موضوعات
کردستان

پل‌ها؛ کهن یادگاران کردستان

نویسنده: محمد مشیر سنندج-خبرنگار
کردستان دارای پل‌های تاریخی فراوانی است که از ادوار مختلف به جا مانده‌اند.پل‌های تاریخی در استان از ارزش‌بالایی برخوردارند که باید آنها را شناسایی و مرمت کرد. در این جا به معرفی برخی از این پل‌ها می‌پردازیم.
1396/06/06
پل قشلاق
پل قشلاق در شرق سنندج، روی رودخانه قشلاق ساخته شده و از آثار دوره صفویه و زندیه است که در دوره‌های بعد به ویژه در دوره قاجاریه تعمیر و بازسازی شده است. این پل یکی از معروف‌ترین پل‌های تاریخی شهر سنندج و استان است که در شمال بلوار ورودی سنندج واقع شده است.
در بیشتر متن‌های تاریخی آمده است که «پل قشلاق یا پل شیخ به سفارش شاه‌صفی و توسط سلیمان خان اردلان، سال ۱۰۴۶ هجری قمری در حدود ۵‌کیلومتری شمال سنندج و در مسیر ارتباطی سنندج به طرف بیجار و زنجان روی رودخانه‌ قشلاق ساخته شده است.» اما یک روایت دیگر می‌گوید پل‌ شیخ قبل از این تاریخ وجود داشته و توسط نامبرده(سلیمان خان اردلان) بازسازی شده است.
تاریخ بنای این پل به دوره صفویه بازمی‌گردد (یعنی روایت دوم از ساخت پل درست است) و در سال ۱۱۸۴ هجری قمری و همچنین به دستور فرهاد میرزا در سال ۱۲۸۴ هجری قمری مرمت و تعمیر شده است.
پل قشلاق از نظر هندسی به خط مستقیم ساخته شده و دارای حدود ۷۸ متر درازا، ۳ متر پهنا و 6 دهانه است. این پل از نظر استحکام، با توجه به عناصر مختلف تشکیل‌دهنده آن، از نمونه‌های خوب پل‌سازی دوره صفوی است. ۶ دهانه پل با طاق‌‌های جناغی پوشش یافته‌اند.
 عرض دهانه‌ها از شرق به غرب افزایش می‌یابد. ارتفاع پل در بالاترین نقطه آن از کف رودخانه به حدود 4/6 متر است.همچنین ارتفاع تیزه طاق (قوس‌ها) از کف رودخانه از 1/5 متر تا 2/5 متر متغیر است. در دو سوی معبر روی پل دو جان‌‌پناه به ارتفاع نیم‌متر کار شده است. پایه‌های پل از دو طرف به صورت آب‌بر و مثلثی شکل داده شده‌اند. کف پل سنگ‌فرش شده است. پایه‌‌های سنگی پل از کف سنگ‌فرش یک متر ارتفاع دارد. ساختمان اصلی پل با آجر ساخته شده است.پل قشلاق که در سال ۱۳۵۴ کشف و بررسی و همچنین برای ثبت پیشنهاد شده بود، در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۸۰۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل شیخ
دیگر پل تاریخی استان پل شیخ (قلیچیان) است که در 2 كیلومتری شمال شهر سنندج و در مسیر جاده آسفالته روستای «بابا ریز» و «قلیچیان» روی رودخانه قشلاق احداث شده است.

پل صلوات‌آباد
پل صلوات‌آباد نیز در 15كیلومتری جاده آسفالته بیجار- تكاب در روستای «صلوات‌‌آباد»، روی رودخانه «قزل‌اوزن» احداث شده است.

پل فرهادآباد
پل فرهادآباد (پل امیر) در 15 كیلومتری شمال غربی شهرستان قروه، در روستای «فرهادآباد» قرار دارد.

پل قجور
 پل قجور روی رودخانه «قزل‌اوزن» نزدیک‌ روستای «قجور» از شهرستان بیجار و در مسیر جاده كاروان‌رو زنجان- بیجار، در 50 كیلومتری شهر بیجار قرار دارد.

پل گاران
پل گاران روی رودخانه دائمی «گاران» (چم‌گاران) كه از ارتفاعات بلند و برف‎گیر منطقه «سرشیوه» مریوان سرچشمه می‌گیرد، ساخته شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code