موضوعات
کردستان

11 کیلوگرم؛ سرانه مصرف تخم‌مرغ

نویسنده:
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان سرانه مصرف تخم‌مرغ در استان را 11 کیلوگرم عنوان کرد و افزود: این در‌حالی است که سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشورهایی مانند مالزی، ژاپن و مکزیک 19 کیلوگرم است...
1396/07/18
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان سرانه مصرف تخم‌مرغ در استان را 11 کیلوگرم عنوان کرد و افزود: این در‌حالی است که سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشورهایی مانند مالزی، ژاپن و مکزیک 19 کیلوگرم است.
به گزارش ایرنا «خالد جعفری» در جلسه برنامه‌ریزی روز جهانی تخم‌مرغ در سنندج با اشاره به این که استان از ظرفیت افزایش تولید مرغ و تخم‌مرغ برخوردار است افزود: با توجه به ظرفیت‌های خالی موجود، افزایش تولید تخم‌مرغ یکی از برنامه‌های جهادکشاورزی استان است.
 وی ادامه داد: سالانه 5500 تن تخم‌مرغ در استان تولید می‌شود که این میزان ظرفیت افزایش دارد. وی فرهنگ‌سازی در زمینه داشتن رژِیم غذایی سالم و مناسب در جامعه از سوی رسانه‌های جمعی به ویژه صداوسیما را ضروری برشمرد و اظهار کرد: فرهنگ مصرف تخم‌مرغ در جامعه ترویج و نهادینه شود.
وی با بیان این که جهادکشاورزی متولی تولید مرغ و تخم‌مرغ است افزود: این سازمان بر نحوه فعالیت‌های واحدهای تولیدی استان نظارت دارد و در همین راستا به منظور حمایت از تولید باید تقاضا هم ایجاد کند.
وی اظهار کرد: هم‌اکنون 950 هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود اما ظرفیت تولید یک میلیون و 200 هزار تن است.
وی با اشاره به این که هم‌اکنون شاخص مصرف شکر، نمک و روغن نباتی کشور بالاست، گفت: این در حالی است که کشور ما از حیث شاخص برخی اقلام مصرفی مانند مصرف تخم‌مرغ در جهان در رتبه ٢١ قرار دارد.
وی ادامه داد: مصرف تخم‌مرغ باید از همان ابتدای دوران کودکی و در دوران مدرسه در میان کودکان نهادینه شود. وی مصرف تخم‌مرغ را در کشورهای توسعه‌یافته بالا توصیف کرد و گفت: میزان مصرف تخم‌مرغ با سطح رفاه و زندگی مردم ارتباط دارد. به گفته وی مصرف تخم‌مرغ از بروز بیماری‌هایی مانند پارکینسون و آلزایمر پیشگیری می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code