موضوعات
کردستان

کودکان بازمانده از تحصیل

نویسنده:
کودکان و نوجوانانی در جامعه ما وجود دارند که به دلایل متعدد وارد چرخه آموزش نمی‏شوند و یا به دلایلی در مقطعی از تحصیل بازمی‏مانند و از نظام تعلیم، تربیت، کلاس و مدرسه محروم می‏شوند...
1396/06/22
کودکان و نوجوانانی در جامعه ما وجود دارند که به دلایل متعدد وارد چرخه آموزش نمی  شوند و یا به دلایلی در مقطعی از تحصیل بازمی  مانند و از نظام تعلیم، تربیت، کلاس و مدرسه محروم می  شوند.
به گزارش ایرنا، خانواده  های زیادی هستند که به دلایلی اجازه تحصیل و یا ادامه تحصیل به فرزندان خود نمی  دهند که این معضل بیشتر مربوط به مناطق روستایی و حاشیه شهرهاست و بیشترین آمار در زمینه بازماندگان از تحصیل نیز مربوط به دختران است.
کودکان و نوجوانان بازمانده از تحصیل دو گروه هستند؛ گروهی که هرگز وارد چرخه آموزش نشده اند و گروهی که قبلا در مدرسه بوده  اند اما به دلایلی از تحصیل بازمانده و یا در مقطعی ترک تحصیل کرده اند.در استان نیز همانند بسیاری از استان  های کشور کودکان و نوجوانان زیادی هستند که در زمره این دو گروه قرار دارند و تعدادی از آنان توسط متولیان امر شناسایی شده و برخی از آنان نیز جذب مدارس شده اند.

شناسایی دانش  آموزان بازمانده از تحصیل
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه سال تحصیلی گذشته در مقطع متوسطه اول و دوم، فنی و حرفه  ای و کاردانش هزار نفر بازمانده از تحصیل داشتیم، گفت: آمار کلی بازماندگان از تحصیل در آبان  ماه سال جاری مشخص خواهد شد.
«مهدی نامدار» اظهار کرد: عمده بازماندگان از تحصیل مربوط به شهرهای مرزی مریوان، سروآباد، بانه، سقز و کلاترزان است و دختران بیشترین آمار بازمانده از تحصیل در این مناطق را دارند.
وی افزود: به طور کلی آمار بازماندگان از تحصیل در دوره متوسطه دوم و در شهرهای مرزی استان نگران  کننده است و در این میان دختران زیادی هستند که با وجود علاقه به درس و تحصیل به دلایلی از ادامه تحصیل بازمی  مانند.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان ادامه داد: وضعیت مرکز و شهرهای شرقی استان در این زمینه نسبتا خوب است، اما شهرستان  های سقز، بانه، مریوان، سروآباد و کلاترزان در خصوص ادامه تحصیل دختران با مشکل مواجه هستند.
به گفته وی، دختران این مناطق به دلایلی از جمله ازدواج زودهنگام، صعب  العبور بودن راه  های روستایی و نبود مدارس مقاطع بالاتر در محل سکونتشان از تحصیل بازمی  مانند.
نامدار یادآور شد: بر اساس مشاهدات و آمارهای موجود، بیشترین مشکلات در استان در زمینه بازماندن از تحصیل مربوط به مشکل فرهنگی است و درصد بسیار کمی مربوط به مشکلات مالی و اقتصادی است.وی تاکید کرد: نگاهی که از گذشته در زمینه تحصیل دختران وجود داشته هم اکنون در بسیاری از روستاها به ویژه روستاهای مرزی صعب  العبور همچنان وجود دارد و این فرهنگ غالب در خانواده  ها مانع ادامه تحصیل دختران شده که تغییر این نگاه نیازمند کار فرهنگی است.
به گفته وی، بسیاری از خانواده  ها به ویژه در روستاهای مرزی از تردد دختران خود به شهرها و یا حتی ماندن آنان در مدارس شبانه روزی و اقامت در خوابگاه راضی نیستند و به همین دلیل اجازه ادامه تحصیل به ایشان نمی  دهند.

جذب به آموزش
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان اضافه کرد: فعالیت  های بسیار خوبی در این زمینه انجام شده و به صورت جدی از طریق فرمانداری  ها، بخشداری  ها، دهیاری  ها، مراکز بهداشت، ریش  سفیدان و حتی گفت  وگوی رو در رو در تلاش برای جذب این افراد به سمت آموزش و مدرسه هستیم.
نامدار گفت: تبلیغات بسیار گسترده ای انجام شده و روستاهایی را که فاقد دختران بازمانده از تحصیل بوده اند به عنوان الگو معرفی و خانواده  هایی را که اجازه ادامه تحصیل به دخترانشان می  دهند، تشویق کرده  ایم که رضایتمندی نسبی در این زمینه حاصل شده است.
وی با بیان اینکه یکی از اولویت  های آموزش و پرورش استان در مقطع متوسطه اول و دوم جذب دختران بازمانده از تحصیل است و اقدامات بسیار خوبی هم در حال انجام است، افزود: سال گذشته با تلاش  های انجام  شده 200 نفر از بازماندگان تحصیل در استان جذب مدارس شدند.وی نبود مدارس متوسطه در برخی از روستاهای با جمعیت کم را یکی از مهم  ترین دلایل ترک تحصیل دختران اعلام کرد و یادآور شد: در برخی از این روستاها تعداد دانش آموزان از چهار یا پنج نفر تجاوز نمی  کند. به همین دلیل دایر کردن کلاس برای چند نفر مشکل است.معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه به طور کامل آماده جذب این دانش آموزان در مدارس شبانه روزی داخل شهرها و یا روستاهای دارای دبیرستان هستیم، اضافه کرد: برای رفع این مشکل تقریبا تمام استان بسیج شده و با همت جمعی درصدد جذب و شناسایی کودکان و نوجوانان بازمانده از تحصیل برآمده ایم.
وی ادامه داد: هم اکنون خوابگاه  های مدارس شبانه روزی ما با کمترین ظرفیت اداره می  شود و زمینه پذیرش دانش آموزان روستاهای فاقد دبیرستان در این خوابگاه  ها فراهم است.
نامدار با بیان اینکه سال گذشته با اقدامات انجام شده موفقیت  هایی در زمینه جذب بازماندگان از تحصیل حاصل شد، اظهار کرد: امسال نیز با مکاتبات زیادی که با فرمانداری  ها، بخشداری  ها و دهیاری    ها انجام شده قطعا این موفقیت  ها بیشتر خواهد شد.

شناسایی حدود 200 کودک بازمانده از تحصیل مقطع ابتدایی
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان هم گفت: پوشش دوره ابتدایی در این استان از درصد بالایی برخوردار است و سال گذشته فقط 134 کودک ترک  تحصیل  کرده در استان شناسایی شدند.
«صدیقه عبداللهی» افزود: عمده این کودکان بازمانده از تحصیل مربوط به شهرهای مرزی استان هستند که به دلایلی از جمله فقر اقتصادی، بی  سرپرستی و یا بدسرپرست بودن از همان دوران ابتدایی ترک تحصیل کرده اند.
وی با بیان اینکه سال گذشته 25 کودک لازم  التعلیم در استان شناسایی شدند، اظهار کرد: این کودکان هیچگاه وارد چرخه آموزش نشده بودند که باید تلاش کرد با برنامه  ریزی  های مناسب این کودکان به مدرسه بروند و همانند همسالان خود از تعلیم و تربیت مناسب بهره مند شوند.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش کردستان ادامه داد: بسیاری از این کودکان به دلیل فقر اقتصادی از همین دوران کودکی وارد عرصه کار می  شوند و ما به عنوان متولیان امر تا حدودی در زمینه مشکلات اقتصادی می  توانیم خانواده  ها را یاری دهیم تا مانع حضور فرزندان خود در مدارس نشوند.
عبداللهی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمینه جذب و شناسایی این کودکان در استان انجام شده است ابراز امیدواری کرد در سال تحصیلی جاری تعداد کودکان و نوجوانان بازمانده از تحصیل و ترک  تحصیل  کرده در استان به صفر برسد و یا تا حد بسیار بالایی کاهش پیدا کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code