موضوعات
لرستان

الیگودرز به كاشان« گل محمدی» می‌فروشد

نویسنده:
در حال حاضر برداشت گل محمدی در سطح 30 هکتار در الیگودرز شروع شده و گل تر آن کیلویی 9 هزار تومان به شهرستان کاشان فروخته می‌شود...
1396/06/19
در حال حاضر برداشت گل محمدی در سطح 30 هکتار در الیگودرز شروع شده و گل تر آن کیلویی 9 هزار تومان به شهرستان کاشان فروخته می‌شود.
به گزارش ایسنا، مدیر جهاد کشاورزی الیگودرز از آغاز برداشت گل محمدی در این شهرستان خبر داد و گفت: الیگودرز با داشتن آب و هوای مناسب و ارتفاع از سطح دریا یکی از بهترین مناطق برای کشت گل محمدی است که گل آن از عطر و اسانس فوق‌العاده‌ای برخوردار است.«حمید رضا غلامی»  اظهار كرد: در سال‌های 93 و 94 حدود 90 هکتار گل محمدی در شهرستان الیگودرز کشت شده است.
مدیر جهاد کشاورزی الیگودرز بیان کرد: این کشت اشتغال فصلی خوبی نیز دارد و روزانه حدود 40 نفر مشغول چیدن گل هستند.وی گفت: امیدوارم در آینده نزدیک الیگودرز به قطب کشت گل محمدی در لرستان تبدیل شود و یکی از نیازهای شهرستان که ساخت کارخانه گلاب‌گیری و تهیه اسانس است، اجرایی شود.

خرید تضمینی 1100 تن کلزا در پلدختر
سرپرست اداره جهاد کشاورزی پلدختر از خرید تضمینی هزار و 100 تن کلزا در این شهرستان خبر داد.
به گزارش ایسنا، «علی‌نظر نظری» با اشاره به افزایش سطح زیرکشت کلزا در این شهرستان بیان کرد: از حدود 3 هفته پیش برداشت کلزا شروع شده و پیش‌بینی می‌کنیم 100 تن دیگر نیز خرید تضمینی داشته باشیم.
وی با بیان این‌که یک کمیسیون خرید تضمینی در شهرستان فعال است، یادآور شد: قیمت هر کیلوگرم خرید تضمینی کلزا 2 هزار و 530 تومان است.
نظری اضافه کرد: سطح زیرکشت کلزا در پلدختر 3 هزار و 800 هکتار است که 3 هزار هکتار آن قابل برداشت است و نسبت به سال گذشته که کمتر از 300 هکتار بود، رشد حدود 13 برابری داشته است.سرپرست اداره جهاد کشاورزی پلدختر اظهارکرد: کلزا به خاطر تناوبی که با گندم دارد برای زمین‌ها نیاز است و چون کشت آن دیم است در کاهش مصرف آب نیز تأثیر دارد.

فعالیت 500 مزرعه پرورش ماهی در لرستان
در حال حاضر 500 مزرعه پرورش ماهی در استان لرستان فعالیت می‌كنند كه زمینه اشتغال را برای 13 هزار نفر فراهم كرده است.
به گزارش فارس، مدیرکل شیلات استان لرستان با اشاره به این‌که لرستان به عنوان یک استان آبزی پرور در سطح کشور شناخته شده است، افزود: سالانه بیش از 22 هزار تن ماهی در لرستان تولید می‌شود.
« کیارش بیرانوند» گفت: امیدواریم که امسال این ظرفیت به بیش از 25 هزار تن تولید ماهی در استان برسد.
این مسئول با اشاره به این‌که در حال حاضر هزار و200 تن ماهیان گرمابی در لرستان تولید می‌شود، افزود: تولید 146 میلیون قطعه بچه ماهی در سال استان لرستان را به رتبه نخست تولید بچه ماهی در کشور رسانده است.
بیرانوند ادامه داد: 13 مرکز تکثیر ماهی در لرستان وجود دارد و هم اکنون 2 هزار و 400 پروانه تولید ماهی در دست مردم استان است، این در حالی است که در سال گذشته 100 تن ماهی به خارج از کشور صادر شد.
مدیرکل شیلات استان لرستان گفت: استان لرستان در زمینه پرورش آبزیان گرمابی رتبه اول و سردآبی رتبه دوم در سطح کشور را دارد.
وی بیان کرد: 3 کارخانه صنایع تبدیلی در زمینه پرورش ماهی در لرستان وجود دارد، اما این استان ظرفیت بیشتری دارد و اگر سرمایه‌‌گذاری بخواهد در این زمینه سرمایه‌گذاری کند او را حمایت می‌کنیم.
بیرانوند عنوان کرد: طرح واگذاری یکی از مجتمع‌های بزرگ پرورش ماهی لرستان به بخش خصوصی در زمینه طرح اقتصاد مقاومتی یکی از اولویت‌های ما در سال جاری است.مدیرکل شیلات استان لرستان گفت: یکی دیگر از اولویت‌های اداره کل شیلات لرستان پرورش ماهی در قفس است.
این مسئول اظهار كرد: در حاشیه رودخانه سیمره و کشکان لرستان طرح پرورش ماهیان گرما‌بی در قالب مزارع کوچک 10 و 20 تنی از دیگر اولویت‌های شیلات لرستان است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code