موضوعات
لرستان

استفاده از سلاح بیهوشی برای زنده‌گیری سگ‌های ولگرد

نویسنده: فاطیما محمدی/ خرم‌آباد- خبرنگار
یکی از معضلات مهم در شهر خرم‌آباد وجود سگ‌های ولگرد در برخی مناطق به ویژه گلدشت شرقی و شصت متری است که مشکلات زیادی را برای شهروندان ایجاد می‌کند...
1396/07/10
 یکی از معضلات مهم در شهر خرم‌آباد وجود سگ‌های ولگرد در برخی مناطق به ویژه گلدشت شرقی و شصت متری است که مشکلات زیادی را برای شهروندان ایجاد می‌کند. حضور این حیوانات در شهر علاوه بر ایجاد آلودگی صوتی، ترس و وحشت برای کودکان، بهداشت محیط را نیز با مشکل مواجه کرده است. وجود این سگ‌ها منجر به اعتراض‌های شهروندان شده چرا که آنها بار‌ها شاهد برخورد این حیوانات بدون صاحب با خودروها بوده‌اند. از طرفی این سگ‌های ولگرد یکی از مهم‌ترین عوامل سلب آسایش عمومی و ابتلا به بیماری‌های ساریه، آلودگی پارک‌ها و تفرجگاه‌ها هستند. لازم است تا مسئولان شهری راهکاری برای جمع‌آوری این دسته از حیوانات در سطح شهر داشته باشند. البته به نظر می‌رسد ساماندهی سگ‌های ولگرد نیازمند همکاری همه دستگاه‌های نظارتی است.
 
دغدغه شهروندان  

یکی از شهروندان خرم‌آبادی می‌گوید: وجود سگ‌های ولگرد در مناطق شهری و سروصداهایی که ایجاد می‌کنند باعث بر هم زدن آسایش ما در ساعاتی از شب می‌شود.
 «مراد پاپی» ادامه می‌دهد: این حیوانات قطعا ناقل بیماری هستند و باعث می‌شوند محیط شهری از لحاظ بهداشتی در وضعیت مناسبی نباشد. از طرف دیگر در صورت حمله به هر کدام از شهروندان هیچ کدام از ارگان‌ها پاسخگو نیستند. از دستگاه‌ها و سازمان‌های مدیریت شهری و بهداشت محیط شهر خرم‌آباد انتظار می‌رود نسبت به این موضوع و از همه مهم‌تر حفظ سلامت شهروندان اهتمام بیشتری داشته باشند تا با برنامه‌ریزی و شیوه‌های جمع آوری درست، دیگر شاهد حضور سگ های ولگرد در سطح شهر نباشیم.
«مونا ابراهیمی» یکی دیگر از شهروندان عنوان می‌کند: وجود سگ‌های ولگرد در منطقه گلدشت شرقی در ساعاتی از روز تردد را برای ما و کودکان سخت کرده و با ترس و دلهره از مسیرها عبور می‌کنیم. وجود سگ‌های ولگرد در این منطقه منظره بدی ایجاد کرده و حتی بر حضور شهروندان و سکونت در محله نیز تاثیر گذاشته است، به گونه‌ای که بسیاری از افرادی که در این محله مستاجرند به دلیل وجود همین مشکل دیگر حاضر به زندگی در این محله نیستند.
ابراهیمی ادامه می‌دهد: بسیاری از مسئولان نیز بر این موضوع واقف هستند زیرا قطعا خودشان یا بستگانشان در این محلات سکونت دارند و این موضوع را به گوش آنها رسانده‌اند. حتی از طریق رسانه‌ها نیز بارها این موضوع اطلاع‌رسانی شده است. بر همین اساس باید شهرداری و هر ارگانی که در این زمینه مسئول است هرچه زودتر به این موضوع ورود پیدا کند و آسایش و بهداشت را به محیط برگرداند.
 
اولویت؛ جمع‌آوری سگ‌های ولگرد
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم‌آباد با تایید مزاحمت‌های سگ‌های ولگرد در سطح شهر، اظهار می‌کند: با توجه به افزایش تعداد سگ‌های ولگرد، مزاحمت‌های این حیوانات برای شهروندان و ایجاد آلودگی‌های محیطی در سطح شهر، سازمان مدیریت پسماند یکی از اولویت‌های خود را ساماندهی سگ‌های ولگرد قرار داده است.
«رضا ماجدی» می‌افزاید: با توجه به تماس‌ها و گلایه‌های شهروندان در خصوص وجود سگ‌های ولگرد در سطح شهر به دنبال راهی بودیم که بتوانیم این موضوع را ساماندهی کنیم.
این مسئول به اهمیت زنده‌گیری سگ‌های ولگرد اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توان برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد استفاده کرد، روش زنده گیری است. در این روش به سگ آسیب جدی وارد نمی‌شود. به منظور تسریع در روند زنده‌گیری سگ‌های ولگرد با پیگیری‌های متعدد و رایزنی‌های صورت گرفته موفق شدیم سلاح مربوطه را به صورت رایگان از وزارت دفاع دریافت کنیم.
ماجدی با اشاره به اهمیت زنده‌گیری سگ‌های ولگرد بیان می‌کند: زنده‌گیری سگ‌های ولگرد به منظور حفظ سلامت شهروندان ضروری است و با اضافه شدن سلاح بیهوشی روند جمع کردن سگ‌های ولگرد تسریع پیدا می‌کند. با توجه به اینکه ضریب امنیتی با استفاده از سلاح بیهوشی بالاست و برای مردم هم هیچ خطری ندارد، در طول شبانه‌روز می‌توان از این سلاح استفاده کرد.
 
ضرورت ورود تشکل‌های مردم‌نهاد
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری خرم‌آباد با بیان اینکه سلامت شهروندان برای مدیریت شهری خرم‌آباد از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار می‌کند: انتظار می‌رود تشکل‌های مردم‌نهاد برای ساماندهی سگ‌های ولگرد به کمک شهرداری بیایند و این سازمان را در ارائه روش‌های بهتر یاری کنند.  
ماجدی به شهروندان اطمینان داد؛ این سازمان با جدیت نسبت به جمع‌آوری سگ‌های ولگرد اقدام خواهد کرد. وی در ادامه بیان می‌کند: امید‌ است با استفاده از سلاح بیهوشی بتوانیم محیط شهر را در مقابل شیوع بیماری‌های قابل انتقال از سگ به انسان مانند سالک، ایمن و سلامت شهروندان را تامین کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code