موضوعات
کردستان

کانکسی که نان‌آور اهالی «ژوان» می‌شود

نویسنده:
شهرک ژوان کامیاران یکی از پروژه‌های مسکن مهر این شهر است که همچون بسیاری از این پروژه‌ها، با وجود سکونت مردم در آن، با کاستی‌‌هایی از جمله نبود نانوایی روبه‌رو است...
1396/09/08
شهرک ژوان کامیاران یکی از پروژه‌های مسکن مهر این شهر است که همچون بسیاری از این پروژه‌ها، با وجود سکونت مردم در آن، با کاستی‌‌هایی از جمله نبود نانوایی روبه‌رو است.
به گزارش ایرنا، شهرک ژوان کامیاران با 600 واحد مسکونی که در خارج از شهر قرار دارد از یک نانوایی نیز بهره‌مند نیست و مردم ناچارند برای وعده‌های مختلف هر بار از داخل شهر نان تهیه کنند.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان کامیاران گفت: برای رفع این مشکل در شهرک ژوان به صورت موقت یک نانوایی در کانکس ایجاد خواهد شد.
«علی فاتحی» با اشاره به اینکه این تصمیم در جلسه ای با حضور فرماندار و مسئولان ذی‌ربط شهرستان گرفته شده است، افزود: مشغول گرفتن استعلام و انجام کارهای نهایی برای حل این مشکل هستیم.
وی اظهار کرد: به دلیل نداشتن اجازه صدور مجوز نانوایی در شهرستان از سال 94، تصمیم به انتقال یکی از نانوایی‌‌های درون‌شهری به این شهرک گرفته شد.
فاتحی با بیان اینکه در همان سال این اداره یکی از نانوایان را برای دریافت زمین و ساخت نانوایی در این منطقه به فرمانداری و اداره مسکن و شهرسازی وقت معرفی کرده است، اضافه کرد: مسکن و شهرسازی با بیان اینکه زمین‌های تجاری آن منطقه برای ساخت باید به صورت یک‌جا به پیمانکار واگذار شود، به این فرد زمین واگذار نکرده است.
وی حل این مشکل را نیازمند واگذاری زمین از سوی مسکن و شهرسازی دانست و گفت: 2نفر برای ایجاد خبازی در کانکس در آن منطقه به اداره‌ها معرفی شده‌اند که بعد از تایید در اسرع وقت اقدام لازم انجام خواهد شد.

سرانه مصرف آرد در کامیاران
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کامیاران در ادامه با اشاره به سرانه مصرف آرد در این شهرستان که 9‌کیلوگرم به ازای هر نفر است، افزود: سهمیه آرد شهرستان از سال 94 تاکنون 20 تن افزایش داشته است.
وی ادامه داد: هم اکنون ماهانه 22‌هزار و 500 کیسه آرد 40کیلویی بین 160‌واحد خبازی توزیع و به انواع نان تبدیل می‌شود.

تعداد نانوایی‌‌های کامیاران
فاتحی تعداد نانوایی‌های کامیاران را 160 واحد عنوان و اضافه کرد: 88 واحد این نانوایی‌ها شهری و بقیه آنها روستایی است که 500 نفر در آنها مشغول فعالیت هستند.
این مسئول با اشاره به اینکه بزرگ ترین مشکل نانوایی‌‌های کامیاران تراکم نانوایی‌هاست، اظهار کرد: تراکم خبازی‌ها باعث کم بودن سهمیه آرد آنها و در نتیجه درآمد کم و یک شیفت کار کردن خبازی‌های شهری شده است.

29 مورد بازرسی به صورت گشت مشترک
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کامیاران بررسی مشکلات نانوایان و ارتقای کیفیت و کمیت نان در بازرسی‌های روزانه و مستمر از نانوایی‌ها را از جمله وظایف این اداره بیان کرد و گفت: در این راستا، از ابتدای سال جاری تاکنون، افزون بر 29 مورد بازرسی به صورت گشت مشترک صورت گرفته است.
فاتحی به تشکیل 17 مورد پرونده در این بازرسی‌ها اشاره کرد و افزود: تخلفات شامل گران‌فروشی و کم‌فروشی نان و رعایت نکردن مسائل بهداشتی است.
وی با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه تصمیمی در خصوص افزایش قیمت نان از طرف کارگروه آرد و نان استان اخذ نشده است، تاکید کرد: نان با همان قیمت قبلی عرضه می‌شود و شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف می‌توانند از طریق شماره تلفن 124 اطلاع رسانی کنند.
رئیس اداره راه و شهرسازی کامیاران هم گفت: زمین‌هایی از سوی این اداره در این شهرک به پیمانکار واگذار شده است.«مجتبی چغازردی» افزود: مجوزها برای راه اندازی نانوایی در این منطقه گرفته شده است و نانوایی پس از ساخت‌وساز توسط پیمانکار فعال می‌شود.پخت نان در کانکس از نظر شبکه بهداشت پذیرفتنی نیست ولی به دلیل مشکلات و کمبودهای موجود این شبکه نیز راضی شده است که موقتا پخت نان در کانکس انجام شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code