موضوعات
لرستان

«طرح هادی» طرح تحول روستاهای استان

نویسنده:
بر اساس آمار لرستان دارای 2 هزار و 980 روستاست که از این تعداد هزار و 569 روستا جمعیتی بیش از 20 خانوار دارند. از مجموع روستاهای بالای 20 خانوار طرح هادی برای هزار و 501 روستای استان در برنامه پنجم توسعه کشور تهیه شده است...
1396/07/19
بر اساس آمار لرستان دارای 2 هزار و 980 روستاست که از این تعداد هزار و 569 روستا جمعیتی بیش از 20 خانوار دارند. از مجموع روستاهای بالای 20 خانوار طرح هادی برای هزار و 501 روستای استان در برنامه پنجم توسعه کشور تهیه شده است.
به گزارش ایرنا، روستاییان و کشاورزان در تولید محصولات غذایی و کشاورزی نقش داشته و همین موضوع از ضرورت‌های توسعه روستایی است. طبق بررسی‌های انجام شده، بیش از 80 درصد فعالیت‌ها و تولیدات کشاورزی مربوط به روستاهاست. با در نظر گرفتن این نکته که امنیت غذایی، امروزه از اهداف مهم توسعه پایدار به شمار می‌رود، اهمیت توسعه روستاها بیشتر می‌شود. از لحاظ زیست‌محیطی نیز حدود 80 تا 90 درصد عرصه‌های طبیعی کشور تحت کنترل و فعالیت روستاییان است، به همین دلیل توسعه روستاها از این جنبه که می‌تواند به حفظ سرزمین و بقای آن کمک کند، دارای اهمیت است.
جمعیت روستایی بیش از 25 درصد تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص داده اند. حتی بخش قابل توجهی از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی نیز به اقتصاد روستایی تعلق دارد. اگر تأمین بخشی از مواد اولیه صنایع شهری از سوی بخش کشاورزی و جامعه روستایی را نیز در نظر بگیریم، لزوم توسعه روستایی مشخص‌تر‌ می‌شود.
بالاخره مساله مهاجرت‌های رو به افزایش و خروج سرمایه‌های انسانی و مادی از حوزه‌های روستایی به حوزه‌های شهری، به ویژه کلانشهرها و اثرات نامطلوب اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ناشی از آن، ضرورت توجه به نواحی روستایی، برای تعدیل و هدایت مهاجرت‌های روستایی را نشان می‌دهد.
با پیروزی انقلاب اسلامی و توجه به اینکه محرومیت‌زدایی، عدالت اجتماعی و مبارزه با فقر و تبعیض از شعارهای مهم انقلاب بود، اقداماتی در این زمینه انجام شده که تشکیل جهاد سازندگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از جمله آنهاست.
به طور کلی شکل‌گیری و گسترش سازندگی در کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی‌‌(ره) و با هدف نوسازی و توسعه روستاها، نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه اساسی محرومیت‌زدایی و مبارزه با فقر در اندیشه حکومت اسلامی است.  
 
اقدامات در طرح هادی روستایی  

مسئول روابط عمومی بنیاد مسکن لرستان در این باره اظهار کرد: فعالیت‌های عمران روستایی یکی از مؤثرترین و گسترده‌ترین اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جهت بهسازی و توسعه کالبدی روستاهاست که با هدف توسعه و فراهم کردن عادلانه امکانات برای بهبود شرایط زیست‌محیطی در روستاها انجام می‌شود.  
«مصیب زرین» گفت: از جمله مهم‌ترین این اقدامات تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی است که با هدف ساماندهی، اصلاح بافت موجود و نگاهی آینده‌نگر در خصوص گسترش روستاها، استفاده بهینه از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تجاری، تأسیسات، تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی است.  وی مهم‌ترین اهداف طرح هادی روستایی را ایجاد زمینه توسعه و عمران در روستاها با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، فراهم کردن عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی و رفاهی، هدایت وضعیت فیزیکی روستاها و ایجاد تسهیلات لازم به ‌منظور بهبود مسکن روستاییان و خدمات محیط زیستی و عمومی اعلام کرد.
به گفته زرین در اجرای طرح هادی روستایی اقداماتی از جمله احداث و اصلاح شبکه معابر، احداث و اصلاح میدان‌ها، فضای سبز، اصلاح کانال‌های آب داخل روستاها، دیواره‌سازی، احداث و تکمیل سیل‌بند و سیل‌برگردان، آماده‌سازی اراضی پیش‌بینی‌شده برای گسترش روستا، احداث پل‌های مورد نیاز داخل روستا و احداث و تکمیل شبکه دفع فاضلاب انجام می‌شود.
وی افزود: از سایر اقدامات اجرایی که در حال حاضر توسط بنیاد مسکن در بحث اجرای طرح هادی صورت می‌گیرد، می‌توان به سنگفرش و جداره‌سازی معابر، بهسازی مراکز محلی، ساماندهی فضاهای عمومی، بهسازی مظهر قنات‌ها و همچنین محل برداشت آب و شست‌وشوی لباس اشاره کرد.
 
اختصاص 190 میلیارد ریال اعتبار در سال جاری  
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن لرستان نیز با اشاره به اهمیت اجرای طرح‌های هادی در روستاها گفت: طرح‌های هادی، تمامی روستاهای با جمعیت بیش از 20 خانوار را تحت پوشش قرار می‌دهند.
«هادی جعفری» افزود: اعتبار تهیه طرح‌های هادی بر اساس مصوبه مجلس است. تا قبل از برنامه ششم توسعه تا 8 درصد اعتبارات استانی در نظر گرفته می‌شد اما بر اساس برنامه ششم توسعه بین 5 تا 8 درصد اعتبارات استانی به این طرح تعلق می‌گیرد.
جعفری با بیان اینکه اعتبار سال گذشته برای اجرای طرح‌های هادی در این استان 260 میلیارد ریال بود، اظهار کرد: از این مبلغ 30 میلیارد ریال تخصیص داده شده است.
به گفته معاون عمران روستایی بنیاد مسکن لرستان در سال جاری معادل 62 میلیارد ریال برای تهیه قیر به استان تخصیص داده شده که برای اجرای آسفالت‌ریزی راه 39 روستا هزینه می‌شود.
این مسئول تاکید کرد: در سال جاری نیز 190 میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های هادی در استان پیش‌بینی شده است که در صورت تخصیص این میزان اعتبار، طرح هادی در 131 روستای استان اجرایی می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code