موضوعات
لرستان

افزایش کشت انجیر سیاه استان با ایجاد صنایع تبدیلی

نویسنده:
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزایش تولید انجیر سیاه و اشتغال‌زایی در این حوزه را مشروط به ایجاد صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی استان دانست...
1396/05/22
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزایش تولید انجیر سیاه و اشتغال‌زایی در این حوزه را مشروط به ایجاد صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی استان دانست.
«بهروز بهاروند» در گفت و گو با فارس اظهار کرد: مشکلی که در بحث محصولات باغی با آن مواجه هستیم، نبود صنایع تبدیلی است. به عنوان نمونه انجیر سیاه به عنوان یکی از محصولات با ارزش بالا، تاکنون نتوانسته ارزش افزوده و درآمدزایی داشته باشد. انجیری که در ابتدا کیلویی 20 هزار تومان به فروش می‌رسید، پس از گذشت چند روز به 4 هزار تومان کاهش پیدا می‌کند. اگر صنایع تبدیلی در استان وجود داشته باشد علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، اشتغال‌زایی مناسبی نیز ایجاد می‌شود.
این مسئول با اشاره به سطح زیر کشت باغات انجیر در استان عنوان کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت انجیر سیاه 1400 هکتار است، اما در صورتی که صنایع تبدیلی ایجاد شود این میزان به 10 هزار هکتار افزایش پیدا می‌کند. در این سطح زیر کشت انجیر، 5 هزار شغل ایجاد شده‌ که با افزایش سطح زیر کشت به 10هزار هکتار این رقم به 20 هزار شغل می‌رسد.
وی تاکید کرد: با احداث صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی، بهره‌برداران دیگر دغدغه هدر‌رفت و ضایع شدن محصولاتشان را نخواهند داشت.
بهاروند همچنین از تولید 239 هزار تن محصولات باغی در استان تا پایان امسال خبر داد و افزود: شاخص‌ترین این تولیدات، محصول سیب با 48 هزار تن است. 34 هزار تن انار، 15 هزار تن زردآلو، 24 هزارتن انجیرسیاه و 14 هزارتن گردو از دیگر تولیدات باغی استان به شمار می‌روند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code