موضوعات
کردستان

چگونه موادغذایی فاسد را شناسایی کنیم

نویسنده:
کارشناس صنایع غذایی در استان درباره مصرف برخی مواد و اطلاع از ضررهای آنها گفت: زمانی که یک ماده غذایی دچار تغییراتی شود...
1396/05/21
کارشناس صنایع غذایی در استان درباره مصرف برخی مواد و اطلاع از ضررهای آنها گفت: زمانی که یک ماده غذایی دچار تغییراتی شود و یا این‌که واکنش‌های شیمیایی در آن به صورتی به وقوع بپیونددکه ارزش مصرفی آن کاملا پایین بیاید یا از بین برود، این ماده غذایی فاسد شده است.
به گزارش فارس ، طی ماه‌های اخیر معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گشت‌های مشترکی ده‌ها تن مواد تاریخ مصرف گذشته را شناسایی و معدوم‌سازی کرده است.
این میزان از مواد تاریخ مصرف گذشته تنها بخشی از کشفیات است و اگر خودمراقبتی و خودآگاهی مردم در این عرصه نباشد، امکان وقوع مسمومیت‌های شدید و غیر قابل جبران نیز وجود دارد.
 افراد باید دقت خود را در تشخیص مواد غذایی مانده و فاسد بالا ببرند. اگرچه ممکن است فهمیدن این موضوع کار آسانی نباشد، اما در برخی اوقات می‌توان با بررسی شکل ظاهری این مشکل را تشخیص داد.
کارشناس صنایع غذایی استان در زمینه مصرف برخی مواد و اطلاع از ضررهای آنها اظهار کرد: زمانی که یک ماده غذایی دچار تغییراتی شود که ارزش مصرفی نداشته باشد، این ماده غذایی فاسد شده است.
به گفته «روژین روشن» فساد یا توسط عوامل خارجی و یا در اثر مواد موجود در خود ماده غذایی ایجاد می‌شود و دارای منشاء فیزیکوشیمیایی، بیولوژیک و یا میکروبیولوژیک است.

کنسروها
وی افزود: زمانی که کنسروها بیش از حد نگهداری شوند احتمال بروز واکنش‌های شیمیایی در محتوای آنها وجود داردکه در کنسروهای گوشتی با بوی کهنگی و مزه تند و نامطبوعی همراه است.
این کارشناس صنایع غذایی گفت: کپک‌ها علت اصلی فشار میکروبی کیک‌ها و سایر فرآورده‌های نانوایی محسوب می‌شوند، چون فرآیند پخت معمولی بیشتر فلورمیکروبی اصلی را از بین می‌برد.
وی در ادامه تصریح کرد: چسبندگی، کرکی شدن، وجود خال‌های سفید، خال‌های سیاه، تغییر بو و تغییر مزه در گوشت قرمز نشانه فساد هستند که از مصرف چنین گوشتی باید خودداری کرد.
به گفته این کارشناس، معمولا با طولانی شدن زمان نگهداری گوشت در یخچال، میکروارگانیسم‌هایی مثل گونه‌های سودوموناس، اسینتوباکتر و موراکسلا گوشت‌های تازه را فاسد می‌کنند.

شیر، همبرگر و سوسیس
روشن با اشاره به فساد شیر اذعان داشت: شیر دارای رطوبت زیاد و غنی از مواد مغذی است. لذا محیط رشد مناسبی برای بیشتر میکروارگانیسم هاست.هنگامی که شیر ترش می‌شود، به ویژه اگر دلمه ایجاد کند فاسد محسوب می‌شود.
وی همچنین افزود: چنانچه همبرگر در درجه حرارت اتاق نگهداری شود می‌گندد، اما در درجه حرارت‌های نزدیک نقطه انجماد، بوی ماندگی و ترشیدگی در آن ایجاد می‌شود.
این کارشناس صنایع غذایی در مورد مصرف سوسیس گفت: در سوسیس‌های پوشش دار، میکروارگانیسم‌های عامل فساد ممکن است در سطح خارجی پوشش، حد فاصل گوشت و پوشش و یا در داخل آن رشد کنند.وی افزود: تولید گاز دی اکسید‌کربن در اثر فعالیت باکتری‌های لاکتیکی اتفاق می‌افتد که اگر تجمع گاز ماده بسته‌بندی نسبت به گاز دی اکسید کربن نفوذناپذیر باشد سبب تورم سوسیس می‌شود.

تخم مرغ
به گفته روشن، در صورتی که میزان حرارت محل نگهداری تخم مرغ‌ها به 37 درجه سانتی گراد برسد در عرض یک هفته یک فلور میکروبی شامل کلیفرم‌ها ایجاد می‌شود. در طول نگهداری تخم مرغ در اثر آبکی شدن سفیده، سطح داخلی پوسته تخم مرغ با زرده تماس حاصل می‌کند و معمولا در این قسمت‌ها لکه‌هایی ایجاد می‌شود که ناشی از رشد و تکثیر کپک‌ها و برخی باکتری‌ها است.
به گفته وی، هر یک از اجتماعات میکروبی مولد فساد در تخم مرغ تغییرات مشخصی ایجاد می‌کنند که در هنگام قرار دادن تخم مرغ‌ها زیر نور و یا شکستن آنها مشاهده می‌شود و قطعا باید از مصرف چنین تخم‌مرغ‌هایی خودداری شود.

مسمومیت‌های غذایی
روشن تصریح کرد: با توجه به مطالب گفته شده، در صورت ایجاد هر گونه تغییر در رنگ، بو و ظاهر مواد غذایی باید از مصرف آنها خودداری شود.
وی با بیان این‌که ممکن است برخی کپک‌ها خطرناک‌باشند، عنوان کرد: انواع کپک‌ها و مخمرهایی که روی مواد غذایی مختلف رشد و تکثیر پیدا می‌کنند، می‌توانند مواد سمی متابولیکی از خود ترشح کنند که برای انسان و حیوانات سمی و مسموم کننده است.
به گفته روشن، مسمومیت‌های غذایی می‌توانند بسیار خطرناک باشند و حتی جان مصرف کننده را نیز به مخاطره بیندازند.
این کارشناس صنایع غذایی در پایان تصریح کرد: مصرف کننده باید به تاریخ انقضای محصول توجه کند و از مصرف مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته خودداری کند، چرا که محصول ممکن است دچار فساد میکروبی یا شیمیایی شده باشد و ترکیبات ماده غذایی دستخوش تغییراتی شده باشد که سلامت مصرف‌کننده را تهدید کند و به خطر بیندازد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code