موضوعات
لرستان

«نه به ریختن زباله» در معابر

نویسنده:
مدیرعامل سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری خرم‌آباد بر ضرورت نهادینه کردن فرهنگ نریختن زباله در معابر شهر تاکید کرد...
1396/08/29
مدیرعامل سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری خرم‌آباد بر ضرورت نهادینه کردن فرهنگ نریختن زباله در معابر شهر تاکید کرد.
«شاهین احمدی» در گفت‌وگو با همشهری بیان کرد: مشکلات مربوط به نظافت شهر با وجود اقداماتی که انجام شده همچنان پابرجاست، به طوری که متولیان به دنبال راهی برای کاهش سطح زباله در شهرها هستند. وی افزود: هنگام عبور از خیابان‌های اصلی و فرعی شهر شاهد ریختن زباله توسط شهروندان در معابر هستیم. این اتفاق نه تنها چشم‌انداز و منظره نامطلوبی ایجاد می‌کند بلکه کار پاکبانان را هم افزایش می‌دهد‌. در بیشتر کشورهای جهان، ریختن زباله در معابر عمومی و پرت کردن آن از پنجره ماشین جرائم نقدی سنگینی به دنبال دارد، اما واقعیت این است که تنها با اقدامات تنبیهی نمی‌توان به اصلاح رفتار شهروندان امیدوار بود‌.
احمدی با بیان اینکه «نه به ریختن زباله» کار ارزشمندی است که باید فرهنگسازی شود، تاکید کرد: شهروندان باید احساس مسئولیت کرده و زباله‌ها را در سطح معابر رها نکنند.
این مسئول معتقد است؛ آموزش و آگاهی از ابزارهای اصلی و زیربنایی تغییر رفتار شهروندان هستند. بر همین اساس آموزش‌های عمومی باید از طریق برنامه‌ نهادهای مختلف از جمله رسانه ملی به کودکان، نوجوانان و جوانان ارائه شود، زیرا رسانه‌ها در نهادینه‌کردن فرهنگ نریختن زباله می‌توانند کمک قابل توجهی به سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری ‌کنند.
وی با بیان اینکه فرهنگ نریختن زباله کاری پر دغدغه و زمانبر است، تصریح کرد: با همکاری مردم این کار عملی خواهد شد. در صورت همکاری مردم و تشکل‌های اجتماعی با مدیریت شهری، بدون شک معضلات و مشکلات جامعه با سرعت بیشتری حل می‌شود. از سوی دیگر با کاهش هزینه در زمینه پسماند می‌توان مبلغی که به این امر اختصاص داده می‌شود را صرف توسعه کتابخانه‌ها، سالن‌های ورزشی و فضاهای سبز کرد.
احمدی تاکید کرد: در کنار انتظاراتی که از شهروندان می‌رود، دولت هم باید ابزارهای پاکسازی مانند سطل‌های زباله را فراهم کند که در خرم‌آباد به این موضوع توجه شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code