موضوعات
کردستان

کشتی استان در خاک مشکلات

نویسنده: محمدتوفیق مشیرپناهی سنندج-خبرنگار
کشتی از جمله رشته‌های ورزشی استان است که با افت و خیرش، چهره‌ها و چون جمشید خیرآبادی، سامان طهماسبی و سامان عزیزی را در سطح ملی و جهانی به تشک مسابقات رسانده است...
1396/06/22
کشتی از جمله رشته‌های ورزشی استان است که با افت و خیرش، چهره‌ها و چون جمشید خیرآبادی، سامان طهماسبی و سامان عزیزی را در سطح ملی و جهانی به تشک مسابقات رسانده است. مشکل فضاهای ورزشی و امکانات برای این رشته، نبود برنامه مدون در استعدادسنجی و استعدادیابی،  حضور کمرنگ در مسابقات داخلی و بین‌المللی برای میدان دیدن و کسب تجربه و آمادگی، و عدم حمایت لازم از قهرمانان این رشته از مشکلات آشکار و سد راه است. گفت‌وگوی همشهری را با «اشرف هدایت‌نژاد» رئیس هیات کشتی استان می‌خوانید.

امکانات باشگاهی کشتی کردستان و سنندج در چه وضعیتی است؟
در استان سالن تمرین کشتی بسیاری داریم که همگی زیر نظر هیأت‌ها فعالیت می‌کنند. در هر سالنی هم مربیانی باتجربه گذاشته شده است. امکانات مقبول نیست، اما کشتی‌گیر سخت بار آمده و جنگنده میدان است و منتظر امکانات نمی‌ایستد. نقش امکانات مثل تشک خوب و استاندارد و ست‌های بدن‌سازی تعیین‌کننده است. با راه‌اندازی خانه کشتی در چند سال اخیر و با علم روز و امکانات محدود جلو رفتیم، اما توجه مسئولان به تمام رشته‌های ورزشی و به‌ویژه کشتی لازم است.

چرا کشتی کردستان در حد معرفی تک‌ستاره‌هایی چون طهماسبی و خیرآبادی مانده است؟
همین تک‌ستاره‌ها به اندازه تمام هیات‌‌های برخی استان‌ها نتیجه گرفتند و افتخار آفریدند. هم‌اکنون نیز سامان طهماسبی به کمک تیم ملی رفته است. کشتی ورزشی مهیج و سنگین است که جدا از امکانات، سعی داریم از همان تیم نونهالان استعدادها را کشف کنیم و پرورش بدهیم که این برنامه مدون شده و در حال اجراست.

افراد صاحب‌نام در رشته کشتی با هیأت کشتی همراهی دارند؟
می‌توان به محمدحسین وحدانی از قهرمانان اسبق کشتی ایران، فریدون هژیرپور از معلمان دلسوز در هیأت کشتی، داریوش خاوریان از پیشکسوتان، سامران رحمانی و پیمان زارعی از داوران بین‌المللی کشتی، و نبی‌ احمدی از قهرمانان به عنوان سرمربی کشتی آزاد استان، سیدصالح سیدالشهدایی و امیر عرجوناز از قهرمانان اسبق نام برد که برای رشد و شکوفایی کشتی این استان هیات را همراهی کردند.

از پیشکسوتان کشتی استان بگویید.
ما مدعی احترام به پیشکسوتان هستیم و در این راه حتی خود را سردمدار این مقوله می‌دانیم. اما وقتی این مقوله از دایره شعار پا فراتر می‌گذارد تا عملی شود، لنگ می‌زنیم و درمی‌یابیم کردستان چهره‌های مطرح بسیاری را به خود دیده است که عاقبت در سکوت از دنیای کشتی خداحافظی کرده‌اند و بی‌‌آنکه کسی سراغی از آنها بگیرد در کنج خانه نشسته‌اند. کم نیستند کسانی که پس از پایان دوران قهرمانی به انزوا رفته‌اند و در خاموشی مطلق گرفتار مصائبی شده اند.
هیأت کشتی شهرستان‌های تابعه نیز همه صبورند و با نبود امکانات کافی روبه‌رو هستند، اما نهایت همکاری خود را با فکر و عمل به اثبات رسانده‌اند. در سقز فرزاد خاکی تا مجتبی غلامی، در قروه مهدی زرینی، در دهگلان سعدی مرادی، در مریوان حسین آزادی، در سریش‌آباد علیرضا ابراهیمی، در کامیاران داریوش صادقی، در دیواندره رئوف رنجبر و در سنندج شهرام معنوی در راه اعتلا و سربلندی کردستان با دلی امیدوار و خدمتی صادقانه عمری را بر سر کشتی گذاشته‌اند.

آینده کشتی استان را چطور می‌بینید؟
در مورد آینده کشتی استان هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست، اما گذشتگان و حاضران رنجی در این راه کشیده‌اند. بنابراین باغبان از درختی که با روح و جان به آن رسیدگی‌ کرده توقعی دارد. اگر برای این کار عرق ریخته‌ایم باید بدانیم که چیدن و بوییدن میوه درخت طبیعی‌ترین دسترنج باغبان کهنسال است. پس ما هم باید دسترنج خود را حفظ کنیم که این نیاز به دلسوزی، عشق، محبت، صداقت و پاکی دارد. استعدادهای خوبی از نونهالان و نوجوانان در حال رشد است و تیم استان را همین‌ها می‌سازند.

از تعامل اداره تربیت‌بدنی و جوانان با هیأت ‌کشتی در شهرستان‌ها بگویید.
افرادی که در این اداره با ورزش سر و کار دارند، با همه مشکلات عدیده در راه ورزش همراهی و حمایت کرده‌اند. سال‌ها تلاش، بارها پیروزی و شکست، بارها تحمل سختی در کنار هم و استقبال و بدرقه ورزشکاران و انداختن گل بر گردن قهرمانان و تشویق‌های مداوم و اشک‌ها و لبخند‌ها در کنار هم با ما بوده اند. آیا می‌شود برخورد همکاران اداره کل ورزش از مدیرکل گرفته تا دیگر عزیزان را به حساب نیاورد؟

در طول سال چه مسابقاتی برگزار می‌شود؟
در مورد برگزاری مسابقات، تمامی انتخابی‌ها در دوره‌های سنی نونهالان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان و اعزام به مسابقات قهرمانی کشور در جدول کاری برگزار می‌شود.
 مسابقات چندجانبه از جمله جام وحدت در رشته آزاد و فرنگی در رده بزرگسالان و لیگ دسته یک نوجوانان و جوانان منطقه‌ای با تمامی کمبودها برگزار می‌شود و نفراتی هم در تمامی رد‌ه‌ها به اردوهای تیم ملی دعوت و اعزام شده‌اند.

5_653415.jpg استعدادیابی و حمایت از کشتی گیران
«اشرف هدایت‌نژاد» رئیس هیات کشتی استان می‌گوید: باید کارشناسانی که اهل فن و دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی هستند به جست‌وجو بنشینند و در ذات نوجوانان و وجود آنان استعدادها را کشف کنند. سپس با برنامه‌ای منسجم و در مقطعی خاص این استعدادها بروز داده و در درازمدت از آن بهره برده شود. این میسر نخواهد شد مگر با داشتن امکاناتی در حد کالج‌های پیشرفته ورزش در دنیا و به‌کارگیری امکاناتی در حد ایده‌آل.
اینکه ما بخواهیم در یک مقطع دانش‌آموزان را به نوعی در یک هفته یا بیشتر فقط سرگرم کنیم و یا در اردوهایی کوتاه‌مدت شرکت دهیم و سپس رهایشان کنیم کاری نادرست است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code