موضوعات
کردستان

کهن روستای دیواندره

نویسنده: هیوا محمدپور دیواندره – خبرنگار
شهرستان دیواندره 174 روستای دارای سکنه و 81 هزار نفر جمعیت دارد. یکی از این روستاها «سرقلعه» است...
1396/06/22
شهرستان دیواندره 174 روستای دارای سکنه و 81 هزار نفر جمعیت دارد. یکی از این روستاها «سرقلعه» است که در 8 کیلومتری شمال شرق دیواندره واقع شده و دارای 500 نفر جمعیت ثابت و 700 نفر جمعیت در فصل کشاورزی است. این روستا نیز مانند بسیاری دیگر از روستاها دارای مشکلاتی است، هرچند که امکاناتی نیز در آن تعبیه شده است.
به گفته یکی از قدیمی‌های این روستا به 2 دلیل این روستا سرقلعه نام گرفته است؛ اولین دلیل وجود 3 قلعه در اطراف روستا بوده است که سبب شده بود در ابتدا «سه قلعه» نامگذاری شود و به مرور به «سرقلعه» تغییر نام پیدا کند. دلیل دوم هم قرارگیری روستا در قسمت بالادستی قلعه تاریخی مشهور به «قلعه کهنه» است، که این مورد به واقعیت نزدیک‌تر است.
«عبدالرحمن یاری» ادامه می‌دهد: مردم این روستا مانند تمام روستاهای دیگر دیواندره از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می‌کنند. همچنین به دلیل نزدیکی روستا به شهر تعدادی از آنها در دیواندره دارای شغل هستند. به دلیل مرغوب بودن زمین‌های کشاورزی و یکپارچگی آنها تولید گندم در این روستا سهم قابل قبولی از گندم تولیدی شهرستان را نیز داراست.
وی می‌افزاید: به دلیل قدمت بالا و تاریخی بودن بیشتر روستاهای کردستان، «سرقلعه» هم دارای مکان دیدنی تاریخی است. می‌توان به قلعه‌ای به اسم «قلعه کهنه» که در فاصله بین روستای سرقلعه و آغه‌جری قرار دارد اشاره کرد. همچنین رودخانه سرقلعه با چشم‌انداز زیبا و چشمه‌های جوشانش، انواع صیفی و باغ‌های زردآلو در این روستا زبانزد است. اگر در شهر چرخی بزنید خواهید دید که بیشتر میوه‌فروشی‌های سیار خیار و گوجه فرنگی‌های خود را به نام سرقلعه به مردم معرفی می‌کنند.

امکانات روستا
یکی دیگر از اهالی روستا می‌گوید: از امکانات روستا که برای جوانان و کودکان وجود دارد می‌توان به پارک کودک و یک زمین فوتبال که در سال جاری توسط دهیاری با اعتباری 12 میلیون تومانی دیوارچینی و فنس‌کشی شده است، اشاره کرد. زمینی که برای ورزش جوانان در نظر گرفته شده دارای ابعادی به طول و عرض 90 و 45 متر است که در موقعیتی مناسب احداث شده و آماده برگزاری مسابقات مختلف از جمله جام روستاهاست.
«مهدی احمدی» ادامه می‌دهد: سرقلعه جزو چهار روستایی است که قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی دارای مدرسه بوده است و قدمت مدرسه در این روستا به بیش از 70 سال برمی‌گردد. در حال حاضر هم توسط اداره نوسازی مدارس یک مدرسه سه‌کلاسه در روستا احداث شده است.
وی می‌افزاید: از عالمان مشهور روستای سرقلعه، مرحوم ماموستا ملاغفور مجیدی، فرزند ملامجید است . همچنین یکی از این نخبگان و مخترعان که نفر برگزیده چندین جشنواره علمی در کشور است، جوانی 29ساله اهل و ساکن روستای «سرقلعه» دیواندره است که به همراه برادرش زیر چتر حمایت پدر و مادر کشاورز خود در روستا زندگی می‌کند. «شیرکو پیری» برگزیده پژوهشی و نوآوری دانشگاه نبی اکرم(ص) تبریز و برگزیده دومین المپیاد کارآفرینی دانشجویی کشور، برگزیده بخش خصوصی دوازدهمین جشنواره کارآفرینی و فن‌آفرینی شیخ‌بهایی، برگزیده دومین جشنواره ملی انرژی‌های تجدیدپذیر کشور (کسب رتبه ۱۰کشوری) و برگزیده سیزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی است. وی روی اختراعاتی مانند پکیج غریق نجات، شیشه خودتمیزشونده برای پنل‌های فضایی و فیلتراسیون آب‌نماهای شهری کار کرده است.

کیفیت ارتباطات
دهیار روستای سرقلعه می‌گوید: سال‌هاست این روستا دارای خانه بهداشت است و بسیاری از خانه‌های روستا در طول سال‌های اخیر مقاوم‌سازی شده است. در کنار امکانات ذکرشده و جاده دسترسی مناسب برای تردد به شهر دیواندره، روستا دارای مشکلاتی است که باید مسئولان با حمایت روستانشینان برای حل آنها تلاش کنند.
«برهان یاری» ادامه می‌دهد: هر ایرانی که در هر نقطه‌ای از این سرزمین زندگی می‌کند شایسته آن است که از امکانات مناسب بهره‌مند شود، به‌ویژه خدمات‌رسانی به روستانشینانی که در تولید محصولات کشاورزی و دامی کمک می‌کنند ضروری است.
 وی می‌افزاید: در عصر ارتباطات که هیچ یک از ما برای لحظه‌ای حاضر نیستیم گوشی همراه را از خود جدا کنیم در روستای سرقلعه که در 6 کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد آنتن‌دهی تلفن همراه بسیار ضعیف است و در واقع آنتن‌دهی ندارد. مسئولان باید برای جمعیت 500نفری این روستا این مشکل را مدنظر قرار دهند.

مشکل جمع‌آوری زباله
یاری می‌گوید: برای بهداشت روستا یکی از کارهای اساسی جمع‌آوری زباله از کوچه‌هاست که دهیاری روستا فاقد ماشین‌آلات جمع‌آوری زباله است.
به گفته این دهیار، در سال‌های گذشته طرح‌ هادی در تعدادی از روستاهای شهرستان اجرا شد. در بیشتر روستاها در گام اول فقط یک فاز این طرح در مرحله اجرا قرار گرفت و نصف دیگر روستا رها شد که حالتی تبعیض‌آمیز میان محلات به وجود آمد. در روستای سرقلعه هم فقط یک فاز طرح‌ هادی اجرا و مابقی طرح رها شد.

5_653415.jpg کاهش مهاجرت از سرقلعه
یکی از بزرگان روستا می‌گوید: عدم توجه به روستا سبب ایجاد حاشیه‌نشینی و وجود شغل‌های کاذب در شهرها می‌شود. در چند سال اخیر رویه مهاجرت به سمت شهرها کند و در برخی نقاط هم متوقف شده است. با رونق روستاها و ارائه خدمات می‌توانیم در طی برنامه‌ای کوتاه مدت شاهد مهاجرت معکوس هم باشیم.
«محمد پیری» ادامه می‌دهد: سرقلعه از نظر بنا و معماری  طبق آثار موجود از کهن‌ترین روستاهای شهرستان  دیواندره است، به طوری که قدمت و تاریخ آن از شهر فعلی دیواندره هم بیشتر است.
وی می‌افزاید: سرقلعه در اصل ملک ‌هادی‌خان سنندجی  است.  او بعدها دو دانگ از این ملک را به شکره موسایی می‌فروشد و متعاقبا مرحومان حاج‌احمد و آغه‌محمد مرادی دو دانگ از سهم ملک شکره موسایی را خریداری می‌کنند. مابقی 4 دانگ ملک‌ هادی‌خان در دست فرزند ایشان به نام ناصرخان سنندجی بوده و ناصرخان هم این اواخر ملک خود را به بومیان و زارعان اصلی روستا می‌فروشد.
پیری  اضافه می‌کند:اولین تراکتور منطقه مشهور به پایه‌آهنی توسط ‌هادی‌خان سنندجی به سرقلعه آورده می‌شود.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code