‌ بیشتری برخوردار است زیرا فرد بیکار با دارابودن مهارت می‌تواند به راحتی مشغول به کار شود، اما فارغ‌التحصیل بیکار بدون مهارت، مشکلات زیادی برای ورود به بازار کار دارد. نبود مهارت، هم برای فرد و هم برای جامعه آفت است.
وی تاكید می كند: آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای می‌تواند فرد را برای احراز شغل، حرفه و کسب و کار آماده کند یا کارایی و توانایی وی را برای فعالیت در یك حرفه افزایش دهد. برای ایجاد هر شغل حدود 250 میلیون تومان سرمایه‌گذاری باید انجام بگیرد، اما برای ایجاد مشاغل خرد با 15 میلیون تومان هم می‌توان آن را انجام داد. به همین دلیل خروجی آموزش‌ها در این مراکز می‌تواند با اندکی سرمایه تبدیل به شغل شود.

پرورش کارآفرین
مدیرکل آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای لرستان نیز در این زمینه می‌گوید: سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای از سازمان‌های پیشروست که نقش موثری در مهارت‌افزایی بیکاران دارد.
«رحمان قلاوند» با بیان اینکه آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای گامی موثر در جامعه برای ایجاد اشتغال است، می‌افزاید: با بهره‌گیری از آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای در راستای آموزش به جوانان، از این قشر جامعه، کارآفرین ساخته می‌شود.
وی بیان می‌کند: سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای در واگذاری تصدی‌گری به بخش خصوصی مصمم است به طوری که ۶۰ درصد آموزش‌های مهارتی این استان توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.
قلاوند می‌گوید: ۱۷ مرکز آموزش دولتی و ۳۱۰ آموزشگاه آزاد (بخش خصوصی) در لرستان آموزش‌های لازم را در جهت کسب مهارت به شهروندان لرستانی ارائه می‌دهند. سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای هم به عنوان تامین‌کننده مهارت‌های لازم و نیروی کار برای سند اشتغال استان در سال جاری، ارائه آموزش‌های فنی به بیش از ۳۰ هزار نفر را در دستور کار قرار داده است.

ارائه آموزش‌های مهارتی به 6 میلیون نفرساعت
مدیرکل آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای لرستان اظهار می كند: با توجه به اینکه متوسط هر دوره ۲۰۰ ساعت است امسال آموزش‌های مهارتی به حدود ۶ میلیون نفرساعت توسط سوی این سازمان ارائه می‌شود. سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای با در نظر گرفتن آموزش برای ۳۰ هزار نفر که بیشتر از تعداد پیش‌بینی شده است، گامی موثری برای سند اشتغال لرستان بر می‌دارد.
این مسئول با بیان اینکه جایگاه روستاییان و عشایر هم در سند مهارتی استان به ‌خوبی دیده ‌شده است، تاکید می‌کند: امسال در سند آموزشی استان حدود 300 هزار نفرساعت برای حوزه عشایری و حدود 500 هزار نفرساعت برای حوزه روستایی در نظر گرفته‌شده اند.
وی عنوان می‌کند: آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای در دو بخش دولتی و غیر دولتی ارائه می‌شوند به طوری که حدود ۵۳ درصد از آموزش‌های مهارتی استان در قالب بخش غیر دولتی در ۳۰۰ آموزشگاه آزاد استان انجام می‌گیرد.
این مسئول خواستار هدایت دانش‌آموزان و جوانان به سمت فراگیری آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای شده و می‌گوید: تنها در این صورت است که آینده شغلی و معیشت دانش‌آموزان و جوانان بیکار لرستانی دچار مشکل نخواهد شد.

    کارایی براساس تغییرات تکنولوژیکی
«صادق سهرابی» کارشناس اشتغال با بیان اینكه آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای، افراد بیکار را با توجه به شرایط اقتصادی جامعه آماده ورود به بازار کار می‌کند، می‌گوید: سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای با ارائه مهارت‌های عمومی بازار کار و صنعت را مورد توجه قرار می‌دهد و کارایی افراد بیکار را با توجه به تغییرات تکنولوژیکی به روز می‌کند. نبود آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کارآفرین در جامعه پیامدهای منفی به دنبال دارد که افزایش مدرک‌گرایی از نتایج آن است. افراد پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، بدون بهره‌مندی از آموزش‌های فنی قادر به پیدا كردن شغل مناسب نخواهند بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code