موضوعات
لرستان

اجرای طرح مشاوره آموزش و اشتغال برای مهارت‌آموزان استان

نویسنده:
برنامه‌ریزی سنگینی که از سوی دولت برای طرح‌های اشتغال‌زایی انجام می‌شود،‌ تنها با فراهم شدن زیرساخت برای این برنامه‌ها در بخش‌های مختلف محقق خواهد شد...
1396/05/17
برنامه‌ریزی سنگینی که از سوی دولت برای طرح‌های اشتغال‌زایی انجام می‌شود،‌ تنها با فراهم شدن زیرساخت برای این برنامه‌ها در بخش‌های مختلف محقق خواهد شد.
به گزارش همشهری، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای لرستان در این باره می‌گوید: برای رسیدن به اهداف ترسیم شده در برنامه‌های اشتغال کشور و استان، همه بخش‌ها اعم از دولتی و غیردولتی باید تلاش خود را در جهت تشویق مردم به رشد پس‌اندازهای عمومی که زمینه‌ساز رشد سرمایه‌گذاری است، انجام دهند. این پس‌اندازها و به‌کارگیری آنها از طریق تسهیلات بانکی رونق اشتغال را در پی خواهد داشت.
«رحمن قلاوند» ادامه می‌دهد: در سال جاری برای تحقق اهداف سند اشتغال استان حدود 6 میلیارد و 400 میلیون تومان منابع مالی در نظر گرفته شده و سرمایه گذاری اشتغال برای هر فرد حدود 250 میلیون تومان است. این موضوع نشان می‌دهد که انباشت پس‌اندازها و سرمایه در موسسات بانکی و مالی منجر به پشتیبانی از اشتغال می‌شود.
قلاوند عنوان می‌کند: اگر آموزش‌های مهارتی مورد نیاز برنامه‌های اشتغال برگزار نشود و مردم و جامعه هدف به سمت این آموزش‌ها نیایند، برنامه اشتغال موفقیت چندانی نخواهند داشت. البته اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای یکی از بخش‌هایی است که وظیفه تامین نیروی انسانی مورد نیاز برنامه اشتغال را بر عهده دارد. یکی از فعالیت‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای ترغیب و تشویق افراد به حضور در کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای به جای روی آوردن به مشاغل کاذب است. بر همین اساس در سال جاری طرح مشاوره آموزش و اشتغال بیش از گذشته فعال است تا با مشاوره صحیح به مهارت‌جویان و مهارت‌آموزان آنها را به یادگیری مجموعه‌ای از مهارت‌های مورد نیاز یک حرفه تشویق کند.
قلاوند با اشاره به برنامه‌های آتی این اداره کل و نیازسنجی‌های صورت گرفته در استان، اظهار می‌کند: در سال جاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه اشتغال فراگیر را ابلاغ کرده است. اجرای دو برنامه مهارت‌آموزی در حوزه کار و کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی که از زیرمجموعه‌های برنامه اشتغال فراگیر بوده، برای توسعه توانایی‌های عموم کارجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آغاز شده است.
وی تاکید می‌کند: در حال حاضر نیازسنجی یکی از اصلی‌ترین و در واقع پیچیده‌ترین مراحل آموزش است که اگر به درستی انجام شود، می‌توان به اجرای موفق برنامه‌های آموزشی امیدوارتر بود. به همین منظور طرح شورای مهارت را تنظیم کرده‌ایم تا نیازسنجی آموزشی هر شهرستان با شرکت فعال و مؤثر همه بخش‌های ذی  ربط و با هدایت فرماندار هر شهرستان انجام شده و به آموزش فنی و حرفه‌ای ابلاغ شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code