موضوعات
لرستان

آتش‌نشانی پاسخگوی تماس‌های شهروندان است

نویسنده:
بیشترین ماموریت سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد در فصل بهار مربوط به حوادث تصادفی، غرق شدگی و کوهنوردی است. البته آتش‌سوزی هم از دیگر ماموریت‌هایی است که نیروهای آتش‌نشان انجام داده‌اند...
1396/05/22
بیشترین ماموریت سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد در فصل بهار مربوط به حوادث تصادفی، غرق شدگی و کوهنوردی است. البته آتش‌سوزی هم از دیگر ماموریت‌هایی است که نیروهای آتش‌نشان انجام داده‌اند.
«فضل الله رشیدی» مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری خرم آباد در این‌باره به همشهری گفت: روزانه به طور میانگین 100 تا 150 تماس با شماره 125 برقرار می‌شود که البته برخی از آنها مزاحم هستند و باعث آزار برای عوامل آتش‌نشانی می‌شوند.
وی ادامه داد: سازمان آتش‌نشانی آمادگی برخورد با انواع حوادث را دارد، از محبوس شدن در آسانسور تا مشکلات ناشی از چرخ گوشت و حتی مواردی همچون گیر کردن انگشتر در دست هم از سوی ماموران آتش‌نشانی رفع می‌شود. درواقع نیروهای شهرداری آمادگی کامل دارند که 24 ساعته پاسخگوی نیاز شهروندان باشند.
رشیدی با اشاره به اهمیت آموزش شهروندان در مقابله با حوادث بیان کرد: سال‌های 94 تا 95 بیش از 14 هزار نفر آموزش در زمینه اطفای حریق و دیگر حوادث را داشته‌ایم، زیرا معتقدیم شهروندان در پیشگیری و مقابله با حوادث بسیار تاثیرگذارند.
این مسئول مهم‌ترین دغدغه این سازمان را کمبود تجهیزات و نیروی انسانی بیان کرد و افزود: در حال حاضر نیروی عملیاتی سازمان آتش‌نشانی 150 نفر است که باید حداقل 30 نفر به آن اضافه شوند. به ازای هر 2 هزار نفر ضرورت دارد یک نیروی عملیاتی مشغول فعالیت باشد که این امر مربوط به شهرهایی است که کویری هستند. در شهری مانند خرم‌آباد که کوهستانی است، با وجود بافت قدیمی و کوچه پس کوچه‌هایی که راه عبورشان سخت است، نیروی بیشتری نیاز است.  
این مسئول در شهرداری خرم آباد درخصوص آگاه بودن مردم از مواقعی که باید با شماره 125 تماس بگیرند اظهار کرد: مردم خودشان می‌دانند که برای هرحادثه‌ای باید با چه ارگانی تماس بگیرند، مثلا در تصادفاتی که خارج از شهر است باید با اورژانس تماس گرفته شود . اما به هرحال اطلاع‌رسانی از سوی اصحاب رسانه موجب فرهنگسازی و تاثیر‌گذاری بیشتر خواهد بود.
رشیدی تاکید کرد: از شهروندان می‌خواهیم از تماس‌های غیرضروری با شماره 125 بپرهیزند زیرا ممکن است همان زمانی که تلفن سازمان اشغال است، فرد دیگری نیازمند کمک و حضور عوامل آتش‌نشانی باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code