موضوعات
کردستان

کاهش 70درصدی آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها

نویسنده:
امسال وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌های استان در مقایسه با سال قبل 70 درصد کاهش پیدا کرده است...
1396/09/14
امسال وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌های استان در مقایسه با سال قبل 70 درصد کاهش پیدا کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در گفت و گو با ایرنا اظهار‌کرد: امسال 48 فقره حادثه حریق در مراتع استان اتفاق افتاد که در این آتش‌سوزی‌ها در مجموع به 282 هکتار از مراتع خسارت وارد شد.
«پیمان باباپیری» افزود: این تعداد حوادث آتش سوزی، در مقایسه با 157 فقره آتش‌سوزی و ایجاد خسارت به یک‌هزار و 621 هکتار سال 1395، در مجموع 70درصد کاهش یافته است.
باباپیری با اشاره به اینکه فصل آتش سوزی‌ها در مراتع و جنگل‌ها از اواخر خرداد شروع  می‌شود و تا نخستین بارش‌های پاییزی تداوم دارد، تاکید کرد: در بین شهرستان‌های استان امسال در دهگلان و دیواندره هیچ موردی از آتش‌سوزی گزارش نشد و کمترین آتش‌سوزی‌ها استان در بیجار با یک فقره و بیشترین هم در مناطق جنگلی مریوان بود.به گفته وی، کاهش 70 درصدی آتش سوزی‌ها در مراتع و جنگل‌های کردستان به خاطر واگذاری حفاظت، مراقبت و نگهداری این مراتع به بهره‌برداران و اعضای انجمن‌های مردم‌نهاد محلی است.
باباپیری یادآور شد: اقدام به موقع و سریع هنگام این آتش‌سوزی‌ها به ویژه در مناطق جنگلی ضمن ممانعت از گسترش آتش‌ باعث می‌شود که به درختان آسیب‌های جدی وارد نشود. در این میان مشارکت مردم محلی در این زمینه بسیار مفید و موثر است.
وی اضافه کرد: مراقبت از عرصه‌های منابع طبیعی تنها وظیفه ماموران و مسئولان این اداره کل نیست و باید تمامی دستگاه‌های اجرایی و اقشار مختلف مردم در این خصوص خود را مسئول بدانند.وی با اشاره به اهمیت جنگل‌های کردستان اظهار کرد: جنگل‌های این استان جزء جنگل‌های زاگرس شمالی است و در طول بیش از 50 هزار سال گذشته ایجاد شده است. برای رشد و احیای هر اصله درخت بلوطی که دچار آتش‌سوزی می‌شود حدود 50 سال زمان لازم است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code